Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica zamiast pomnika?

SYP
Przed kilkoma dniami na kilkumetrowym granitowym cokole ustawionym w ubiegłym roku na miejscu niewielkiego zieleńca u zbiegu ul. Augustiańskiej i Kościuszki ustawiono niewielką, kamienną tabliczkę. A przecież ma tam stanąć Pomnik Ofiar Komunizmu.

Na cokole przyszłego pomnika ustawiono niewielką tablicę. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

Napis na tablicy głosi „Gloria Victis. W hołdzie milionom ofiar komunizmu (pomnik w budowie)”. Pod spodem „Olkusz 2010”, napis „Solidarność” i „Komitet Budowy”. Obok płyty stoją znicze. – Ta tablica ma charakter informacyjny. Wiele osób widząc kamienny cokół, nie wiedziało, czemu ma służyć i co tu będzie budowane. Prace przy budowie pomnika będą dalej prowadzone. – zapewnia Jerzy Roś, kustosz olkuskiego muzeum regionalnego PTKK i jeden z członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Ofiarom Komunizmu” w Olkuszu.

Prace przy obelisku rozpoczęto jesienią ub. roku, kiedy wykonano fundamenty i ustawiono granitowe płyty, na których będzie się wznosił pomnik. Sześciometrowej wysokości, wykonany z brązu i granitu pomnik będzie przedstawiał kulę ziemską nabitą na bagnety trzech sowieckich karabinów. Poniżej będą cztery postacie, jedna, leżąca ma symbolizować męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, inna – polskich oficerów zabitych w Katyniu. Jego autorem jest artysta plastyk Wiesław Nadymus, twórca pomnika Piłsudskiego na olkuskim rynku i orła na kwaterze legionistów olkuskiego cmentarza. – Zgodnie z harmonogramem, najpierw zostaną ustawione karabiny i kula ziemska, potem postacie leżące, a na końcu stojące. Realizacja kolejnych etapów budowy pomnika będzie zależna od środków pozyskiwanych od sponsorów. Mamy nadzieję, że uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 13 grudnia tego roku. – mówi Jerzy Roś. Budowa ma kosztować około 600 tys. zł. Przed miesiącem podczas sesji rady powiatu Adam Giera, przewodniczący Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Ofiarom Komunizmu” w Olkuszu przedstawił koncepcję budowy pomnika, a potem apelował do radnych o wsparcie idei jego budowy i pomoc finansową. Radni poparli ideę i deklarowali indywidualne wpłaty, ale sprawę udzielenia pomocy finansowej przez powiat pozostawili w gestii zarządu powiatu, który uznał, że nie przekaże środków na ten cel.

Idea budowy pomnika zrodziła się w 2007 roku. W lutym 2008 roku zawiązał się kilkunastoosobowy Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Ofiarom Komunizmu” w Olkuszu. Dość długo trwało znalezienie dobrej lokalizacji dla monumentu. Pierwotnie planowano, że pomnik stanie na skrzyżowaniu ulic Sławkowskiej i Mickiewicza. Ponieważ okazało się to niemożliwe, zmieniono lokalizację na stromą skarpę oddzielającą dolny i górny parking przy Szpitalnej. W maju ub. roku rada przyjęła nową lokalizację pomnika, na zieleńcu pomiędzy ulicą Augustiańską, a Kościuszki. – Uważam, że to dobra lokalizacja._ W ten sposób pomnik będzie stanowił korzystne zamknięcie perspektywy ul. Augustiańskiej, a także będzie lepiej widoczny z ulicy Kościuszki. Zresztą zgodę na taka lokalizację wydały władze miasta i wojewódzki konserwator zabytków. Nasz pomnik, to unikatowy projekt, poświęcony wszystkim ofiarom komunizmu w Polsce – _podkreśla Jerzy Roś.

Członkowie komitetu zapewniają, że całość kosztów budowy obelisku pokryją składki i darowizny, a wszystkie poniesione koszty zostaną rozliczone, co do złotówki. Od połowy ub. roku członkowie komitetu rozprowadzają „cegiełki” na rzecz budowy pomnika.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski