MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomicznych w sezonie wakacyjnym. Nie daj się nabrać na te sposoby

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.
– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano. Wojciech Matusik/ Polska Press
Oszustwa czy nieświadome błędy? Oto sposoby, na które klienci dają się nabrać w okresie wakacyjnym w restauracjach i lokalach gastronomicznych. Efekty kontroli UOKiK nie napawają optymizmem. Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformował UOKiK po kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w lokalach gastronomicznych w 2021 roku. W konsekwencji nałożono blisko 130 kar pieniężnych, 73 mandaty karne oraz 32 wnioski do sądów rejonowych. Sprawdź w jaki sposób oszukują nas nieuczciwi właściciele lokali gastronomicznych.

Spis treści

Kontrole Inspekcji Handlowej w placówkach gastronomicznych w miejscowościach turystycznych

Jak poinformowano, w 2021 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 360 placówek gastronomicznych w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce, w tym 2 stacje paliw prowadzące działalność gastronomiczną i handel detaliczny. Jak się okazuje w 178 z nich (49,4 proc.) odnotowano nieprawidłowości.

Sprawdź w naszej galerii czego dotyczyły zarzuty!

Niemal co drugi przedsiębiorca łamał prawo

Jak poinformowano w komunikacie po kontroli, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 128 decyzji w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej na łączną kwotę 70 426 zł. Ponadto nałożono 73 mandaty karne na łączną kwotę 12,4 tys. zł na osoby odpowiedzialne za popełnienie wykroczeń.

Do sądów rejonowych skierowano 32 wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń, wobec 7 sprawców wykroczeń zastosowano pouczenie, a w przypadku 2 odstąpiono od kierowania wniosków o ukaranie. O nieprawidłowościach poinformowano inne organy, w tym właściwe urzędy skarbowe, urzędy miar, Inspekcję Sanitarną oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami. Ile można zaoszczędzić?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski