Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski! Zobacz Pałac Biskupi w Krakowie od środka! 23.11.2023

Kaja Ostrowska
Dziedziniec Pałacu Biskupiego przy Franciszkańskiej 3
Dziedziniec Pałacu Biskupiego przy Franciszkańskiej 3 Adam Wojnar
Nie ma żadnych wątpliwości, że Franciszkańska 3 to jeden z najbardziej znanych krakowskich adresów. To tutaj, od końca XIV wieku urzędują krakowscy biskupi. Pałac Biskupi jest największym po Wawelu pałacem krakowskim. Przejdź do galerii, by zobaczyć jak wyglądają wnętrza Kurii Metropolitalnej w Krakowie, w której mieszka i urzęduje arcybiskup Marek Jędraszewski i sprawdź, jak od środka wygląda pomieszczenie, w którym znajduje się słynne okno papieskie.

Niezwykła i burzliwa historia Pałacu Biskupiego

Początkowo siedziba biskupów krakowskich mieściła się na Wzgórzu Wawelskim obok katedry. Dopiero w XIV wieku, w miejscu gdzie biskupi mieli swoją posiadłość, stanął pierwotny pałac. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1384. Niestety, podczas pożaru tej części miasta w XV wieku pałac niemal doszczętnie spłonął, a jedyną pamiątką po nim są kamienne piwnice z gotyckimi portalami.

Remont pałacu, który nadał mu formę zbliżoną do tej, którą znamy dzisiaj, przeprowadził biskup Jan Paweł Woronowicz. To wówczas szczególnym miejscem w budynku stał się tzw. Gabinet Historyczny. Była to duża sala podzielona kolumnami na dwie części. Na jej ścianach wisiały obrazy namalowane przez Stachowicza i innego krakowskiego artystę Franciszka Smuglewicza, przedstawiające sceny z dziejów Polski, m.in. bitwę pod Płowcami, założenie Akademii Krakowskiej, unię lubelską, przysięgę Kościuszki, śmierć księcia Poniatowskiego.

Bogaty wystrój Gabinetu obejmował także portrety władców Polski i ich małżonek, biskupów krakowskich, wybitnych polskich postaci doby renesansu oraz widoki okolic Krakowa. Były też freski, postumenty z rzeźbami, niewielki obelisk ku czci Legionów Polskich, a także eksponaty o charakterze historycznym: biurko króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i urna z kością Bolesława Chrobrego, którą Woronicz otrzymał od Izabeli Czartoryskiej. Całość pomieszczenia zdobiona była cytatami z „Eneidy” Wergiliusza. Cytaty miały nasuwać paralelę między losami Troi i losami Rzeczypospolitej.

Historia przy Franciszkańskiej 3. Dole i niedole Pałacu Biskupów

W pałacu przez pewien czas mieszkał Karol Wojtyła. Zamieszkał tutaj w 1964 r., rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża w 1978 roku. Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna.

Od 2017 roku w pałacu urzęduje arcybiskup Marek Jędraszewski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski! Zobacz Pałac Biskupi w Krakowie od środka! 23.11.2023 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski