Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Hotelu Cracovia. Krakowski luksus rodem z lat 60.

Kaja Ostrowska
Hotel Cracovia, końcówka lat 60.
Hotel Cracovia, końcówka lat 60. Henryk Hermanowicz/MHK
Kiedy otwarto go w 1965 roku, po sześciu latach budowy, nic nie mogło się z nim równać. Hotel Cracovia był największy, najdłuższy, najlepszy, najnowocześniejszy. Synonim luksusu, namiastka wielkiego świata. Podobno tylko tu, w całym Krakowie, podawali zimne piwo i kawę z ekspresu w porcelanowych filiżankach. Gdy go otwierali, pół Krakowa zleciało się oglądać ten cud techniki. Odwiedzali go najwięksi i najważniejsi: politycy, aktorzy, muzycy, reżyserzy. Przez lata był symbolem krakowskiego luksusu.

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju.

Dzień po otwarciu w "Dzienniku Polskim" można było przeczytać:

Choć tu i ówdzie uwijają się jeszcze robotnicy, choć jeszcze wiele prac pozostało do wykonania, to jednak nowy hotel Orbisu - 'Cracovia' u zbiegu alei Krasińskiego i Puszkina przyjął wczoraj pierwszą grupę zagranicznych turystów.

Tymi pierwszymi gośćmi - według relacji gazety - była 65-osobowa wycieczka Polaków z Ameryki. Mieli się oni następnie rozjechać do swoich rodzin w kraju, a hotel miał przyjąć nowych gości - uczestników Międzynarodowego Kongresu Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS).

Przez lata działalności hotelu stałym bywalcem był tu m.in. Zbigniew Wodecki, który jako początkujący muzyk grywał na dancingach czy też aktor Bronisław Cieślak, odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07.

Wszystko na miejscu

Hotel był samowystarczalny. Miał swoją garmażernię, punkty usługowe: fryzjera, kwiaciarnię, pralnię, księgarnię. Wszystko na miejscu. Do tego świetna lokalizacja, blisko na dworzec, spacerkiem do centrum. Budynek był też połączony naziemnym przejściem z kinem Kijów.

Hotel zakończył działalność w 2011 r. Od przedsiębiorstwa Orbis odkupił go deweloper Echo Investment. W 2016 r. obiekt z działką zakupił Skarb Państwa dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Obecnie na parterze budynku znajdują się punkty usługowe oraz sklepy: z instrumentami muzycznymi, ze sprzętem sportowym, cukiernia, fryzjer, galeria plakatu. Od listopada 2017 na parterze znajduje się Forum Designu - showroom prezentujący dzieła polskich projektantów sztuki użytkowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnice Hotelu Cracovia. Krakowski luksus rodem z lat 60. - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski