Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Grzegórzek i prawie wszystko o Zwierzyńcu w nowych publikacjach muzeum

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na spotkaniu w muzeum publikacje będą sprzedawane z rabatem
Na spotkaniu w muzeum publikacje będą sprzedawane z rabatem fot. Andrzej Banaś
Na przenosiny w czasie, m.in. dzięki archiwalnym zdjęciom, i poznanie dziejów dwóch krakowskich dzielnic pozwalają nowe wydawnictwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie się można z nimi zapoznać 25 kwietnia na kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej.

Janusz Tadeusz Nowak, autor publikacji „Wokół ulicy Grzegórzeckiej”, zabiera nas m.in. pod wiadukt kolejowy, by przypomnieć, że wybudowano go - jako most kolejowy nad płynącą tu wówczas Wisłą - w latach 1861-63, w miejscu wcześniejszej drewnianej przeprawy. Dalej zaglądamy pod Halę Targową, której budowa - jak podkreśla autor książeczki - była jedną z najważniejszych inwestycji władz miejskich w okresie międzywojennym. Tak zaczyna się spacer po Grzegórzkach, do których poznawania zaprasza jedna z najnowszych publikacji MHMK.

Wędrujemy z autorem m.in. aleją Daszyńskiego, która została wytyczona ponad 100 lat temu na miejscu polnej drogi biegnącej po zasypanym starym korycie Wisły. Janusz Tadeusz Nowak przypomina, że kiedyś nosiła nazwę Wiślisko, natomiast w grudniu 1937 r. uchwalono jej przemianowanie na aleję, której patronem został zmarły rok wcześniej Ignacy Daszyński, wybitny przywódca polskich socjalistów, pochowany na cmentarzu Rakowickim. Trafimy też na ulicę Chodkiewicza, która istniała już w końcu XIX w., ale jako ulica... Krowia. „Jej nazwa wynikała być może z tego, że nieopodal funkcjonowała rzeźnia miejska” - komentuje autor. Zaprowadzi on nas również przed budynki tutejszych instytucji, jak też opowie o nieistniejących już zakładach przemysłowych. Należy do nich m.in. fabryka czekolady założona w 1926 roku. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że była to wtedy krakowska filia znanej szwajcarskiej firmy Suchard.

Opowieść o losach i najważniejszych zabytkach dzielnicy jest ilustrowana fotografiami, ukazującymi jak Grzegórzki zmieniały się na przestrzeni lat. Ta publikacja to najnowsza pozycja z serii „Wokół…”, która jest wydawana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Okazją do jej kupienia z rabatem oraz do zadania pytań autorowi będzie spotkanie organizowane 25 kwietnia o godz. 18 w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. Wstęp na nie jest wolny.

Na tym samym spotkaniu zostanie też zaprezentowany album towarzyszący wystawie „Prawie wszystko o Zwierzyńcu”, którą można oglądać w Domu Zwierzynieckim - oddziale MHK. Publikacja przedstawia jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych przedmieść Krakowa. Książka prowadzi przez dzieje Zwierzyńca, zaprasza do poznania jego mieszkańców. Kto szuka ciekawostek o dzielnicy, znajdzie tu np. informację o tajemniczej drewnianej kaplicy świętych Małgorzaty i Judyty przy ul. św. Bronisławy. Według legendy stoi ona na miejscu dawnej pogańskiej świątyni boga Pośwista. Publikacja ta to zarazem album prezentujący poświęcone Zwierzyńcowi obrazy, grafiki, rysunki i fotografie ze zbiorów MHK.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 24.03.2017 Co oferuje Muzeum Historii Komputerów i Informatyki?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski