Szymczak uratował Lecha. Mecz imienia systemu VAR w Poznaniu

Piotr Rzepecki
PAP/Jakub Kaczmarczyk
PKO Ekstraklasa. Ostatni akord 16. kolejki Ekstraklasy to prawdziwa przejażdżka na kolejce górskiej z systemem VAR w roli głównej. Dzisiaj w Poznaniu padło aż pięć bramek. Trzy po strzałach z rzutów karnych, dwukrotnie przy decyzjach sędziego pomagał system wideo-analizy. Ostatecznie Lech wygrywa z Koroną 3:2 po bramce w doliczonym czasie gry autorstwa Filipa Szymczaka.

PKO Ekstraklasa. Lech Poznań - Korona Kielce 3:2 (1:0)

Lech Poznań chciał zacząć mecz na własnych warunkach, choć goście z Kielc zaskoczyli grając wysokim pressingiem próbując szybko przejąć piłkę i napocząć rywala. Przyjezdni pod batutą Kamila Kuzery, który tymczasowo pełni funkcję trenera Korony po zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego, wyszli po pół godzinie na prowadzenie. Radość jednak nie trwała zbyt długo, bo gol został anulowany: strzelec, Miłosz Trojak był na pozycji spalonej.

Kilka minut później ten sam Trojak znów pełnił główną rolę w polu karnym; tym razem we własnym. Sprokurował rzut karny zatrzymując uderzenie ręką. Strzał z jedenastu metrów na bramkę zamienił kapitan Lecha, Mikael Ishak.

Na samym początku drugiej połowy Lech podwyższył prowadzenie. Gola zdobył rezerwowy w tym sezonie, Joao Amaral. Wydawało się, że sprawa wyniku jest już przesądzona. Nic jednak bardziej mylnego...

Gola kontaktowego kielczanom dał Jakub Łukowski, który trafił z jedenastu metrów. Goście otrzymali karnego po zagraniu ręką Jespera Karlstroema. Jak się okazało później, sędzia, Bartosz Frankowski po dwudziestu minutach znów musiał biec do monitora VAR. Przed linią pola karnego Marcina Szpakowskiego faulował Afonso Sousa i goście stanęli przed szansą wyrównania. Tym razem do piłki podszedł Jacek Podgórski i po rękach Filipa Bednarka zmieścił piłkę w siatce.

Korona po sensacyjnym doprowadzeniu do remisu poczuła krew i była blisko nawet by strzelić trzecią bramkę. Pod koniec skórę Filipowi Bednarkowi uratował dwukrotnie słupek.

W doliczonym czasie gry to Lech postawił kropkę nad i. Zmiennik w tym meczu Filip Szymczak znalazł się w polu karnym obsłużony zagraniem od Alana Czerwińskiego. Dwudziestolatek strzelił swoją pierwszą bramkę w koszulce Lecha w Ekstraklasie. Pierwszą i jakże cenną.

Lech awansował na 8. lokatę, Korona natomiast wciąż tkwi w strefie spadkowej na 17. miejscu.

Piłkarz meczu: Marcel Zapytowski