Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica Miłosierdzia

Redakcja

Miejsce, które znał od wczesnej młodości, i w którym zapewne poznał orędzie s. Faustyny, Karol Wojtyła nawiedzał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski, a jej orędzie o Bożym Miłosierdziu kształtowało jego posługę w Kościele. Sanktuarium w łagiewnikach – 2002 r.  Fot. Anna Kaczmarz

1999

23 LUTEGO – Polska w NATO.

24 MARCA – rozpoczęły się naloty lotnictwa NATO na Serbię i Czarnogórę.

2 MAJA – beatyfikacja ojca Pio na placu św. Piotra.

7 MAJA – Jan Paweł II rozpoczął wizytę w Rumunii, pierwszą w historii w kraju prawosławnym.

5 CZERWCA – siódma pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

8 SIERPNIA – Władimir Putin został premierem Federacji Rosyjskiej.

24 GRUDNIA – papież zainaugurował obchody Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego 2000.

2000

12 MARCA – Papież poprosił o wybaczenie win Kościoła katolickiego wobec wyznawców innych religii.

21 MARCA – rozpoczęła się historyczna pielgrzymka papieża do Ziemi Świętej.

15 CZERWCA – papież zaprosił na obiad do Watykanu 200 ubogich – bezrobotnych, bezdomnych, imigrantów.

26 CZERWCA – papież ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej.

28 LIPCA – w Katyniu uroczyście otwarto cmentarz polskich i rosyjskich ofiar NKWD.

12 SIERPNIA – na Morzu Barentsa na głębokości 107 m zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny "Kursk”.

2001

3 STYCZNIA – lekarz Jana Pawła II Gianfranco Fineschi wyraził zaniepokojenie jego stanem zdrowia. "Papież powinien się oszczędzać i wypocząć” – powiedział.

23 CZERWCA – papież rozpoczął wizytę na Ukrainie.

11 WRZEŚNIA – w USA islamscy terroryści przeprowadzili atak na wieże World Trade Center.

7 PAŹDZIERNIKA – rozpoczęła się amerykańska interwencja w Afganistanie w celu obalenia rządów talibów i schwytania Osamy bin Ladena.

19 PAŹDZIERNIKA – po dymisji rządu Jerzego Buzka Leszek Miller został zaprzysiężony na premiera.

18 LISTOPADA – w związku z atakiem terrorystycznym 11 września i trwającą wojną w Afganistanie papież ogłosił 14 grudnia dniem postu w intencji pokoju oraz zaprosił światowych przywódców religijnych na Dzień Modlitw o Pokój na Świecie do Asyżu 24 stycznia 2002 r.

2002

12 LUTEGO – przed Trybunałem ds. zbrodni wojennych ONZ w Hadze rozpoczął się proces byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloševica.

18 MAJA – w dzień swoich 82. urodzin Jan Paweł II po raz pierwszy nie odczytał w całości przemówienia. Papież przeczytał tylko początek i koniec przygotowanego wcześniej tekstu; część środkową odczytał lektor.

22 LIPCA – afera Rywina: Lew Rywin złożył w redakcji "Gazety Wyborczej” Adamowi Michnikowi propozycję korupcyjną umieszczenia korzystnych zapisów w ustawie medialnej za 17,5 mln dolarów.

16 SIERPNIA – rozpoczęła się ósma pielgrzymka papieża do Polski. Trwała do 19 sierpnia. Papież odwiedził Kraków i Kalwarię Zebrzydowską. Była to ostatnia wizyta Jana Pawła II w ojczyźnie.

17 SIERPNIA – papież dokonał konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

12 PAŹDZIERNIKA – w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali zginęły 202 osoby.

23 PAŹDZIERNIKA – doszło do ataku czeczeńskich terrorystów na Centrum Teatralne na Dubrowce w Moskwie.

Jan Paweł II i św. Faustyna

– Ojciec Święty wiele razy wyrażał swój szacunek dla św. Faustyny Kowalskiej. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku odwiedził sanktuarium w Łagiewnikach, przypominając, że z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia zapoznał się już w czasie II wojny światowej, gdy jako robotnik fabryki Solvay przechodził codziennie obok klasztoru i wielokrotnie wstępował do kaplicy, w której siostra Faustyna widziała Jezusa Miłosiernego i rozmawiała z Nim o największej tajemnicy Boga. Boże Miłosierdzie było dla młodego Karola Wojtyły źródłem siły i nadziei w trudnych latach okupacji. Potem, już jako biskup krakowski, włączył się osobiście w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia. W 1965 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny siostry Faustyny. Dokonał tego aktu w 1993 r. już jako papież, a w 2000 roku kanonizował apostołkę Bożego Miłosierdzia, nazywając ją darem Boga dla naszej epoki, ponieważ przekazała światu na przełomie tysiącleci orędzie miłosierdzia, które jest szczególnym znakiem nadziei dla całej ludzkości. (…) Rozważaniom o Bogu, "bogatym w miłosierdzie” Jan Paweł II poświęcił encyklikę Dives in misericordia, wydaną w 1980 roku. Miłosierdzie, w koncepcji Ojca Świętego, stanowi rdzeń ludzkiej egzystencji. Jan Paweł II zachęca wszystkich wierzących, by odkryli w Bogu Ojca miłosierdzia, który nigdy nie opuszcza człowieka, obdarza go swoją miłością, przebaczeniem i życzliwością. Pełnią objawienia Boga miłosierdzia jest jego Syn, Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka. W swoim nauczaniu i czynach pełnych miłosierdzia wobec chorych i słabych ukazywał On prawdziwe oblicze Boga Ojca. Ostatecznym objawieniem miłosierdzia Boga stała się śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, których owoce są dostępne w sakramentach.

Ks. prof. Jan Machniak, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Papież miłosierdzia

– Wśród wielu tytułów, jakimi obdarzamy Ojca Świętego Jana Pawła II, jest także i ten: papież miłosierdzia. Podzielam przekonanie tych, którzy twierdzą, że jest to tytuł najważniejszy, tytuł, z którym Jan Paweł II przeszedł do historii papiestwa. Zresztą sam tak scharakteryzował swój pontyfikat, gdy mówił w sanktuarium w Krakowie–Łagiewnikach, że orędzie Miłosierdzia było mu zawsze bliskie i drogie, i że zabrał je stąd na stolicę Piotrową i ono kształtuje obraz jego pontyfikatu. Rzeczywiście, nie da się właściwie zrozumieć stylu jego życia, służby, nauczania i wielu wydarzeń z jego pontyfikatu bez tego światła, które daje orędzie o miłosiernej miłości Boga do człowieka. (…) Jan Paweł II wiedział jednak, że czymś fundamentalnym w ukazywaniu światu tajemnicy Miłosierdzia jest samo pojęcie, znaczenie tego słowa, które przecież w ciągu wieków obrosło w różne, nieraz pejoratywne znaczenia. Wielu ludziom miłosierdzie kojarzy się z przekreśleniem sprawiedliwości, pobłażliwością wobec zła czy samym uczuciem litości (bez konkretnego aktu pomocy człowiekowi będącemu w potrzebie). Dlatego Ojciec Święty wzywał do odkrywania autentycznego piękna i bogactwa miłosierdzia. (…) Jan Paweł II wraz ze świętą Siostrą Faustyną wnoszą do historii Kościoła nowy model chrześcijańskiego miłosierdzia – określany przez teologów modelem personalistycznym, gdyż w świadczeniu miłosierdzia na pierwszym miejscu jest osoba, człowiek ze swoją niepowtarzalną godnością, a potem jego potrzeby. (…) Chociaż nigdy na ziemi ich drogi życia nie przecięły się, mimo że przez 2 miesiące w tym samym czasie przebywali w Krakowie, to jednak połączyło ich coś znacznie głębszego i mocniejszego. To więzy duchowe: wrażliwość na tajemnicę miłosierdzia Bożego i ludzkiego, styl życia i posługi w tym duchu oraz orędzie miłosierdzia, które Jezus przekazał siostrze Faustynie w latach 30. XX wieku.

Siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

Wielki dar

Opatrzność Boża dała nam wielki dar, jakim było to, że przez wiele lat żyła w tym klasztorze siostra Faustyna Kowalska; tutaj zmarła w 1938 roku, tutaj spoczywają jej doczesne szczątki i tutaj zostało niejako zdeponowane orędzie o czci miłosierdzia Bożego. (…) Ze wszystkich kontynentów ludzie pielgrzymują do Łagiewnik, jak do największych sanktuariów, i mówią często: tu jest stolica miłosierdzia Bożego.

Kard. Franciszek Macharski

Ogień miłosierdzia

Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy. Dlatego dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją.

Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”.

Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!

Jan Paweł II, fragmenty homilii wygłoszonej 17 sierpnia 2002 r. podczas poświęcenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski