Szymbark. Kuchnia Rzecz Pospolita - niezwykła wystawa w...

Szymbark. Kuchnia Rzecz Pospolita - niezwykła wystawa w Oficynie Dworskiej przy Kasztelu. Wszystko o jedzeniu u ziemian, mieszczan i chłopów

Halina Gajda

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Do 2 października w Oficynie Dworskiej w Szymbarku czynna będzie wystawa "Trzy Stoły. Kuchnia Rzecz Pospolita"
1/82
przejdź do galerii

Do 2 października w Oficynie Dworskiej w Szymbarku czynna będzie wystawa "Trzy Stoły. Kuchnia Rzecz Pospolita" ©fot.halina gajda

Inna niż wszystkie dotychczasowe jest wystawa w Oficynie Dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku. Pachnie ziołami, przyprawami, wszędzie pełno kuchennych naczyń i garnków, eleganckiej porcelany, ale też zupełnie prostych drewnianych talerzy i łyżek. Na honorowym miejscu wielki kocioł do smażenia śliwek.Są butelki z nalewkami, pajdy świeżego chleba, wiechcie pachnącego rozmarynu, są śliwki i jest kapusta. Jest nawet przyrząd do robienia lodów, który niegdyś był używany w lipińskim dworze.
Zobacz galerię
Niejako na powitanie czytamy fragment, prosto od Doroty Masłowskiej: jedzenie mówi nam o świecie, w którym żyjemy więcej, niż chcielibyśmy wiedzieć i boimy się o to zapytać. Dla wzmocnienia przesłania jeszcze jedno, anonimowego autora: nie ufaj ludziom, którzy mało jedzą; w ogólności są to zazdrośni albo złośnicy. Wstrzemięźliwość jest cechą nietowarzyska.

Jest też zaskakujący przepis na zupę z ogona bobra
- Jeśli ktoś będzie chciał poznać tajniki przygotowania posiłku, to przepis mamy na kartkach. Każdy zwiedzający będzie go mógł zabrać ze sobą do domu. Przy czym należy pamiętać, że w kuchni sprzed stu lat bóbr był zwierzęciem łownym, uznawany był za rybę - informowała gości wystawy Ewa Piotrowska-Kukla, kierowniczka oddziału Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Szymbarku.

W przestrzeni Oficyny Dworskiej zaaranżowane zostały kuchnie ziemiańska, mieszczańska i chłopska - Pogórzan i Łemków z końca XIX i początku XX wieku. Bohaterami wystawy są przybory i akcesoria kuchenne, stare książki kucharskie i sprzęty kuchenne ze zbiorów muzeum - rzeczy pospolite, które kształtowały ówczesną codzienność stając się dla nas swoistym zapisem historii i źródłem informacji.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?