Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taka akcja to nie tylko przewietrzanie szaf

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wymieniały najczęściej panie, ale kilku panów też się pojawiło
Wymieniały najczęściej panie, ale kilku panów też się pojawiło Fot. Katarzyna Hołuj
Sporo damskich ubrań, a nade wszystko dziecięcych ciuszków i zabawek zmieniło w weekend swoich właścicieli. Stało się tak za sprawą „Małopolskiej wymiany staroci dla córki, żony, babci i cioci”. Odbyła się ona po raz pierwszy, ale jak zapewniają organizatorzy, nie ostatni.

Wymiana była pretekstem do „przewietrzenia” szaf i pozbycia się zbędnych ubrań, nietrafionych prezentów, książek, do których nie wracamy, dziecięcych ciuchów, z których nasze pociechy już wyrosły i zabawek, którymi się nie bawią.

Była też zwieńczeniem większego projektu, którego cel stanowiło nauczenie kobiet (i dzieci), jak nieużywanym już przedmiotom dawać drugie życie. Pod hasłem „Podaj dalej” 40 pań uczestniczyło w warsztatach decoupage’u, robienia „wikliny” z papieru, wykorzystania plastikowych butelek oraz drobnych przeróbek krawieckich. Część tej wiedzy, zwłaszcza jak zrobić „wiklinę” a z niej ozdoby, panie przekazały dzieciom na warsztatach, które zorganizowały w swych miejscowościach.

Uczestniczki warsztatów nie mogły się nadziwić, ile zaskakująco ładnych rzeczy da się zrobić ze… śmieci. Na przykład z plastikowych łyżeczek powstały wisiory i broszki. a z gazet - choinki, którymi można ozdobić dom na Boże Narodzenie.

Także o samej „wymianie staroci” wyrażały się z uznaniem. - Fajna, pożyteczna inicjatywa, a przy tym okazja do spędzenia miło czasu - mówiły panie, przygotowujące stoisko z rzeczami do wymiany. Jedyne czego sobie życzyły jeszcze, to aby ubrania dla dorosłych (a takie właśnie przyniosły) cieszyły się podobnym zainteresowaniem. jak ciuchy dla maluchów. Te rzeczywiście miały największe wzięcie. Można było trafić na prawdziwe okazje, bo ceny były niewygórowane (10-20 zł), a zdarzały się rzeczy markowe.

- Po wymianie, a nawet w jej trakcie słyszałam pytania, czy będzie następna - mówi Agnieszka Węgrzyn ze Stowarzyszenia Gospodyń w Głogoczowie, po-mysłodawczyni imprezy. - Myślę, że jesienią za rok na pewno, a czy uda się też wcześniej, czyli na wiosnę, zobaczymy.Zależy to także od tego, czy tak jak przy projekcie „Podaj dalej” uda im się uzyskać finansowe wsparcie województwa małopolskiego.

Podobna wymiana odbędzie się już 20 listopada (o godz. 15.30) w dobczyckim Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym. Akcje „Zamieńmy się szafami” odbywają się tam od kilku lat, a ich organizatorki zauważają, że stale przybywa zainteresowanych. W tym roku dla dzieci, które przyjdą z rodzicami, przygotowały atrakcję w postaci warsztatów z robienia ozdób choinkowych. Zarezerwować stoisko (opłata 5 zł) można pisząc na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski