Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica życia

MAJER
Dokładnie 50 lat temu, 25 kwietnia 1953 r., w magazynie naukowym "Nature" pojawił się opis struktury DNA - składnika przenoszącego informacje genetyczne. Z tej okazji na wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto wczoraj wystawę poświęconą temu wydarzeniu.

Wydobywanie DNA groszku zielonego za pomocą płynu do mycia naczyń

   Budowę DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy) odkryli dwaj naukowcy - Amerykanin James Watson i Brytyjczyk Francis Crick, którzy w 1962 r. otrzymali za to Nagrodę Nobla. - Był to początek rewolucji w biotechnologii, biologii i medycynie. Dziedziny te opierają się obecnie głównie na znajomości funkcjonowania genów - mówi prof. Aleksander Koj z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Watson i Crick sami twierdzili, że odkryli "tajemnicę życia" - dodaje. Zdaniem profesora, dzięki poznaniu struktury DNA możliwy stał się rozwój rolnictwa, a także postęp w dziedzinie kryminalistyki (identyfikacja sprawców przestępstw na podstawie kodu DNA).
   Na otwartą wczoraj wystawę składa się głównie ekspozycja, prezentująca w języku polskim i angielskim 50 lat badań nad DNA w Wielkiej Brytanii. W 10 rozdziałach opisano m.in. odkrycie metody ustalania tożsamości człowieka dzięki DNA (Alec Jeffreys, 1986 r.), sklonowanie w 1996 r. owieczki Dolly, a także najnowsze zastosowania genetyki w farmacji. Ekspozycji towarzyszą prezentacje multimedialne, które pokazują m.in. animowaną strukturę DNA i wnętrza największych laboratoriów biotechnologicznych.
   Atrakcją dla uczniów szkół podstawowych i średnich mają być specjalne warsztaty, które będą towarzyszyć wystawie. W ich trakcie naukowcy pokażą proste eksperymenty biochemiczne, np. składanie modeli cząstek DNA, aspiryny lub teflonu czy wydobywanie DNA groszku zielonego za pomocą płynu do mycia naczyń.
   Otwarciu wystawy, zorganizowanej przez ambasadę brytyjską w Polsce i British Council, towarzyszyła sesja naukowa "50. rocznica opisania struktury DNA". Uczestniczyli w niej wybitni polscy naukowcy, którzy przedstawili najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii.
   Wystawę można zwiedzać do 17 maja (od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 16) w Kampusie UJ w Pychowicach - Wydział Biotechnologii. (MAJER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski