MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza, bezludna Małpia Wyspa pośrodku Jeziora Rożnowskiego z zaskakującą historią i całkowitym zakaz wstępu. Co tam się znajduje?

Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Bezludna wyspa owiana jest aurą tajemniczości. Obowiązuje na nią całkowity zakaz wstępu! Zobacz zdjęcia
Bezludna wyspa owiana jest aurą tajemniczości. Obowiązuje na nią całkowity zakaz wstępu! Zobacz zdjęcia Stanisław Śmierciak
Grodzisko czyli Małpia Wyspa, jest bezludną wyspą położoną na Jeziorze Rożnowskim. Obowiązuje na nią bezwzględny zakaz wstępu i owiana jest wieloma tajemnicami. Budzi wielkie zainteresowanie wśród turystów i mieszkańców. Od lat rządzi tam przyroda, która skrywa zaskakującą historię. Sprawdźcie, co się na niej znajduje i zobaczcie zdjęcia miejsca, które od lat zamknięte jest dla ludzi.

Kliknij w przycisk Zobacz Galerię, aby zobaczyć zdjęcia tajemniczej wyspy, zamkniętej dla ludzi. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małpia Wyspa owiana jest aurą tajemniczości. To efekt zamknięcia jej dla ludzi. Co tam się znajduje?

Grodzisko, zwane potocznie Małpią Wyspą leży w północnym rejonie Jeziora Rożnowskiego i należy do Grudka nad Dunajcem. Od lat obowiązuje na wyspę całkowity zakaz wstępu, co potęguje aurę tajemniczości. I nie ma się czemu dziwić. Związana jest z nią bardzo ciekawa historia.

Otóż obecna Małpia Wyspa, jeszcze nie tak dawno temu, nie była wyspą. Powstała dopiero po wybudowaniu zapory wodnej w Rożnowie, co doprowadziło do zalania sporego terenu i stworzenia sztucznego Jeziora Rożnowskiego. Do tego momentu Małpia Wyspa nazywała się Grodziskiem, który był jednym ze wzniesień Pogórza Rożnowskiego. Nazwa Grodzisko pochodzi natomiast od Zamku w Gródku nad Dunajcem, który w XIV wieku istniał na szczycie tego pagórka. Zamek długo nie przetrwał. Najprawdopodobniej został zniszczony na przełomie XIV i XV w, choć pozostałości po nim nadal można odszukać na wyspie. W 1993 roku zinwentaryzowany został odcinek wału ziemnego o wysokości metra, choć najprawdopodobniej archeologom uda się odkopać więcej pozostałości bo tej budowli.

Bezwzględny zakaz wstępu na Małpią Wyspę

W 1995 roku utworzono Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Wyspa Grodzisko. Od tego momentu wyspa jest obszarem ściśle chronionego rezerwatu i nie można jej zwiedzać. Objęta jest bezwzględnym zakazem wstępu. Nie można do niej nawet podpływać na odległość bliższą niż 10 metrów! Jak szacują przyrodnicy, na tzw. Małpiej Wyspie żyje nawet 150 gatunków ptaków. Wyspa stała się siedliskiem m.in. dla: dzikich gęsi, kaczek krzyżówki, cyraneczek, gągołów, rybitw, i rzadko spotykanych bocianów czarnych, kormoranów czy czapli siwej. Można na niej spotkać także drapieżniki: rybołowy, orły i sokoły.

Małpia Wyspa stanie się turystycznym HITem?

Lokalne władze od lat marzą o tym, aby udostępnić wyspę dla turystów. W przyszłości może pojawić się na niej m.in. ścieżka edukacyjna czy ścieżka pieszo-rowerowa. W przeszłości były też plany odrestaurowania ruin zamku oraz wybudowania niewielkiej wieży widokowej. Warunkiem niezbędnym dla realizacji zamierzeń gminy i stworzenia z wyspy turystycznego hitu jest jednak porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, która obawia się wpływu turystów na warunki lęgowe miejscowych ptaków, szczególnie czapli siwej. Na chwile obecną nie udało się osiągnąć porozumienia, choć plany włodarzy nad są aktualne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicza, bezludna Małpia Wyspa pośrodku Jeziora Rożnowskiego z zaskakującą historią i całkowitym zakaz wstępu. Co tam się znajduje? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski