Tadeusz Krynicki - dzielny obrońca Lwowa i zasłużony...

Tadeusz Krynicki - dzielny obrońca Lwowa i zasłużony budowniczy fabryki w Mościcach

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Tadeusz Krynicki - dzielny obrońca Lwowa i zasłużony budowniczy fabryki w Mościcach
W dniu 23 czerwca 1959 roku w Afryce, w miejscowości Luluabourg (obecnie Kananga), w Kongu Belgijskim (aktualnie Demokratyczna Republika Konga) zmarł Tadeusz Krynicki.
Tadeusz Krynicki - dzielny obrońca Lwowa i zasłużony budowniczy fabryki w Mościcach

HISTORIA. Faktu jego śmierci nie odnotowała w Polsce prasa ani lokalna ani ogólnopolska

Pomimo, że umierał wówczas człowiek - legenda, bohaterski obrońca Lwowa i zasłużony budowniczy fabryki w Mościcach, faktu jego śmierci nie odnotowała w Polsce prasa ani lokalna ani ogólnopolska.

Pora nadrobić tą, bez mała 52 - letnią zaległość i, oddając hołd wielkiemu polskiemu patriocie, przypomnieć najważniejsze fakty z życia bohatera Mościc i Lwowa. Jest ku temu okazja nie tylko ze względu na niedawną rocznicę jego śmierci ale także dlatego, że końcem maja obchodziliśmy w Tarnowie Dni Lwowa, a na początku czerwca święto 5. pułku strzelców konnych, a więc uroczyste dni miasta i jednostki wojskowej, z którymi Krynicki był związany.

Tadeusz Krynicki (a według metryk kościelnych Włodzimierz Lucjan Tadeusz Krynicki) urodził się 16 stycznia 1893 roku w Żółkwi, niedużej miejscowości położonej około 30 km na północ od Lwowa. Ponieważ w owym czasie Żółkiew była miastem powiatowym wchodzącym w skład Galicji, Tadeusz urodził się na terenie monarchii austro-węgierskiej, jako poddany cesarza Franciszka Józefa (obecnie miasto leży na Ukrainie). Tadeusz pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Korab. Według ustaleń Jerzego Krynickiego, opublikowanych w Almanachu Muszyny, protoplastą rodu był Jan Krynicki, który szlachectwo uzyskał z rąk króla Zygmunta III Wazy w dniu 17 sierpnia 1610 roku na polu bitwy pod Smoleńskiem, za zasługi położone zarówno w tej bitwie jak i we wcześniejszych wojnach, głównie z Moskwą. Sława czynów Jana Krynickiego musiała być wielka skoro nawet znany poeta barokowy Wacław Potocki poświęcił mu jeden ze swych wierszy. Rodzicami Tadeusza byli Bogdan Krynicki i Melania z domu Litwinowicz. Miał on też starszego brata. W rodzinie Krynickich istniały duże tradycje prawnicze, zarówno ojciec jak i dziadek byli sędziami. Tadeusz nie poszedł jednak w ślady przodków. Ukończył szkołę realną i zdał egzamin dojrzałości. Następnie skierował swe kroki na Politechnikę Lwowską ale jego edukację przerwało wydarzenie, do którego doszło 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie. Tego dnia dokonano zamachu na austriackiego następcę tronu - arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, co doprowadziło do wybuchu I wojny światowej.

Zapoczątkowanie globalnego konfliktu nie pozostało bez wpływu na dalsze losy Tadeusza. Z początkiem sierpnia 1914 roku został on zmobilizowany i wcielony wraz z bratem w szeregi armii austro-węgierskiej. Końcem lata ruszyła wielka ofensywa wojsk rosyjskich w Galicji, w efekcie której Rosjanie zdobyli na początku września 1914 roku Lwów a w listopadzie 1914 dotarli aż pod Tarnów i zajęli go. Tadeusz Krynicki miał zatem szereg okazji by wykazać się męstwem na polu walk w Galicji. Z pewnością tego dokonał albowiem jak podaje w swej publikacji zamieszczonej w Roczniku Tarnowskim Pelagia Dyrdoń, w dniu 1 marca 1915 roku Tadeusz otrzymał awans na stopień oficerski. Mniej szczęścia miał jego starszy brat, który został na wojnie ranny i w wyniku odniesionych ran zmarł. Gdy na jesieni 1918 roku I wojna światowa dobiegała końca, Tadeusz kończył karierę w armii cesarsko-królewskiej w stopniu porucznika.
« 1 3

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu