Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablice z kół zębatych

psz
Trwają prace nad przygotowaniem oznakowania Krakowskiego Szlaku Techniki, który będzie dziewiątą trasą turystyczną w naszym mieście. Gotowe są już projekty tablic informacyjnych. W najbliższych dniach mają one zostać przekazane plastykowi miejskiemu oraz konserwatorowi zabytków do zaopiniowania.

Z poprzemysłową spuścizną

   Przypomnijmy, że z inicjatywą stworzenia szlaku wystąpiła Rada Dzielnicy I. Wraz z nią projekt realizuje Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trasa ta ma pokazać potencjał turystyczny miasta z innej niż dotychczas strony - pokazać zabytki krakowskiej techniki, bowiem to właśnie jej miasto zawdzięczało w przeszłości swoją świetność.
   Na początek zostanie oznakowane 16 obiektów, a docelowo na Krakowskim Szlaku Techniki ma znajdować się aż 40 zabytków. Od początku założenie było takie, że szlak nie będzie oznakowany w typowy sposób, zwykłymi tabliczkami informacyjnymi. Mają to być elementy związane z techniką, uwzględniające specyfikę tej trasy. Te właśnie wymogi spełniają projekty tablic, które stworzono w Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Zaproponowano, że tablice będą wypukłe, o specyficznym kształcie. Są to dwa połączone ze sobą koła zębate (o łącznej średnicy ok. 50 cm). Na tych właśnie kołach zostałyby umieszczone opisy zabytków (w języku polskim i angielskim). Trudno znaleźć uniwersalny, plastyczny element, na którym można umieścić napis, a koło daje taką możliwość - _tłumaczy__Michał Jakubczyk, kierownik Referatu Rozwoju Turystyki w Wydziale Promocji i Turystyki UMK. Twórców projektu tablic zainspirował jeden z eksponatów Muzeum Inżynierii Miejskiej: pochodząca z lat 50. XX wieku kołówka wagonowa - urządzenie do toczenia kół wagonowych (tablice wiernie je odwzorowują).
   
- Jeśli plastyk miejski i konserwator zabytków zaopiniują projekt pozytywnie, będzie można przystąpić do wykonania tablic. Szlak chcielibyśmy oznakować w listopadzie_ - dodaje Michał Jakubczyk. (PSZ)
   Krakowski Szlak Techniki wiódł będzie od wybudowanego w XIX wieku budynku dworca PKP i dalej przez przekop Talowskiego, wiadukt drogowo-kolejowy nad ul. Lubicz oraz m.in. przez browar Götzów, elektrownię na tyłach Teatru im. J. Słowackiego, strażnicę pożarniczą przy ul. Westerplatte i wiadukt kolejowo-drogowy nad ul. Grzegórzecką. Na trasie znajdą się również: Elektrownia Krakowska, zajezdnia tramwajowa, Gazownia Miejska, relikty mostu Podgórskiego, most Piłsudskiego i elektrownia podgórska.
   Docelowo na szlaku znaleźć się ma 40 zabytków krakowskiej techniki, m.in. wodociągi miejskie, kamieniołomy Liban i Zakrzówek, kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie, lotnisko Rakowice-Czyżyny, a także "Diabelski Most" w ciągu al. Waszyngtona. (psz)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski