Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał dworzec autobusowy

Łukasz Bobek
Nowy dworzec, trochę futurystyczny, nawiązywać ma do krajobrazu. Zadaszenie stanowisk przypominać będzie panoramę Tatr
Nowy dworzec, trochę futurystyczny, nawiązywać ma do krajobrazu. Zadaszenie stanowisk przypominać będzie panoramę Tatr FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSKI
Zakopane. Wiemy już jak będzie wyglądał nowy dworzec autobusowy w Zakopanem. Szklana konstrukcja ma stanąć pod Tatrami za dwa lata.

Nad nowym dworcem autobusowym od kilkunastu miesięcy pracuje gmina Zakopane, komunalna spółka Tesko, a także spółka Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie – Małopolskie Dworce Autobusowe.

– W końcu możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi do roboty – mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

Dworzec na stanąć na miejscu obecnego parkingu dla autobusów i samochodów osobowych przy budynku poczekalni kolejowej. Ma zająć miejsca postoju, zaś budynki poczekalni kolejowej pozostaną – są wpisane do rejestru zabytków.

Znajdzie się tam osiem stanowisk dla autobusów, cztery dla busów, a także osiem dla taksówek. Dodatkowo obok ma powstać parking dla autobusów.

Na środku placu postojowego stanie budynek, gdzie pasażerowie znajdą poczekalnię, kasy biletowe, informację turystyczną, a także punkty usługowe – małej gastronomii i inne.

– Rozwiązanie proponowane przez projektantów jest ciekawym pomysłem. Stanowiska autobusowe mają być zadaszone dachem, którego kształt będzie przypominać pasmo Tatr – wyjaśnia Janusz Majcher.

Gdy nowy dworzec będzie otwarty, zostaną tam przeniesione nie tylko autobusy, które obecnie odjeżdżają ze starego dworca, ale także busy. – Zniknie więc postój spod obecnego dworca, czy duży sznur busów przed barem FIS. Tam ma zostać jedynie zwykły, miejski przystanek – mówi Majcher.

– Musimy to zrobić, gdyż busów lokalnych z roku na rok w naszym mieście przybywa. Jest ich już ponad 350. A dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwimy życie kierowcom, ale przede wszystkim również samym pasażerom.

Budową nowego dworca zająć się ma spółka Małopolskie Dworce Autobusowe we współpracy z zakopiańską spółką Tesko. – Formalnie będzie to wyglądało tak, że Tesko wydzierżawi od gminy teren, gdzie ma stanąć dworzec. Następnie podpiszemy długoterminową umowę dzierżawy z MDA – wyjaśnia Jerzy Piotrowski, prezes Tesko.

Na podstawie umowy, która ma obowiązywać 30 lat, MDA wyłożą pieniądze na budowę dworca, a potem będą czerpać z niego zyski (z opłat od przewoźników za wjazd na dworzec, a także z dzierżawy lokali usługowo-handlowych). Tesko z kolei co miesiąc będzie inkasować czynsz od MDA za dzierżawę całego terenu.

– Dodatkowo jako spółka, która zajmuje się utrzymaniem porządku na ulicach miejskich, podpiszemy umowę z MDA na utrzymanie letnie i zimowe terenu dworca – dodaje Piotrowski.

Burmistrz podkreśla, że miasto i MDA chcą prowadzić budowę dworca wraz z renowacją dworca kolejowego. Miasto czeka jednak na decyzję PKP, na ile będą oni chcieli współpracować i – przede wszystkim – co koleje potrzebują do obsługi ruchu turystycznego. – Jeśli PKP będą się ociągać, rozpoczniemy prace tylko nad dworcem autobusowym – dodaje Majcher.

Prace nad dokumentacją potrzebną do wydania pozwolenia na budowę zajmą kilka miesięcy. Potem ruszą prace budowlane, które według MDA, mają potrwać ok. ośmiu miesięcy. To oznacza, że dworzec będzie mógł przyjąć autobusy i pasażerów pod koniec 2016 r. Budowa ma pochłonąć kilkanaście mln zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski