Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak pracują pszczoły

Grzegorz Tabasz
Jeśli w końcu pozwolą nam wyjść do lasu czy parku, przyjrzyjcie się jak pracują pszczoły. Każda pszczela robotnica to precyzyjne narzędzie do zbierania kwiatowego pyłku i niejako przy okazji, zapylania kwiatów.

FLESZ - Doceń rolnika. Wybieraj polskie produkty

od 16 lat

Bez tej czynności nie byłoby owoców i nasion, a cała przyroda runęłaby w gruzy. Co śmieszniejsze, pszczoły nie mają najmniejszego pojęcia o swojej doniosłej roli w podtrzymywaniu istnienia świata…

Ciało każdej pszczoły pokrywają włoski. Po wizycie na pierwszym kwiatuszku wygląda jakby wpadła do puderniczki. Pierwsza para odnóży ma włoski ułożone na kształt szczoteczek. Starczy kilka ruchów po pylnikach, by zgarnąć grudkę smacznego jedzenia. Potem pszczoła zwilża zdobycz odrobiną śliny i przerzuca na środkową parę odnóży. Tam powstaje zgrabny pakiecik, który ostatecznie ląduje w koszyczkach na ostatniej parze.

Kolor zależy od gatunku kwiatów. Może być czarny, gdy owad odwiedził tulipany, żółty po wizycie na mniszkach czy lekko brązowy od pyłku leszczyny. Pyłek trafia do ula, gdzie od połowy kwietnia do końca czerwca jest podstawą aprowizacji nowego pokolenia pszczół.

Jeden ul konsumuje dziesiątki kilogramów pyłku zbieranego pocie czoła z kwitnących po kolei leszczyn, podbiałów, wierzb, mirabelek i mniszków. Byle dotrwać do maja. Wówczas kwitnie tak dużo roślin, iż zaczynają się pierwsze miodowe zbiory. To już następna historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski