Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymborska i Miłosz będą przez radio szeptali nam do ucha

Łukasz Gazur
Słuchowisko „Kobiety, którymi nie byłam” poświęcone jest noblistce, Wisławie Szymborskiej
Słuchowisko „Kobiety, którymi nie byłam” poświęcone jest noblistce, Wisławie Szymborskiej fot. Andrzej Banaś
Poezja. Dzięki Fundacji Miasto Literatury i Radiu Kraków powstaną słuchowiska o polskich poetach - i poetce. Będą to opowieści nie tylko o wierszach, ale przede wszystkim o ludziach.

Poeci wkraczają na radiową antenę. W ramach cyklu „Do ucha” w 2017 r. powstaną 4 oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości ważnych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi twórczość Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.

- Pomysł cyklu „Do ucha”, poetyckich słuchowisk, zrodził się z potrzeby przybliżenia poezji wybitnych polskich poetów i poetek szerokiemu gronu odbiorców za pomocą medium, które łączy w sobie różne gatunki tradycyjne: literaturę, muzykę i sztukę aktorską - tłumaczy Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury.

- Proponujemy wykorzystanie narzędzia, jakim jest słuchowisko, by trafić do nowych odbiorców, pokazując im, że często nieprzyjemne szkolne doświadczenia z poezją, które niegdyś sprowadzały ją do dyskusji o tym „co autor miał na myśli”, nie muszą decydować o charakterze i jakości kontaktu z twórczością poetycką - dodaje.

Pierwsze słuchowisko już jest nagrywane. To rzecz o Wisławie Szymborskiej. W „Kobietach, którymi nie byłam” usłyszymy Annę Radwan w roli Poetki oraz Małgorzatę Gałkowską, Aldonę Grochal, Paulinę Puślednik, Dorotę Segdę i Annę Tomaszewską. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia.

- Poezja już sama w sobie jest wdzięcznym tworzywem dla teatru radiowego. A dalej, za wierszem, stoi jego autor lub autorka, których życie stanowi kanwę dla ciekawej opowieści: niejednokrotnie burzliwe koleje losu, ponadprzeciętna wrażliwość, wzruszenia, rozczarowania- mówi Olga Brzezińska.

Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie słuchowiska powstają pod reżyserskim okiem Tomasza Cyza. Wyjątkiem jest rzecz o Herbercie. Tu reżyserką jest Ewa Ziembla. Od strony muzycznej zajmą się nimi m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa. W kolejnych nagraniach wezmą udział m. in. Dominika Bednarczyk, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski i Grzegorz Mielczarek.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski