Tajemnice naszych zamków - Chęciny...

Tajemnice naszych zamków - Chęciny

Dorota Pietrus

Echo Dnia Plus Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Plus Świętokrzyskie

Tajemnice naszych zamków - Chęciny
1/14
przejdź do galerii
Zamek Królewski w Chęcinach to potężna warownia z bogatą historią, która kryje w sobie wiele tajemnic i legend, a jej widok z lotu ptaka zapiera dech w piersiach.
Każdy z nich opowiadać będzie o innym miejscu. Na dziesięć minut chcemy zabrać Was w wir miejscowych legend, odrobiny historii oraz zjawiskowych ujęć warowni okiem drona.

Królewskie Chęciny
Królewski zamek w Chęcinach jest chlubą regionu. Dzięki jego modernizacji za około 8 milionów złotych na nowo przeżywa swój dawny blask. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło go 190 tysięcy osób, a samą gminę Chęciny ponad pół miliona turystów. - Myślę, że ta inwestycja była strzałem w dziesiątkę. W ramach projektu zrobiliśmy piękną aleję prowadzącą na zamek, na której spotkać można figury postaci historycznych związanych z zamkiem. Są też ławki, stylowe oświetlenie, stragany, parking czy toalety. We wnętrzach ruin wyeksponowaliśmy historyczną studnię, jak również kwadratową wieżę zachodnią udostępniliśmy dla turystów. Jest ona teraz świetnym punktem widokowym - wymienia burmistrz Chęcin Robert Jaworski.Warto wspomnieć także o iluminacji, która każdego wieczoru i nocy sprawia, że zamek w Chęcinach widoczny jest już z daleka. Widzą go też osoby jadące drogą ekspresową S7, które później chętnie odwiedzają to magiczne miejsce.

Z twierdzy czerpią inspirację również artyści, którzy chętnie siadają nieopodal ruin, próbując wiernie odwzorować ich potęgę.

Było tu także kręconych wiele filmów historycznych oraz seriali, jak chociażby jeden z odcinków popularnego „Ojca Mateusza”. Tu przed laty kręcone były słynne „Czarne chmury”.

Ostatnio na zamku odbył się pokaz mody w ramach Off Fashion. W okresie wakacyjnym organizowane są tu także „Noce na Zamku”.

Coraz chętniej zamek wykorzystywany jest również do zawierania związków małżeńskich. Kilka par zdecydowało się powiedzieć sobie „tak” właśnie w tej wyjątkowej scenerii. Później nie zabrakło oczywiście hucznego wesela, jak to na zamkach bywało.


Historia
Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Warownia była obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego, gdzie w latach 1310, 1318 i 1331 zwoływano zjazdy możnowładców i rycerstwa. W obawie przed Krzyżakami arcybiskup Janisław zdeponował tu w 1318 roku skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. W dobudowanej przez Władysława Łokietka kaplicy przechowywany był czasowo skarbiec koronny. Twierdza służyła też, od końca XIV wieku, jako więzienie. Zamek był również rezydencją rodzin królewskich, królowych i królewskich wdów. Według legendy, przez jakiś czas mieszkała tu również królowa Bona, wraz ze swoim ogromnym skarbcem. Właśnie z nią związanych jest wiele legend.


PARTNER STRATEGICZNY AKCJI

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

Turystyczne TOP

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?