Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał park Zakrzówek [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Centrum sportów wykwalifikowanych ma służyć głównie płetwonurkom, a na jego dachu przewidziano taras widokowy
Centrum sportów wykwalifikowanych ma służyć głównie płetwonurkom, a na jego dachu przewidziano taras widokowy Wizualizacja: Zarząd Zieleni Miejskiej
Inwestycje. W internetowym plebiscycie na najlepszą koncepcję urządzenia terenów wokół akwenu oddano tylko 18 tysięcy głosów.

Spośród czterech projektów, które wcześniej wskazało jury w konkursie architektonicznym, krakowianom najbardziej przypadła do gustu koncepcja autorstwa Aldony Kret, Katarzyny Elwart, Katarzyny Janickiej, Aliny Ziemiańskiej i Weroniki Jaworskiej. Ich pomysł na Zakrzówek zebrał 8742 głosy i to właśnie on będzie stanowił podstawę przy tworzeniu ostatecznej wersji 62-hektarowego parku.

Autor: Piotr Drabik

Problemem niska frekwencja

Łącznie w internetowym plebiscycie, zorganizowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej, zagłosowano 18 tys. razy. To znacznie mniej niż w tegorocznej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego (ponad 40 tys. głosów). I co istotne - przy znacznie prostszych zasadach wskazywania swoich faworytów niż w BO. Żeby oddać głos w plebiscycie na zagospodarowanie Zakrzówka, wystarczyło tylko wybrać jeden z czterech projektów, kliknąć potwierdzenie faktu mieszkania w Krakowie oraz przepisać z ekranu kod zabezpieczający.

- Frekwencja potwierdza, że wciąż ciężko jest zaangażować mieszkańców do głosowań i działań obywatelskich. To wciąż raczkuje - ocenia Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Formę wyboru najlepszych projektów krytykuje Mariusz Waszkiewicz, aktywista miejski i członek jury oceniającego projekty zagospodarowania Zakrzówka: - Głosowanie tak skonstruowano, że nie wiemy do końca, czy to faktycznie decyzja krakowian. Z jednego komputera można było aż trzy razy głosować w sprawie urządzenia parku wokół zalewu - podkreśla Waszkiewicz.

Dyrektor ZZM odpowiada, że nie ma optymalnego sposobu na zorganizowanie takiego plebiscytu. - Zdajemy sobie sprawę, że to głosowanie w dużym stopniu opierało się na zaufaniu, jakim darzymy mieszkańców. Jeśli zrobilibyśmy jednorazowe spotkanie z mieszkańcami, głos oddałoby może 100 lub 200 osób, a nie 18 tysięcy. A referendum jest zbyt kosztowne i wymaga znacznie więcej czasu - przekonuje Piotr Kempf.

Kompromisowy projekt

Krakowianie w głosowaniu za najlepszą uznali tę koncepcję, która również zdobyła największe uznanie jury w międzynarodowym konkursie architektonicznym (autorki w nagrodę dostały 80 tys. zł). - Przyświecały nam dwa główne cele: zachowanie jak najwięcej zieleni, przy jednoczesnym udostępnieniu tego miejsca wszystkim mieszkańcom - podkreśla Aldona Kret, jedna z autorek zwycięskiego projektu.

Dlatego w ich koncepcji nowy park zostanie podzielony na kilka stref, m.in. dzikiej przyrody, dla wielbicieli wspinaczki (północna cześć akwenu) i wypoczynku nad wodą (kilka kąpielisk na południu Zakrzówka). - Jeśli końcowy projekt parku pójdzie w tym kierunku, to wszyscy będą zadowoleni - ma nadzieję Maciej Curzydło z Centrum Nurkowego Kraken, które od lat rezyduje na Zakrzówku.

Z myślą o płetwonurkach w środkowej części akwenu zaplanowano centrum sportów wykwalifikowanych. Natomiast największym obiektem przewidzianym w zwycięskiej koncepcji jest centrum edukacji ekologicznej. Budynek swoim kształtem nawiązujący do wyglądu zalewu zostanie częściowo wkopany w ziemię i ma służyć do obsługi całego parku. Wizualizacje centrum wzbudzały obawy ekologów, czy nie jest to zbyt duża ingerencja w zielony charakter parku. Jednak Aldona Kret zapewnia: - Żadna nawierzchnia w parku nie będzie betonowa.

Budowa parku ruszy w wakacje

Zdaniem urzędników wyłonienie jednej koncepcji na zagospodarowanie Zakrzówka otwiera ostatnią prostą do utworzenia parku.

- Kolejny krok jaki podejmiemy, to ogłoszenie przetargu na projekt budowlany wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń - informuje Piotr Kempf. Być może nie będzie on konieczny, jeśli opracowanie ostatecznej wizji parku urzędnicy powierzą autorkom zwycięskiego projektu.

- Ogłoszenie otwartego przetargu to dla nas najgorsze wyjście. Jesteśmy gotowe stworzyć ostateczny projekt urządzenia terenu parku - komentuje Aldona Kret. Jednak dyrektor ZZM zapewnia, że projektantki wybranej koncepcji zostaną zaproszone na rozmowy w pierwszej kolejności.

- Chcemy, aby już na etapie przygotowywania projektu budowlanego powstał specjalny zespół. W jego skład wejdą nasi pracownicy, urzędnicy z magistratu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego - podkreśla Piotr Kempf. W tych pracach będzie również uczestniczyć strona społeczna, wskazana przez Dzielnicę VIII (Dębniki).

Prace przy budowie parku rozpoczną się podczas przyszłorocznych wakacji, a urządzony Zakrzówek ma zostać otwarty w 2018 roku. - W pierwszej kolejności zostanie urządzone kąpielisko i jak najszybciej udostępnione mieszkańcom - zdradza dyrektor ZZM.

Na budowę parku miasto zamierza przeznaczyć kwotę ok. 30 mln zł w latach 2017-2018. - Mieszkańcy za każdym razem zwracali uwagę, aby park jak najmniej ingerował w środowisko. Dlatego zakładamy, że jego koszty będą znacznie mniejsze - wyjaśnia Piotr Kempf.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski