Tajemnicze śmierci

Tajemnicze śmierci

Włodzimierz Knap

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Jana Paweł I

Jana Paweł I ©Fot. Archiwum

28 września 1978 r., po 33 dniach pontyfikatu, zmarł Jan Paweł I. Został otruty? Niektórzy papieże umierali w więzieniu, od trucizny...
Jana Paweł I

Jana Paweł I ©Fot. Archiwum

Watykan podał, że przyczyną śmierci Jana Pawła I był atak serca. Szybko jednak zaczęły pojawiać się teorie spiskowe, które trzymają się mocno. Według nich Albino Luciani miał zostać otruty. O jego zamordowanie najczęściej oskarżane jest szefostwo Banku Watykańskiego (na jego czele stał wtedy abp Paul Marcinkus), mafia współpracująca z kierownictwem banku lub wpływowi rzymscy kurialiści, którzy obawiali się, że nowy papież odsunie ich od władzy. Albino Luciani, który mówił, że „w Bogu jest więcej z mamy niż z taty”, zmarł po 33 dniach od wyboru. Miał 66 lat, ale wbrew zwolennikom teorii o otruciu go, nie cieszył się końskim zdrowiem.

Nie tylko Jan Paweł I umarł w niewyjaśnionych okolicznościach. O powodach śmierci wielu papieży nie mamy pojęcia albo pewności, począwszy od św. Piotra. W Ewangelii św. Jana mamy samą zapowiedź jego męczeńskiej śmierci. Dla wczesnych autorów chrześcijańskich, św. Klemensa Rzymskiego i św. Ignacego, piszących na przełomie I i II stulecia, jest oczywiste, że św. Piotr umarł w Rzymie. Tertulian wiek później napisał, że Piotr został ukrzyżowany. Historyk Euzebiusz na początku IV w. podał, że został stracony za panowania Nerona.

Pozostało jeszcze 73% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Piotr nigdy nie był w Rzymie

history (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zakładał kościół w Jerozolimie,a kler kłamie jak zwykle

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
11

11 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo