Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się szkolna ciasnota

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja: tak ma wyglądać nowa część Kampusu Wielickiego. Dodatkowe „skrzydło” powstanie do 2019 roku
Wizualizacja: tak ma wyglądać nowa część Kampusu Wielickiego. Dodatkowe „skrzydło” powstanie do 2019 roku fot. materiały prasowe
Edukacja. Szkoły ponadgimnazjalne z powiatu wielickiego nie planują - jak ma to miejsce w Krakowie, w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty - zmniejszenia ilości przyjmowanych uczniów. Ale i tak w niektórych placówkach zapowiada się zacięta walka o miejsca .

Władze powiatu wielickiego, który jest organem prowadzącym dla trzech szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce (Kampus Wielicki), a także dla Zespołu Szkół w Gdowie, zapowiadają nawet, że jeśli okaże się to potrzebne, w niektórych z tych szkół (np. w wielickim LO) będzie możliwe utworzenie od września 2017 roku dodatkowych klas pierwszych.

Gmina Niepołomice, która prowadzi dwie miejskie szkoły średnie: Zespół Szkół oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, zaplanowała uruchomienie od września w ZS trzech klas I w technikum (w ostatnim roku szkolnym było ich dwie) i - tak samo jak w minionym roku - trzech nowych oddziałów w ogólniaku. Natomiast CKZiU przygotowuje się teraz do otwarcia czterech klas I (w roku szkolnym 2016/2017 i 2015/2016 było ich po trzy).

Powiat: kłopot bogactwa

Scenariusz dla szkół prowadzonych przez powiat zakłada, że w wielickim ogólniaku powstanie od września sześć klas pierwszych (tyle samo co w trzech minionych szkolnych latach), a w PCKZiU - osiem (sześć oddziałów w technikum i dwa w szkole zawodowej). Natomiast plan dla gdowskiego Zespołu Szkół zakłada uruchomienie czterech nowych oddziałów: po jednej klasie pierwszej w liceum i technikum oraz dwie w zawodówce.

Dyrektorzy powiatowych szkół nie chcą na razie podawać, ile osób złożyło podania do prowadzonych przez nich placówek. Tłumaczą to tym, że rekrutacja jeszcze trwa, a w wielickim rejonie odbywa się ona nie drogą elektroniczną, lecz tradycyjną, więc ilość złożonych podań - w związku z tym że uczniowie mogą wybrać po trzy szkoły - może nie do końca obrazować sytuację.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że największy „kłopot bogactwa” ma PCKZiU w Wieliczce. W szkole, która można przyjąć w sumie - do technikum i zawodówki - ponad 200 osób, sytuacja jest podobna do tej sprzed roku, kiedy na jedno miejsce było trzech kandydatów.

Nie brakuje także chętnych do nauki w wielickim ogólniaku. Tu może się okazać, że plan uruchomienia sześciu pierwszych klas był zbyt skromny.

- Decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia liczby oddziałów w szkołach, Zarząd Powiatu podejmie 6 lipca, w dzień poprzedzający wywieszenie list przyjętych uczniów, podczas spotkania z dyrektorami szkół - informuje wielicki wicestarosta Łukasz Sadkiewicz.

Niepołomice: kłopoty lokalowe

W Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach złożono do 22 czerwca 70 podań do trzech oddziałów LO (miejsc jest 72) oraz 83 podania (miejsc jest 96) do czterech klas technikum. Przy czym ponad połowa chętnych (47 osób) zgłosiło chęć nauki na technika informatyka.

W tej szkole chętnych do nauki nie brakuje, jest natomiast kłopot z bazą lokalową. - Przyjęcie wszystkich kandydatów, czyli zrekrutowanie sześciu klas pierwszych będzie skutkowało koniecznością wydłużenia czasu pracy szkoły do godziny 17 lub 18, bądź wprowadzeniem nauki na dwie zmiany - podaje Joanna Kocot z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Natomiast w niepołomickim CKZiU, które pomieści ok. 100 pierwszoklasistów (cztery oddziały), nie będzie problemu z przyjęciem wszystkich zainteresowanych. Jak informuje dyrekcja tej szkoły, na dziś jest tam więcej miejsc niż chętnych.

Reforma oświaty wymusiła rozbudowę trzech szkół

Samorządy z powiatu wielickiego przygotowują się do zmian związanych z reformą edukacji i zwiększeniem liczby uczniów - w latach 2019/2020, kiedy do szkół przyjdą dwa roczniki - inaczej niż Kraków. Tam, by zrobić miejsce dla nowych uczniów już teraz ograniczono ilość miejsc dla pierwszaków w niektórych liceach. W powiecie wielickim postawiono natomiast na rozbudowę tych szkół, o których wiadomo, że będą za ciasne.

Wieliczka. Według szacunków w roku szkolnym 2019/2020 w LO oraz Kampusie Wielickim przybędzie po ok. 200 uczniów. Rozbudowa ogólniaka, jak już informowaliśmy, ruszy tego lata. W ciągu dwóch lat szkoła zyska dodatkową kondygnację, gdzie będzie osiem sal lekcyjnych. Natomiast Kampus Wielicki urośnie w ciągu dwóch lat o nowe „skrzydło”. - Będzie to obiekt o powierzchni użytkowej 1240 mkw., koszty jego budowy szacujemy na 5 mln zł. Rozpoczął się już proces pozyskiwania pozwolenia na budowę „skrzydła” - mówi Michał Roehlich, prezes spółki Powiatowy Park Rozwoju, która administruje Kampusem Wielickim.

Niepołomice. Według wyliczeń w Zespole Szkół może przybyć za dwa lata nawet 240 uczniów, natomiast w CKIZ - ok. 40. Dyrekcja ZS podaje, że w związku z tą sytuacją ustalono już z burmistrzem Niepołomic oraz dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, że szkoła musi do tego czasu odzyskać tę część swego budynku, którą od 2001 roku zajmuje CKZiU. Natomiast ta ostatnia szkoła ma dostać nową siedzibę (prawdopodobnie na gminnej działce przy ul. Kolejowej).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 9

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski