Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajna podróż Kolumba

SN
Włoski historyk powołuje się między innymi na mapę sporządzoną w 1513 roku przez admirała floty tureckiej Piri Ibn Hadji Mehmeda. Zaznaczono na niej zarys Ameryki, a w przypisach do niej zachowała się notatka mówiąca, że odkrycia nowego lądu dokonał "niewierny z Genui w roku 890 kalendarza arabskiego". Marino zauważa, że odpowiada to okresowi 1485-86 według kalendarza obowiązującego w Europie.

Ameryka została odkryta siedem lat wcześniej?

Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki w 1492 roku, lecz kilka lat wcześniej, podczas tajnej misji, sfinansowanej przez papieża Innocentego VIII - uważa włoski historyk Ruggero Marino. Jak widać, mimo upływu pięciu wieków Włosi (przynajmniej niektórzy) wciąż nie mogą się pogodzić z tym, że jeden z ich najwybitniejszych rodaków przysłużył się swojemu sąsiedniemu królestwu, a oni sami nie odnieśli żadnych korzyści z jego wypraw. Według Marino, Kolumb wyruszył w swoją pierwszą podróż na zachód w 1485 roku. Wtedy też dotarł do Ameryki, o czym wtajemniczeni doskonale wiedzieli.
 Innym dowodem na to, że Kolumb, który rzeczywiście urodził się w Genui, podróżował znacznie wcześniej do Ameryki, jest - według włoskiego badacza - napis na grobowcu papieża Innocentego VIII. Głosi on, że podczas jego pontyfikatu odkryty został Nowy Świat. Tymczasem Innocenty VIII zmarł pod koniec czerwca 1492 roku, a więc na ponad trzy miesiące przed pierwszym lądowaniem Kolumba na Wyspach Bahama.
 - Coś tu się nie zgadza. Albo napis jest nieprawdziwy, albo też Kolumb dotarł do Ameryki znacznie wcześniej. Moim zdaniem, bliższa prawdy jest ta druga hipoteza - mówi Marino.
 Zgodnie z powszechnie akceptowaną wersją, sławny żeglarz został wysłany w misję na zachód w 1492 roku przez władców Hiszpanii - Ferdynanda i Izabelę. Według Marino, była to jednak już druga wyprawa Kolumba. Pierwszą miał odbyć potajemnie siedem lat wcześniej, działając na zlecenie Innocentego VIII, wywodzącego się ze sławnej rodziny Medyceuszy, która sfinansowała całe przedsięwzięcie w nadziei znalezienia złota.
 - Jednak po śmierci tego papieża w Watykanie zaczął panować Aleksander VI, czyli sławny Rodrigo Borgia, którego rodzina pochodziła z Hiszpanii. To on darował władzę nad Nowym Światem tronowi hiszpańskiemu. Następnie z pism Kolumba usunięto wszelkie wzmianki dotyczące jego wcześniejszych podróży w kierunku zachodnim. Chodziło o to, aby poza Hiszpanią żaden inny kraj nie mógł sobie rościć prawa do nowo odkrytych lądów - przekonuje włoski historyk.
 (SN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski