Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Białej odkrywane będą z pokładu łodzi podwodnej

Paweł Chwał
W muzeum będzie sterownia batyskafu z dużą liczbą kontrolek oraz peryskop, przez który można będzie prowadzić obserwacje - na fotomontażu spróbowaliśmy pokazać, jak może to wyglądać
W muzeum będzie sterownia batyskafu z dużą liczbą kontrolek oraz peryskop, przez który można będzie prowadzić obserwacje - na fotomontażu spróbowaliśmy pokazać, jak może to wyglądać infografika: Elżbieta Rzyczniak
Ciężkowice. Odwiedzający Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach będą mogli wkrótce odbyć pełną wrażeń podróż po Białej w... łodzi podwodnej.

Jedna z sal ciężkowickiego muzeum jeszcze w tym roku zostanie przerobiona na batyskaf- statek podwodny służący do badań głębin morskich.

Choć łódź nie będzie zanurzona pod wodą uczestnicy wyprawy, będą czuć się tak, jakby znajdowali się na dnie rzeki Białej. Wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań audiowizualnych - trójwymiarowych ekranów i niezwykłych efektów dźwiękowych.

Do batyskafu wchodzić się będzie przez zamykany właz. W środku znajdą się okrągłe pancerne okna głębinowe, mostek, sterownia z dużą liczbą różnych kontrolek i wskaźników oraz peryskop, przez który można będzie prowadzić obserwacje na powierzchni rzeki.

- Ciężkowice znajdują się dokładnie w miejscu, gdzie Biała z rzeki górskiej przeradza się w nizinną. Nie wszyscy wiedzą o tym, że występują w niej lub wokół niej liczne siedliska chronionych gatunków ryb, płazów i ptaków oraz unikatowej roślinności - wylicza Wojciech Sanek, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach, w którym w nowoczesny sposób prezentowane jest już całe bogactwo fauny i flory Pogórza.

Wśród występujących w Białej gatunków ryb, ochroną prawną w Polsce objęte są: głowacz pręgopłetwy, piekielnica i śliz. Z płazów napotkać można traszkę grzebieniastą i kumaka górskiego. Nad Białą gnieżdżą się zagrożone wyginięciem w Europie rybitwy rzeczne, a także zimorodki.

Z myślą o najmłodszych, podróż batyskafem będzie mieć charakter interaktywnego spektaklu teatralnego.

- Chodzi nam o to, aby dzieci zapamiętały jak najwięcej z tej wyjątkowej lekcji przyrody. A wiedza najlepiej wchodzi do głowy przez zabawę - mówi Wojciech Sanek.

Zabawie przewodzić będzie ubrany w specjalny strój kapitan, a dzieci będą nie tylko poznawały podwodne gatunki, ale też walczyły z negatywnymi postaciami, m.in. z "wężem ściekowym" i "elektrokłusownikiem".

Starszym wyświetlane będą efektowne prezentacje multimedialne o Białej i jej przyrodniczych skarbach. W ramach projektu, na który Ciężkowice wspólnie z Polskim Klubem Ekologicznym pozyskały ponad milion złotych, przyMuzeum Przyrodniczym powstaje także m.in. trójwymiarowa gra terenowa, w której pytania również związane będą z Białą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski