Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica człowieka

Redakcja
- 18 grudnia Centrum Kultury Duchowej "Communio Crucis" będzie obchodzić pierwszą rocznicę swego istnienia. Co wniosło w klimat "miasta duchowości", jakim jest Kraków?

Rozmowa z o. MARIANEM ZAWADĄ, karmelitą bosym, dyrektorem Centrum Kultury Duchowej "Communio Crucis" im. św. Edyty Stein

- W "Communio Crucis" pragniemy zbliżyć duchowość i kulturę, wychodząc z założenia, że każda dobra kultura prowadzi do duchowości, czy ogólnie - do wartości wyższych, a duchowość bez kultury nie może odnaleźć swego właściwego wyrazu. W krakowskim "tyglu" kulturowym proponujemy zatrzymanie się nad tajemnicą człowieka duchowego, kontemplacją, mistyką oraz duchowym wymiarem kultury.
-**Czy już dziś można**powiedzieć, że "Centrum" przyczynia się w**sposób widoczny do**promowania duchowości?
- Staramy się wnosić wartości najwyższe i zapraszamy do ich przeżywania. W cyklu "Misticon" zaprezentowaliśmy duchowość niderlandzkiego mistyka Jana Ruusbroecka, mistyczny wymiar myśli Jana Pawła II oraz mistykę zadomowienia Boga w człowieku błogosławionej Elżbiety z Dijon, karmelitanki bosej, której stulecie śmierci obchodziliśmy w tym roku. Zrealizowaliśmy dwa filmy na 400-lecie obecności karmelitów bosych w Polsce oraz na temat życia i duchowości bł. Elżbiety z Dijon. Wydaliśmy kilka serii rekolekcji. Ponadto uczciliśmy 10-lecie śmierci Krzysztofa Kieślowskiego oraz zorganizowaliśmy wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego, tuż po jego śmierci. Spotykamy się z reguły w ostatnią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem niedziel, na które przypadają święta) o godz. 17 przy ul. Rakowickiej 18a w budynku Karmelitańskiego Instytutu Duchowości. Ważnym elementem naszej obecności jest współpraca z Wydawnictwem Karmelitów Bosych i periodykiem "Głos Karmelu".
-**Zasada "Centrum" była prosta -**łączyć wydarzenia kulturalne z**duchowością. Mówić językiem prostym. Odchodzić od wysokiego stylu naukowego. Popularyzować. Czy to się udało?
- Ciągle poszukujemy właściwego klucza do połączenia kultury i duchowości, wsłuchujemy się w tętno zarówno współczesności, jak i potrzeby ludzi poszukujących głębi życia wewnętrznego. Pozostawiam to ocenie uczestników.
-**Jak bardzo udaje się podejmować tematy dotyczące współczesności i**inspirować środowisko krakowskie?
- Karmel jako taki ma wiele do zaofiarowania. Posiada jedną z najbardziej rozwiniętych doktryn duchowych, począwszy od trzech Doktorów Kościoła (św. Teresa od Jezusa, św. Jan od Krzyża, św. Teresa od Dzieciątka Jezus), a chociażby na św. Edycie Stein skończywszy. Z tą doktryną docieramy do stowarzyszeń, fundacji, środowisk inteligencji, również osób konsekrowanych. Jednym z naszych celów i tematów jest ukazywanie duchowości Jana Pawła II, który był bardzo mocno osadzony w karmelu; przypomnę, że jedynym Doktorem Kościoła, ogłoszonym za jego pontyfikatu jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
-**Co jest dziś marzeniem Dyrektora "Communio Crucis?**
- Wizję "Centrum" wymusza czas i możliwości. Pragniemy przygotować się do zadań poważniejszych. Marzą mi się wielkie debaty o duchowości, mistyce w różnych kontekstach: literackim, filozoficznym, teologicznym, psychologicznym, a także założenie czegoś na kształt "szkoły kontemplacji".
Rozmawiała: BOGUSŁAWA STANOWSKA-CICHOŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski