Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiego roku na krakowskiej ASP jeszcze nie było! Co świętują?

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Rozpoczęty we wtorek rok akademicki upłynie pod znakiem obchodów 200-lecia uczelni. - Historia naszej uczelni jest wielka, tak jak autentycznie wielcy byli i są artyści z nią związani - mówił rektor uczelni, prof. Stanisław Tabisz, podczas uroczystej inauguracji.

Obchody 200 - lecia uczelni rozpoczną się w lutym, wernisażem w Galerii Jednej Książki w bibliotece Akademii Sztuk Pięknych. Wiosną przyjdzie czas na 5. Biennale Architektury Wnętrz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz wystawę pamiątek i artefaktów w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie te wydarzenia będą wstępem do głównych uroczystości, zaplanowanych na październik 2018 roku. - Rocznicą 200 - lecia pełnienia misji artystycznej, dołączamy do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił podczas wczorajszej uroczystości rektor uczelni. - Twórczość Matejki, Grottgera, Malczewskiego, Wojtkiewicza wpisuje się w nurt patriotycznego myślenia o Polsce i jej historii.

Autor: Aleksandra Suława

W tym roku krakowska ASP, będzie nie tylko świętować, ale też próbować odnaleźć się w nowej rzeczywistości - rząd planuje bowiem wprowadzenie dwóch, istotnych dla uczelni artystycznych zmian . Chodzi o nowelizacje ustaw o szkolnictwie wyższym oraz o organizowaniu i planowaniu działalności kulturalnej. - Jednym z wielu stojących przed nami wyzwań jest modyfikowanie sposobu edukacji - mówił prof. Tabisz. - Śmiem jednak twierdzić, że realnie kształcą i przyszłość sztuki budują nie ustawy, ale znakomici nauczyciele akademiccy. Do reform, w odczytanym podczas inauguracji liście, odniósł się również Piotr Gliński. - Dołożę wszelkich starań, by w nowym prawie szkoły artystyczne bez trudu mogły odnaleźć swoją specyfikę, a także by były właściwie finansowane - zapewniał minister kultury. Kilka słów do władz uczelni i studentów skierował też listownie prezydent. - Przed ludźmi kultury i nauki stoi dziś wielkie wyzwanie. Musimy zintensyfikować rozwój cywilizacyjny Polski. Nie będzie to możliwe bez zmiany sposobu zarządzania instytucjami naukowymi - pisał Andrzej Duda.

Podczas inauguracji złote medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali prof. Piotr Bożyk i prof. Andrzej Ziębliński (obydwaj z Wydziału Form Przemysłowych).

- Jednak akademia to nie tylko jubileusze i reformy, ale przede wszystkim studenci - mówił prorektor uczelni, prof. dr hab. Jan Tutaj, wręczając indeksy dziewiątce studentów, którzy najlepiej wypadli na egzaminach wstępnych. Oprócz nich, na uczelnię przyjęto w tym roku 294 młodych artystów.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski