Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam-tamy z wideokonferencją

TYM
Aparaty telefoniczne - od pierwszych drewnianych modeli z końca XIX w. po nowoczesne telefony komórkowe można oglądać na wystawie "Z dziejów telefonów" w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Wiszące, wrzutowe, komórkowe

   Część historyczną ekspozycji uzupełnia ścieżka edukacyjna, na której można poznać działanie różnych form przekazu: od bębnów (tam-tamy), poprzez centralę telefoniczną, krótkofalówkę, po światłowody i wideokonferencję, polegającą na sprzężeniu kamery i komputera z siecią łączności, co pozwala na jednoczesny przekaz nie tylko dźwięku, ale również obrazu i pisma.
   - Jest to pierwsza tego typu wystawa okresowa w naszym muzeum, która oprócz ekspozycji i informacji historycznych składa się również ze ścieżki edukacyjnej skierowanej głównie do młodzieży. W podobny sposób będziemy chcieli organizować kolejne czasowe wystawy - powiedział Stanisław Pochwała, dyrektor MIM w Krakowie.
   Na wystawie uwagę zwracają m.in. drewniane wiszące aparaty telefoniczne z 1890 r., dawne centrale telefoniczne, wojskowy aparat polowy z czasów drugiej wojny światowej, aparaty kolejowe, okrętowe, a także publiczne aparaty wrzutowe. Ekspozycja zawiera również m.in. pierwszą w Krakowie książkę telefoniczną z 1892 r., zawierającą spis 95 abonentów korzystających z publicznej sieci.
   - Bardzo dużym sentymentem darzę jeden z pierwszych telefonów komórkowych marki Motorola z początku lat 90. Pamiętam, że w tamtym czasie zapłaciłem za niego 45 milionów starych zł. Jego bateria była cięższa od czterech dzisiejszych aparatów komórkowych. Gdy wyszedłem z nim na ulicę, wszyscy myśleli, że to radio - opowiadał pan Stanisław, kolekcjoner starych telefonów, który dla potrzeb wystawy użyczył ponad 40 eksponatów.
   Podczas zwiedzania wystawy można zaznajomić się z dziejami telefonizacji na świecie i telefonii w Krakowie. Historia telefonu rozpoczęła się w 1876 r., w którym Alexander Graham Bell uzyskał patent na telefon. Pierwsze aparaty do rozmów na odległość były jednoczęściowe, a słuchawka służyła również jako mikrofon. W 1878 r. wprowadzono wiszące aparaty telefoniczne, w których słuchawki i mikrofon stanowiły osobne zespoły. Po 1900 r. zaczęto wprowadzać tarcze obrotowe służące do wybierania numerów. Pierwsza satelitarna sieć telekomunikacyjna powstała w 1969 r., a pierwszą sieć telefonii komórkowej otwarto w Chicago w 1983 r.
   W Krakowie pierwszą publiczną sieć telefoniczną oddano do użytku w 1893 r. W jej skład wchodziło 95 abonentów, których obsługiwało 8 telefonistek pracujących w centrali znajdującej się w budynku Poczty Głównej.
   Wystawę "Z dziejów telefonu" w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 16. Ekspozycja czynna będzie do 31 marca. (TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski