Tak pomnik Mickiewicza wracał po wojnie na krakowski Rynek. Archiwalne zdjęcia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, odzyskany po wojnie, zrekonstruowany i zamontowany w dniach 15-19.11.1955
Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, odzyskany po wojnie, zrekonstruowany i zamontowany w dniach 15-19.11.1955 Daniel Zawadzki/ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Krakowskiego "Adasia" znają wszyscy, przez kilka dni pomnik Adama Mickiewicza będzie miał na krakowskim Rynku bliźniaka. Drugi monument stanął po przeciwnej stronie Sukiennic, u wylotu ul. Szewskiej, jest niemal identyczny. Ten drugi powstał w pracowni Teatru Groteska i jest zapowiedzią festiwalu "Materia Prima". Wkrótce zniknie z płyty Rynku. Ale i ten pierwszy "Adaś" zniknął na jakiś czas. Pomnik wieszcza znajdujący się na wschodniej stronie Rynku od 1898 roku, został z tego miejsca usunięty przez hitlerowców 17 sierpnia 1940 roku. Powrócił tu piętnaście lat później, 26 listopada 1955 roku. Ponowny montaż monumentu zarejestrowało oko aparatu. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tych wydarzeń.

Idea postawienia w Krakowie pomnika Adama Mickiewicza narodziła się u schyłku lat sześćdziesiątych XIX wieku w środowisku młodzieży akademickiej, wraz z koncepcją przeniesienia prochów wieszcza z Paryża na Wawel.

Pomnik Mickiewicza według pomysłu rzeźbiarza Teodora Rygiera stanął na płycie Rynku w 1898 roku. Jego artystyczna realizacja budziła wiele kontrowersji, koncepcja Rygiera wygrała, m.in. z pomysłem Jana Matejki. 10-metrowy pomnik przedstawia wieszcza, u stóp którego umieszczone zostały cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja.

Monument kosztował 164 tys. złotych reńskich, a większość tej kwoty pochodziła ze składek publicznych. A na cokole umieszczona została dedykacja: „Adamowi Mickiewiczowi Naród”.

17 sierpnia 1940 r. pomnik został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie zrekonstruowano go z odnalezionych w 1946 roku na złomowisku w Hamburgu elementów. Montaż pomnika trwał od 15. do19. listopada 1955 roku.

Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło 26 listopada 1955 roku, w 100 rocznicę śmierci wieszcza. Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów. Co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty. Co roku u stóp "Adasia" rozpoczyna się konkurs szopki krakowskiej.

Fotografie pochodzą z archiwum Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – cyfrowego Thesaurusa.

„Nowy Mickiewicz”, który stanął po drugiej stronie Sukienni w poniedziałek 24 października, zostanie tu jedynie do środy 26 października. Ma zwrócić uwagę na rolę i miejsce teatru w społecznej świadomości. Akcji towarzyszyć będzie hasło: „Związki partnerskie z teatrem – polecam”. Odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie jest zapowiedzią odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”. Adam Mickiewicz został „twarzą” tej edycji festiwalu.

Na Rynku Głównym od strony ul. Szewskiej stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza

Kraków. Na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Materiał oryginalny: Tak pomnik Mickiewicza wracał po wojnie na krakowski Rynek. Archiwalne zdjęcia - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
"Adaś" to wspaniały pomnik - i wspaniałe miejsce. Moim skromnym zdaniem najpiękniejszy w Polsce punkt miasta.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie