Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiego optymizmu wśród przedsiębiorców jeszcze nie było. Największy panuje w nowosądeckich firmach

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Małopolscy przedsiębiorcy swoją sytuację oceniają lepiej niż rok temu. Po raz pierwszy od kilku lat wśród nich jest więcej optymistów niż pesymistów. Największy optymizm panuje w firmach w regionie nowosądeckim. Małopolscy przedsiębiorcy swoją sytuację oceniają lepiej niż rok temu.

Takie wyniki badań zawiera raport przygotowany przez Bank Pekao S.A. Według autorów „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2017” właściciele małego biznesu w Polsce od lat nie byli takim optymistami, zarówno jeśli chodzi o ich biznes i perspektywy jego rozwoju, jak i sytuację gospodarczą w kraju.

W ramach prowadzonych badań przeprowadzono wywiady telefoniczne z właścicielami 6901 mikro i małych przedsiębiorstw z całej Polski. Ankietowanych poproszono o odpowiedzi na 71 pytań, które dotyczyły sytuacji gospodarczej, sytuacji finansowej firmy, zatrudnienia, inwestycji, czy innowacyjności. W ramach prowadzonych badań przeprowadzano rozmowy z 523 przedstawicielami mikro i małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim. Na potrzeby badań województwo małopolskie podzielono na sześć podregionów: krakowski, m. Kraków, oświęcimski, nowotarski, nowosądecki, tarnowski.

- Ogólne wyniki badań mikro i małych przedsiębiorstw nie odbiegają zasadniczo od wyników krajowych i potwierdzają silny duch przedsiębiorczości w regionie małopolskim. Interesujące są też różnice między podregionami wewnątrz województwa, na tle których wybija się region Nowego Sącza – powiedziała Agnieszka Michalik z Banku Pekao SA, współautorka Raportu.

Optymiści górą

W skali całego kraju, średnia wartość Ogólnego Wskaźnika Koniunktury - OWK (głównego miernika nastroju przedsiębiorców będącego wynikiem raportu) w roku 2017 wyniosła 100,8 punktu. Po raz pierwszy w historii badań wskaźnik ten przekroczył barierę 100 punktów, czyli poziomu neutralnego, a więc statystycznie po raz pierwszy dominowali w badaniu optymiści.

Pod względem Ogólnego Wskaźnika Koniunktury województwo małopolskie zajmuje 5 miejsce w kraju: wskaźnik wyniósł 101,6 pkt. i był wyższy o 4 pkt. niż za rok 2016. Równie optymistyczne oczekiwania mają małopolscy przedsiębiorcy co do koniunktury w 2018 roku (OWK na poziomie 102,9 pkt., wobec 102,2 pkt. średniej krajowej). I co jeszcze ważniejsze - w skali kraju najlepiej koniunkturę oceniają firmy z podregionu nowosądeckiego (104,6 pkt.), a przedsiębiorcy nowotarscy ze wskaźnikiem na poziomie 103,8 pkt. plasują się na trzecim miejscu w kraju.

Według autorów raportu znaczenie dla takich wyników może mieć to, że (jak podaje Izba Skarbowa w Krakowie) w osiemdziesięciotysięcznym Nowym Sączu jest aż 104 milionerów (czyli osób składających dowolne roczne zeznanie podatkowe PIT-3X, gdzie równocześnie kwota dochodu przed opodatkowaniem jest większa od 1 mln złotych). W podregionie nowosądeckim znajduje się też piętnastotysięczna Limanowa, gdzie na 300 mieszkańców przypada jeden milioner. Sama Małopolska plasuje się tuż za ścisłą czołówką trzech województw (mazowieckiego, śląskiego wielkopolskiego), które mogą pochwalić się największą liczbą mieszkańców osiągających milionowe dochody.

Wzrost zadowolenia

Wzrost zadowolenia odnotowano we wszystkich ośmiu badanych obszarach nastrojów. W stosunku do poprzedniego roku najbardziej poprawiła się ocena ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (aż 10,4 punktów w skali), sytuacji branży (+6,5 pkt) oraz ocena sytuacji firmy oraz jej przychodów (odpowiednio + 4,5 i 4,3 pkt). Trendy w nastrojach przedstawione w badaniu pokrywają się z wynikami indeksów nastrojów GUS dla całej gospodarki i poszczególnych sektorów.

Przedsiębiorcy małopolscy zdecydowanie lepiej niż rok temu i powyżej średniej krajowej oceniają sytuację gospodarczą i sytuację branży. Trochę lepiej niż w ubiegłym roku oceniono również sytuację firmy, wyniki finansowe firmy (+2,9 pkt.), przychody firmy (+2,3 pkt.). Nieznanie spadła ocena dostępności finansowania.

Mniej eksporterów

Pod względem działalności eksportowej, małopolskie mikro i małe przedsiębiorstwa plasują się dopiero na 15. miejscu w kraju: tylko 14% z nich prowadziło działalność eksportową w ostatnim roku. Odsetek ten jest nie tylko drugi najniższy w skali kraju, ale też niższy niż rok temu, kiedy działalność eksportową deklarowało 17% ankietowanych firm w województwie.

Odsetek innowacyjnych firm w województwie małopolskim jest na poziomie średniej krajowej: 26% deklarowało wdrożenie innowacji produktowych, a 17% dla innowacji procesowych w ostatnich 12 miesiącach. Wyróżnia się region nowotarski, gdzie 14% ankietowanych mikro i małych firm deklarowało poniesienie w ostatnich 12 miesiącach wydatków na innowacje w wysokości ponad 1 mln zł, gdy w pozostałych regionach odsetek ten wahał się od 0 do 2%.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski