Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki był 2010 rok

DW
PODSUMOWANIE. Wydarzenia mijających dwunastu miesięcy na łamach "Dziennika Nowosądeckiego"

Styczeń

NA RATUNEK. 54 polskich ratowników, w tym 20 strażaków z Nowego Sącza, lekarz z Krakowa i pies ratownik wzięło udział w akcji ratunkowej na Haiti. Udzielali pomocy medycznej poszkodowanym przez katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, szukali żywych pod gruzami. Nie obyło się bez przykrych przygód podczas wylotu z Polski i komplikacji. Wrócili wstrząśnięci skalą nieszczęścia, jakie spotkało haitańczyków. - To był szok. Zobaczyliśmy niezliczoną ilość trupów na ulicach. Obok nich ludzie przygotowywali posiłki, usiłowali żyć - opowiadał wstrząśnięty Krzysztof Gruca. Zginęło 230 tys. osób... (MONK)

LUDZIE. Rozpoczyna się trwający kilka miesięcy dramat 68 szwaczek z sądeckiej spółki Andrema Produkcja. Chodzi o pieniądze, których nieuczciwy pracodawca nie wypłacił przymusowo urlopowanym kobietom za listopad i grudzień 2009 roku. W lutym kobiety zostały zwolnione z pracy przez właścicielkę firmy, ale nadal nie otrzymały wynagrodzeń. Pozwały pracodawcę i sąd wydał wyroki zaocznie na posiedzeniu niejawnym, ponieważ właściciel firmy nie odebrał wezwań na rozprawy. Wyroki miały rygor natychmiastowej wykonalności i podlegały egzekucji bez oczekiwania na uprawomocnienie. Dopiero w sierpniu kobiety otrzymały zaległe pensje za 2009 r., które wypłacił im Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (MONK)

Luty

SPORT. Gwiazdą rozgrywanych w kanadyjskim Vancouver Zimowych Igrzysk Olimpijskich była biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. Urodzona i wciąż zameldowana w Kasinie Wielkiej sportsmenka leciała za ocean w roli jednej z faworytek, niewielu kibiców jednak przypuszczało, że powróci do kraju z aż trzema medalami. Triumfalny przemarsz trasami w miejscowości Whistler rozpoczęła od srebra wywalczonego 17 lutego w sprincie stylem klasycznym. Dwa dni później w biegu łączonym na 15 km zadowoliła się trzecim miejscem, a ukoronowaniem występu Justyny okazał się rozegrany 27 lutego bieg na 30 km stylem klasycznym, w którym pokonała wszystkie rywalki, sięgając po mistrzostwo olimpijskie. Najlepszy w swojej karierze sezon 27-letnia Kowalczyk zakończyła zdobyciem Pucharu Świata. (DW)

SAMORZĄD. Radny sądecki Józef Hojnor stracił mandat po trwającym kilka lat sporze wokół jego działalności gospodarczej, która według niektórych prawników i lokalnych samorządowców kolidowała ze sprawowaniem funkcji radnego. Radny bronił się długo przedkładając ekspertyzy prawne stwierdzające, że nie prowadzi działalności gospodarczej na majątku gminy. Po niemającym precedensu w historii Rady Miasta głosowaniu na sesji z początkiem lutego, stracił mandat, by go odzyskać w jesiennych wyborach. (WCH)

Marzec

TRAGEDIA. 33-letni ojciec na trzecim piętrze bloku ul. I Brygady zasztyletował swoją trzyletnią córeczkę, potem próbował się zabić, zadając sobie kilka ciosów nożem. Sam wezwał policję, dzwoniąc na numer alarmowy. Patrol policyjny zastał makabryczny widok - wykrwawione zwłoki trzyletniej dziewczynki, której zadano kilkanaście ciosów nożem. Ojciec dziecka zatrzymany na miejscu zbrodni, przyznał się do zamordowania córki. Wyznał też, że ma od pewnego czasu problemy natury psychicznej. Biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili u niego depresję. Przebywa na leczeniu. (MONK)

Kwiecień

KATASTROFA. W Nowym Sączu pod obrazem Bożego Miłosierdzia z udziałem ogromnej rzeszy wiernych została odprawiona w poniedziałek 12 kwietnia wieczorem na sądeckim rynku msza polowa w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przed wejściem do ratusza wystawione zostały portrety prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego honorowych obywateli miasta. Sądeczanie zapalali przed portretami znicze. Wśród ofiar tragedii był generał Franciszek Gągor, szef sztabu Wojska Polskiego, pochodzący z Koniuszowej w gminie Korzenna. (WCH)

HISTORIA. Kilkudziesięciu chasydów przyjechało 9 kwietnia z pielgrzymką do grobu cadyka Chaima Halberstama, założyciela chasydzkiej dynastii Sanz, jednego z trzech najważniejszych cadyków w Polsce. Pobożni Żydzi z Nowego Jorku, Londynu, Paryża i krajów Beneluksu po raz pierwszy od 1939 r. mogli pomodlić się w sądeckiej synagodze przekształconej w galerię należącą do Muzeum Okręgowego. Po modlitwie w świątyni pojechali na cmentarz przy ul. Rybackiej, by w ohelu, czyli kaplicy mieszczącej grób cadyka, oddać mu cześć i wyprosić u Boga łaski. To wydarzenie miało w tym roku wyjątkowy charakter, bo rozpoczynający się w piątek po zachodzie słońca szabat trwający 25 godzin, zbiegł się w czasie z tzw. jorcajtem, czyli 144. rocznicą śmierci Chaima Halberstama. Mogli więc liczyć na duchową obecność swojego przewodnika zarówno w ohelu, jak i synagodze. (SZEL)

Maj

POWÓDŹ. Zapowiedzią ogromnych zniszczeń powodziowych było oberwanie chmury nad Łabową w połowie maja, po którym rozpoczęły się nieustające prawie ulewy, wskutek których podtopieniu uległy tysiące gospodarstw i ruszyło gigantyczne osuwisko w Kłodnem w gminie Limanowa oraz dziesiątki innych w wielu sądeckich gminach. Kryzysowym momentem tegorocznych powodzi był piątek po Bożym Ciele na początku czerwca, gdy przez Sądecczyznę przetoczyła się nawałnica wodna rzek Popradu i Dunajca. Zalane zostało osiedle Folwark w Muszynie, a dwie godziny później Poprad zerwał most kolejowy na trasie z Nowego Sącza do Krynicy. Rozmiar zniszczeń szczególnie w powiatach nowosądeckim i limanowskim był ogromny. Symbolem walki z nimi, odbudowy i przywrócenia ludziom nadziei było oddanie nowych domów ofiarom osuwiska w Kłodnem. (WCH)

OCALONY. Do Okna Życia w Domu Sióstr Felicjanek w Nowym Sączu 20 maja podrzucono niemowlę. Zawinięty w rożek i nakryty pieluszką chłopiec był spokojny i zdrowy. Siostry nadały mu imię Ryszard, honorując w ten sposób fundatora Okna Życia Ryszarda Konstantego. To tylko umowne imię, bo tożsamość dziecka, z nazwiskiem i datą urodzenia określoną przez lekarzy na podstawie stopnia rozwoju, stanu pępowiny, a także wagi i wzrostu, nadał mu dopiero sąd. Chłopczyk został skierowany do adopcji. Dodajmy, że siostry Felicjanki były gotowe na przyjęcie dziecka od 25 marca ubiegłego roku. Wtedy to ich placówka została włączona do sieci blisko 40 Okien Życia, które powstały z inicjatywy Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II. (SZEL)

Czerwiec

SPORT. Kolejarz, piłkarska drużyna z liczących kilka tysięcy mieszkańców Stróż, wywalczyła sensacyjny awans do I ligi. Zespół dowodzony przez świetnego przed laty zawodnika i reprezentanta kraju Jarosława Araszkiewicza przez cały sezon prezentował w miarę równą formę, a o sukcesie zadecydował rozgrywany 9 czerwca na własnym stadionie, kończący rywalizację mecz ze Startem Otwock. Gospodarze po bramkach Michalskiego i Piosika zremisowali 2-2, co zagwarantowało im promocję. Kolejarz w tym historycznym spotkaniu wystąpił w składzie: Gołębiewski-Gryźlak, Szufryn, Księżyc, Cichy- Skrzypek (58 Walęciak), Michalski, Lipecki, Słodowy (84 Szymczyk) - Mężyk (58 Kolisz), Piosik. Wielki sukces stróżan to powód do osobistej satysfakcji senatora Stanisława Koguta, który jako wiceprezes klubu wyprowadził "kolejarzy" z IV do I ligi. (DW)

PROTEST. Grupa najemców lokali w Galerii Sandecja rozpoczęła protest, domagając się renegocjacji umów, z których nie są się w stanie wywiązać. Za metr kwadratowy powierzchni płacą po 30 euro miesięcznie, a umowy podpisywane są na wiele lat. Tymczasem na otwarcie największego w Nowym Sączu obiektu handlowego o powierzchni 40 tys. metrów kwadratowych nałożył się kryzys gospodarczy, więc wielu handlowców z trudem zarabia na bieżące opłaty. Ich protest problemu nie rozwiązał, a służby prasowe właściciela obiektu tłumaczyły, że możliwości renegocjacji płatności są niewielkie, bo galerie handlowe finansowane są z kredytów bankowych spłacanych z wpływów czynszowych. (SZEL)

Lipiec

KONTROWERSJE. Satanistycznych symboli dopatrzyło się w nowym logo miasta Duszpasterstwo Akademickie Strych.

Dzięki temu kolorowa dłoń - dzieło agencji brandingowej Papajastudio z Krakowa, która miała promować miasto, spełniła swoją rolę. O aferze w wokół gejowskich kolorów i szatańskiej kropki zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach. Sącz stał się przedmiotem żartów. Jednak znak graficzny się obronił. Znawcy tematu Michał Warda i Jacek Mrowczyk umieścili logo miasta Nowego Sącza zaprojektowane przez Kostrzewę w książce "PGR. Projektowanie graficzne w Polsce", prezentującej kilkaset - ich zdaniem - godnych uwagi projektów ostatniego dziesięciolecia w Polsce. (MONK)

Sierpień

GOSPODARKA. Rozpoczęły się historyczne roboty przy odwiercie w poszukiwaniu gorącej wody u stóp Jaworzyny Krynickiej. Natrafienie na duże zasoby wody, choćby tylko o temperaturze 60 stopni Celsjusza, oznaczałoby dla uzdrowiska powstanie kompleksu basenów termalnych i ściągnięcie amatorów ciepłych całorocznych kąpieli z terenu całego regionu. Józef Mil, prezes zarządu i dyrektor generalny warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Wiertniczych i Górniczych wykonującego roboty w Krynicy, powiedział, że w Czarnym Potoku spodziewają się wody o temperaturze około 80 stopni. Ryzyka poszukiwań podjęła się spółka Kolej Gondolowa z prezesem Janem Łuszczewskim, która ma wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przeznaczył na to połowę z 17 mln zł przewidywanych kosztów. (WCH)
DROGI. Rozpoczęła się budowa obwodnicy Podegrodzia i Stadeł wzdłuż Dunajca na odcinku od Gołkowic do Brzeznej oraz prace przygotowawcze nad obwodnicą zachodnią Nowego Sącza. Ma stanowić przedłużenie objazdu Podegrodzia od Brzeznej do Biczyc Dolnych. Jej inwestorem jest powiat nowosądecki. W przyszłości połączy się z obwodnicą północną Nowego Sącza na terenie gminy Chełmiec. Inwestycja ta jednak odwleka się w czasie, gdyż zaskarżona została decyzja środowiskowa dla całego fragmentu trasy krajowej nr 28 na wyznaczonym już odcinku od Zabełcza estakadą i mostem przez tory kolejowe i Dunajec do ulicy Marcinkowickiej i dalej przez Chełmiec do skrzyżowania z trasą na Limanową w Biczycach. Dolnych. Cały system dróg będzie stanowił ważny węzeł drogowy w Kotlinie Sądeckiej i południowo-wschodniej części Małopolski. (WCH)

Wrzesień

AFERA. Największa w Limanowej afera finansowa ma swojego sprawcę. Do oszustwa na kwotę ponad 12 mln zł przyznała się znana w mieście Monika B.-B. Skandal wybuchł, gdy kobieta prowadząca swoją kancelarię finansowo-ubezpieczeniową nie tylko nie wypłacała obiecanych dużych odsetek od pobieranych od ludzi pieniędzy, ale także nie oddawała kwot głównych, które miały na te odsetki zarabiać. Zaniepokojeni o swoje pieniądze ludzie, coraz tłumniej zaczęli nachodzić kancelarię. Monika B.-B. zniknęła na krótko z miasta, po czym oddała się w ręce policji. Początkowo w trakcie śledztwa nie przyznawała się do winy. (WCH)

MARATON. Po raz pierwszy zorganizowany został Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, który trwał dwa dni (11 i 12 września). Impreza była jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach festiwalu odbyło się sześć biegów - zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Jednym z trudniejszych był tzw. Koral Maraton, którego trasa wiodła z sądeckiego rynku na krynicki deptak. Na mecie stanęło 500 biegaczy, a bieg ukończyło 304. Przez większą część trasa wiodła pod górkę, co wymagało od zawodników naprawdę dobrej formy. Zwycięzcą maratonu został Etiopczyk Erkolo Askenafi reprezentujący Benedek Team z Debreczyna na Węgrzech z wynikiem 2; 33; 29, drugi był Bogdan Dziuba ze Stalowej Woli 2: 34: 01, a trzeci Wiktor Rogovogoj z LKB Rudnik z Kijowa 2: 37: 08. (ALF)

KANALIZACJA. Symbolicznym wbiciem łopat 13 września rozpoczęły się uroczyście roboty przy największej inwestycji komunalnej Nowego Sącza i okolicznych gmin. Do jesieni przyszłego roku na terenie miasta, Kamionki Wielkiej, Starego Sącza i Nawojowej powstanie sieć wodno-kanalizacyjna i łącznej długości prawie 250 km. Ogólny koszt to 335 mln zł, z czego 171 mln zł otrzymaliśmy z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. (WCH)

Październik

EDUKACJA. Po wielu perypetiach związanych z otrzymaniem pieniędzy i przejęciem bazy klubów Start oraz Dunajec, 11 października rozpoczęła się przy ulicy Kościuszki w Nowym Sączu budowa Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Akt erekcyjny w dniu inauguracji roku akademickiego wmurowali marszałek Marek Nawara, biskup Andrzej Jeż, starosta Jan Golonka, prezydent Ryszard Nowak i gospodarz uczelni prof. Zbigniew Ślipek. (WCH)
INWESTYCJE. 12 października 2010 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Parku Technologicznego - Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu. Ta symboliczna uroczystość rozpoczęła budowę Parku Technologicznego w Nowym Sączu. Jak podkreślił Krzysztof Wnęk, prezes Zarządu parku, był to przełomowy moment dla ziemi sądeckiej, która kolejny raz ma szansę zaistnieć na arenie międzynarodowej, tym razem jako centrum innowacji i rozwoju technologii IT i multimediów. Celem strategicznym dla Miasteczka Multimedialnego jest znalezienie się wśród najbardziej innowacyjnych na świecie ośrodków pracujących nad zastosowaniem multimediów w edukacji, biznesie i rozrywce.

KULTURA. 24 października - z fajerwerkami otwarto Miasteczko Galicyjskie, inwestycję, która kosztowała Małopolskę prawie 25 mln zł. To stworzony przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu unikatowy projekt odtworzenia życia XIX-wiecznego ośrodka miejskiego typowego dla terenów zachodniej Galicji - dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej. Inwestycja rozpoczęła się w 2005 r., a zrealizowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz województwa małopolskiego. W ciągu pięciu lat od rozpoczęcia inwestycji na jej terenie powstało 19 budynków, które są replikami zabytków dawnej zabudowy małomiasteczkowej. Klimatyczny, brukowany ryneczek z ratuszem pośrodku, architektura i stylowa aranżacja wnętrz wszystkich obiektów pełnią funkcje edukacyjno-wystawiennicze i mają za zadanie wprowadzić zwiedzających w klimat życia XIX-wiecznej Galicji.(MONK)

Listopad

WYBORY. Spektakularnym zwycięstwem Ryszarda Nowaka ubiegającego się o drugą kadencję prezydencką w Nowym Sączu zakończyły się listopadowe wybory samorządowe. Błyskotliwe sukcesy w swoich gminach odnieśli Bernard Stawiarski w Chełmcu, Czesława Rzadkosz w Łukowicy, Jan Golba w Muszynie, Leszek Skowron w Korzennej, Stanisław Kiełbasa w Nawojowej, Stanisław Golonka w Łososinie Dolnej. Były też wielkie porażki, na których czele jest Leszek Zegzda z utraconym stanowiskiem wicemarszałka. Do Rady Miasta Nowego Sącza nie wszedł Kazimierz Sas, jeden z radnych z największym autorytetem w mieście. Skończyła się era wójta Franciszka Młynarczyka w Łącku. Swojego miejsca w samorządach nie znalazł długoletni działacz Waldemar Olszyński. Do polityki wrócił Zygmunt Berdychowski, zajmując silną pozycję jako członek Platformy Obywatelskiej w Sejmiku Małopolskim. (WCH)

POLITYKA. Senat nowosądeckiej WSB-NLU 24 listopada przyjął rezygnację dr. Andrzeja Bulzaka z funkcji rektora tej uczelni. To prawdopodobnie skutek nagłośnionego przez "Dziennik Polski" listu grupy absolwentów szkoły, którzy domagali się odwołania rektora w związku z jego ubieganiem się o mandat radnego Sejmiku Województwa z listy PiS, co miało rzekomo kolidować z jego obowiązkami na uczelni. Od 1 grudnia rektorem jest założyciel WSB-NLU dr Krzysztof Pawłowski, który tę rolę pełnił od początku istnienia szkoły, czyli od 1992 do 2008 r. (SZEL)

Grudzień

KULTURA. Galeria Sztuki "Na Bursztynowym Szlaku" Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół", zainaugurowała działalność 9 grudnia projektem "Władysław Hasior - Powrót". Do nowego budynku przeniosło się Biuro Wystaw Artystycznych, działające przez lata przy ul. Jagiellońskiej. Galeria ma ambicje prezentowania najciekawszych zjawisk z obszaru sztuki współczesnej. Dofinansowana została sumą 9,4 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Całkowity koszt - 15,2 mln zł - pokryło województwo małopolskie. (ED)

POŻEGNANIE. W wieku 90 lat 18 grudnia zmarł Jakub Müller, Żyd, sądeczanin, świadek holokaustu. Zmarł w Szwecji, gdzie wyemigrował po 1968 r. Od dwudziestu lat, każdej wiosny wracał jednak na kilka miesięcy do ukochanego Nowego Sącza - miasta, w którym przyszedł na świat. Tu troszczył się o cmentarz żydowski. Odmawiał modły w maleńkim domu modlitwy między ul. Jagiellońską i Wąsowiczów. Zawsze chętnie opowiadał młodzieży o przedwojennej historii. Przyjmował grupy chasydów z całego świata. Misją jego życia było zachować pamięć o Żydach, którzy przed 1939 r. stanowili trzecią część ludności Nowego Sącza. (MONK)

SZCZĘŚLIWY FINAŁ. W przededniu wigilii Bożego Narodzenia wojewoda małopolski Stanisław Kracik wręczył rodzinom poszkodowanym przez osuwisko w Kłodnem klucze do nowych domów. To mistrzostwo świata - podsumował wojewoda, składając gratulacje na ręce wójta gminy Limanowa Władysława Pazdana. (ED)

SPORT. Zwieńczeniem obchodów stulecia istnienia Sandecji była odbywana w dwóch częściach jubileuszowa gala. Najbardziej zasłużonych dla klubu zawodników, trenerów i działaczy udekorowano wysokimi odznaczeniami. Ogłoszone zostały również wyniki przeprowadzonego przez "Dziennik Polski" plebiscytu na najwybitniejszych sportowców w historii Sandecji. Zwyciężył piłkarz, hokeista i trener Tadeusz Konieczny przed lekkoatletą Leszkiem Butscherem oraz futbolistą Zygmuntem Żabeckim. Sportowe święto klubu trwało przez cały rok. Najważniejszym jego akcentem był przegrany przez sądeczan 0-1 mecz z zespołem Ruchu Chorzów, brązowym medalistą mistrzostw Polski. (DW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski