Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy ogród w sercu Krakowa. Kiedyś był w "pożałowania godnym stanie". Dziś pięknieje. Można z niego obserwować niebo nad miastem!

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ogród Botaniczny UJ
Ogród Botaniczny UJ Anna Kaczmarz / Polska Press
Majówka 2023 w Krakowie. To idealny moment, żeby odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i zobaczyć m.in. znajdującą się w tamtejszej szklarni palmę daktylową z Wysp Kanaryjskich. Trzeba było wybudować dla niej nową konstrukcję, ponieważ w poprzedniej już się nie mieściła. Pracownicy Ogrodu zapowiedzieli, że od 1 do 3 maja będzie otwarty dla zwiedzających codziennie!

Ogród Botaniczny UJ w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych, jak również "żywe muzeum" flory świata, odwiedzane co roku przez tysiące mieszkańców.

Ogród prezentuje się dziś naprawdę bardzo dobrze, a warto przypomnieć, że lata temu, jak w 1985 roku pisał na łamach magazynu "Kraków" Jan Adamczewski, był "w pożałowania godnym stanie". W takim zastał go Alojzy Estreicher, który 6 grudnia 1809 roku otrzymał nominację na profesora historii naturalnej i botaniki w Uniwersytecie Krakowskim (dziś Uniwersytet Jagielloński).

"UK nie miał pieniędzy na wypłaty dla robotników, zatrudnionych w Ogrodzie. Dopiero gdy Alojzy został rektorem (1831-1833), sytuacja materialna nieco się poprawiła" - napisał dziennikarz Jan Adamczewski.

Dodał, że Estreicher postawił "Ogród na właściwym poziomie". Chciał też założyć w nim nowoczesną szkołę agronomiczną bądź chociaż szkółkę drzew owocowych, ale to ostatecznie mu się nie powiodło.

W minionych latach przebudowę przeszła tamtejsza palmiarnia.

Inwestycję trzeba było zrealizować, bo w szklarni nie mieściła się najstarsza w Europie, ok. 150-letnia palma daktylowa z Wysp Kanaryjskich. Jest wysoka na 17 metrów. Powstała dla niej nowa konstrukcja.

Ostatnio na ogrodowym dziedzińcu stanął przyrząd do obserwacji nieba - keloskop, który został skonstruowany na 16. Festiwal Żywej Architektury we Francji. Autorem instalacji jest Aleksander Rokosz.

Urządzenie przeznaczone jest zarówno dla fanów nowoczesnej sztuki, botaniki, jak i fotografów, ponieważ tworzy niesamowite możliwości twórcze. Z kolei zwiedzający Ogród Botaniczny mogą wykonać w keloskopie pamiątkowe fotografie z ujęciem architektury, roślinności, jak również błękitnego nieba!

W dniach 1-3 maja Ogród będzie otwarty codziennie.

Jego pracownicy zapraszają wszystkich chętnych w godzinach od 9 do 19. Szklarnie będą z kolei otwarte od godziny 10 do 18.30. W dniach 1-5 maja zamknięte będzie natomiast ogrodowe Muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemniczy ogród w sercu Krakowa. Kiedyś był w "pożałowania godnym stanie". Dziś pięknieje. Można z niego obserwować niebo nad miastem! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski