Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki był rok 2015

red.
Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski
Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski Fot. wojciech grzędziński/amteriały prasowe
W Polsce przede wszystkim cieszyliśmy się z sukcesów sportowych: piłkarzy, kolarzy i Agnieszki Radwańskiej. Rok podwójnych wyborów zmienił polską scenę polityczną. Na świecie nie było spokojnie. Oczy wszystkich skupione były na uchodźcach.

Styczeń

7 stycznia - islamscy terroryści przeprowadzili zamach na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” w Paryżu, zabijając 12 osób.

7 stycznia - zmarł Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy.

8-18 stycznia - miały miejsce protesty górników na Górnym Śląsku przeciwko likwidacji kopalń.

17 stycznia - w 36. edycji Rajdu Dakar wśród quadów zwyciężył Rafał Sonik, a wśród samochodów Krzysztof Hołowczyc był trzeci.

Luty

5 lutego - prezydent Bronisław Komorowski ogłosił swój start w wyborach prezydenckich.

22 lutego - Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymał polski dramat „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Cztery Oscary, w tym za najlepszy film, otrzymał „Birdman” Alejandra Gonzáleza Iñárritu.

27 lutego - w Moskwie zastrzelony został rosyjski polityk opozycyjny Boris Niemcow.

Marzec

24 marca - w południowej Francji rozbił się samolot niemieckich linii Germanwings lecący z Hiszpanii. Zginęło 150 osób - wszyscy obecni na pokładzie. Maszynę świadomie rozbił drugi pilot.

Kwiecień

13 kwietnia - zmarł Günter Grass, niemiecki pisarz urodzony w Gdańsku, laureat Literackiej Nagrody Nobla.

24 kwietnia - zmarł Władysław Bartoszewski, historyk, publicysta, dziennikarz, działacz społeczny, polityk.

25 kwietnia - Nepal dotknęło trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera.

Maj

10 maja - odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Startowali w nich m.in. Adam Jarubas z PSL, Janusz Palikot z Twojego Ruchu, Magdalena Ogórek z SLD, Paweł Kukiz i Janusz Korwin Mikke. Żaden z kandydatów nie uzyskał minimum połowy głosów. Do II tury przeszli Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

24 maja - odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Zwyciężył w nich kandydat PiS Andrzej Duda, zdobywając 51,55 proc. głosów i pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który otrzymał 48,45 proc. głosów.

Czerwiec

23 czerwca - Radosław Sikorski zrezygnował ze stanowiska marszałka Sejmu. Decyzja miała związek z tzw. aferą podsłuchową.

30 czerwca - z powodu zapaści ekonomicznej w Grecji zamknięto banki. Z bankomatów można było wypłacać tylko 60 euro dziennie.

Lipiec

5 lipca - w przeprowadzonym w Grecji referendum większość głosujących (ponad 61 proc.) opowiedziała się za odrzuceniem porozumienia finansowego zaproponowanego przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

28 lipca - zmarł Jan Kulczyk, przedsiębiorca, milioner, najbogatszy Polak.

Sierpień

1 sierpnia - Anita Włodarczyk jako pierwsza kobieta w historii przekroczyła granicę 80 m w rzucie młotem. Ustanowiła rekord świata wynikiem 81,8 m.

6 sierpnia - Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP.

18 sierpnia - poinformowano, że w zasypanym tunelu kolejowym pod Wałbrzychem ukryty jest niemiecki pociąg z czasów II wojny światowej. W pociągu miały się znajdować dzieła sztuki lub złoto. Istniało też podejrzenie, że był to pociąg pancerny.

28 sierpnia - poinformowano, że według najnowszych danych ONZ od początku roku do Europy drogą morską przedostało się ponad 300 tys. ludzi. Imigranci z Bliskiego Wschodu (głównie Syrii) i Afryki szturmowali granice Włoch, Grecji, Turcji, Węgier i Serbii.

Wrzesień

4/5 września - na spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z kanclerzem Austrii Wernerem Faymannem zapadła decyzja o przyjęciu koczujących w Budapeszcie imigrantów „bez rutynowych procedur biurokratycznych”. Wywołało to kolejną falę uchodźców chcących dostać się do Niemiec.

6 września - w Polsce odbyło się ogólnokrajowe referendum. Głosujący mieli odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła zaledwie 7,8 proc., a wynik referendum nie był wiążący.

9 września - królowa Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

18 września - amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła, że oprogramowanie w silnikach diesla koncernu Volkswagen oszukiwało testy emisji spalin.

23 września - Robert Lewandowski strzelił 5 goli w 9 minut w meczu Bayernu Monachium z Wolfsburgiem. Był to najszybszy hat-trick w historii Bundesligi.

24 września - papież Franciszek jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego wygłosił przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

28 września - NASA ogłosiła, że znaleziono dowody na obecność ciekłej słonej wody na powierzchni Marsa.

Październik

1 października - w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wzięło w nim udział 78 pianistów z 20 państw. Zwycięzcą został Seong-Jin Cho z Korei Południowej.

4 października - w Watykanie rozpoczęły się obrady synodu biskupów poświęconego rodzinie.

5 października - Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii otrzymali William Campbell, Satoshi Ōmura i Tu Youyou za odkrycia dotyczące nowych terapii najgroźniejszych chorób pasożytniczych.

6 października - laureatami Nagrody Nobla z fizyki zostali Japończyk Takaaki Kajita oraz Kanadyjczyk Arthur B. McDonald za odkrycie oscylacji neutrin.

7 października - Nagrodę Nobla z chemii zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.

8 października - literacką Nagrodę Nobla otrzymała białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.

9 października - pokojową Nagrodę Nobla przyznano Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego.

11 października - polska drużyna wygrała 2-1 w meczu z Irlandią i awansowała do finałów piłkarskich mistrzostw Europy 2016.

12 października - Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymał Angus Deaton za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

12 października - w wyborach prezydenckich na Białorusi po raz kolejny zwyciężył Aleksander Łukaszenka.

21 października - pianista z Korei Południowej, Seong-Jin Cho, wygrał XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina

25 października - w Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Do Sejmu weszło pięć partii. Po raz pierwszy od 1989 r. jedna partia -PiS - zdobyła większość umożliwiającą sformowanie samodzielnego rządu (37,58 proc., 235 mandatów). Do Sejmu dostały się także: PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL. Poza parlamentem znalazła się lewica.

30 października - rosyjskie samoloty rozpoczęły bombardowanie sił Państwa Islamskiego w Syrii. Syryjska opozycja twierdziła, że bomby spadają głównie na jej pozycje.

31 października - na półwyspie Synaj rozbił się rosyjski samolot pasażerski lecący z Egiptu. Zginęły 224 osoby. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Egiptu popierający Państwo Islamskie.

Listopad

1 listopada - Agnieszka Radwańska wygrała w Singapurze finał mistrzostw WTA uważanych za nieoficjalne tenisowe mistrzostwa świata. To największy sukces polskiej tenisistki w karierze.

12 listopada - w Polsce odbyło się pierwsze posiedzenie nowego parlamentu. Prezydent Andrzej Duda odwołał rząd premier Ewy Kopacz.

13 listopada - islamscy terroryści przeprowadzili serię ataków terrorystycznych w centrum Paryża. Zginęło 137 osób. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

16 listopada - zaprzysiężono rząd Beaty Szydło.

16 listopada - prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy skazanych za działania w tzw. aferze gruntowej.

22 listopada - w turnieju ATP World Tour w Londynie, uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa świata tenisistów, po raz piąty w karierze zwyciężył Serb Novak Djokovic.

24 listopada - rosyjski samolot Su-24 został zestrzelony przez tureckie myśliwce nad granicą turecko-syryjską.

25 listopada - papież Franciszek rozpoczyna pielgrzymkę do Afryki.

30 listopada - prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekty w sprawie obniżenia wieku emerytalnego.

Grudzień

2 grudnia - Sejm podjął uchwały o wyborze pięciorga nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Andrzej Duda odebrał od nich ślubowanie o godz. 0.15 w nocy z 2 na 3 grudnia.

9 grudnia - kanclerz Niemiec, Angela Merkel została wybrana Człowiekiem Roku tygodnika „Time”.

12 grudnia - konferencja klimatyczna w Paryżu zakończyła się porozumieniem zawartym przez 195 krajów, mającym zatrzymać proces globalnego ocieplenia.

13 grudnia - PiS zorganizowało Marsz Wolności i Solidarności, który miał upamiętnić ofiary stanu wojennego oraz wyrazić poparcie dla działań parlamentu i prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

18 grudnia - odbyła się premiera filmu „Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy”.

19 grudnia - w całym kraju odbyły się skierowane przeciw działaniom rządu demonstracje Komitetu Obrony Demokracji.

20 grudnia - zakończyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet w Danii. Polska drużyna zajęła na nich czwarte miejsce.

22 grudnia - późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

28 grudnia - prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

28 grudnia - późnym wieczorem posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy medialnej zakładający przekształcenie mediów publicznych ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski