Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tanatopraktor - zawód nie dla każdego

Redakcja
Wielu ludzi na pogrzebie bliskiej osoby pragnie po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym. Rodzina chce zapamiętać go takim, jakim był za życia. Ciało powinno być zatem godnie zaprezentowane w trumnie oraz zabezpieczone przed pierwszymi oznakami rozkładu. Osobą, która bierze te zadania na siebie jest tanatopraktor.

Milion zadań „na karku”

Tanatopraktor jest ostatnią osobą zajmującą się ciałem zmarłego. Kiedy zakończy swoje zadanie, ciało będzie gotowe do pochówku. W związku z tym, funkcję tanatopraktora należy raczej łączyć z funkcją pracownika zakładu pogrzebowego. Jest to zgodne z klasyfikacją zawodów i specjalności przygotowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W klasyfikacji znajduje się bowiem informacja, że do zadań zawodowych pracownika zakładu pogrzebowego (kod zawodu: 5143) oprócz sprzedaży usług i akcesoriów pogrzebowych, transportu ciała, ewentualnej kremacji zwłok i organizacji uroczystości, należy także przygotowywanie ciała zmarłego do ceremonii pogrzebowej. Podsumowując, zadaniem tanatopraktora, zwanego także tanatopraktykiem, jest zabezpieczenie i przygotowanie ciała do pochówku.

Istnieje wiele zabiegów umożliwiających estetyczną i bezpieczną ekspozycję ciała w trakcie pogrzebu. W ofercie większości domów pogrzebowych współpracujących z tanatopraktorami znajdują się usługi związane z toaletą pośmiertną, czasową konserwacją ciała oraz tanatokosmetyką. Istnieje także możliwość wykonania bardziej skomplikowanych usług jak balsamacja, a nawet rekonstrukcja zwłok (tanatoplastyka).

Popularność usług

Oczywiście nie każde ciało jest poddawane pełnej gamie zabiegów. Zakres obowiązków tanatopraktyka jest uzależniony od wymagań stawianych mu przez rodzinę, okoliczności zgonu oraz terminu pogrzebu. Każdorazowo ciało zostaje poddane kilku standardowym procedurom. Do tych podstawowych działań zalicza się: mycie, ubiór i zabezpieczenie ciała. Zabiegi tanatokosmetyczne, rozumiane jako sztuka robienia makijażu i wizażu w celu zakrycia oznak śmierci, jest uzależniona od woli rodziny. Jeżeli rodzina nie życzy sobie nadmiernych zmian w wyglądzie zmarłego, tanatopraktor zwykle proponuje lekki makijaż ogólny. Pozostałe usługi, a więc balsamacja czy tanatoplastyka, są czynnościami dodatkowymi, wykonywanymi na specjalne życzenie klienta.**

Ile takich usług wykonuje tanatopraktor w ciągu miesiąca? Uzależnione jest to od zapotrzebowania na tanatopraksję w zakładach pogrzebowych. Ilość zleceń jest ściśle uzależniona od ilości zakładów, z którymi współpracuje tanatopraktor, jednak zapotrzebowanie na zabiegi wykonywane przez nich wciąż wzrasta. Zdaniem Kopera jest to związane z rosnącym popytem na profesjonalne usługi pogrzebowe.**Rynek funeralny stale się rozwija i wzrasta zapotrzebowanie na usługi związane z przygotowaniem ciała do pochówku. Należy jednak pamiętać, że bez ukończonych szkoleń i znajomości rynku funeralnego trudno nawiązać owocną współpracę z zakładami pogrzebowymi. **

Kształcenie tanatopraktorów

Potwierdzeniem wysokich kwalifikacji tanatopraktora jest ukończenie kursu dla tanatopraktyków i zdobycie certyfikatu. Kurs taki można odbyć w Polskim Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii. Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu tanatologii ogólnej; czasowej konserwacji zwłok; mikrobiologii zabezpieczania zwłok; toalety i kosmetyki pośmiertnej; podstaw rekonstrukcji oraz BHP.

Nie każdy może zostać tanatopraktykiem. Głównymi przeciwwskazaniami jest odczuwanie strachu lub obrzydzenia w trakcie wykonywania zabiegów związanych z tanatopraksją. Często ludzie przeceniają swoje możliwości i ostatecznie nie sprawdzają się w tym zawodzie. Należy też liczyć się z koniecznością częstego podróżowania. Większość tanatopraktyków promuje swoje usługi w całej Polsce, a nawet poza granicami kraju, dlatego niektóre zakłady pogrzebowe sprowadzają fachowców z odległych stron Polski.   

Zarobki

Zarobki tanatopraktora uzależnione są od ilości zleceń i złożoności świadczonych usług. W jednym z cenników możemy przeczytać, że toaleta pośmiertna (zabezpieczenia ciała, wstępna dezynfekcja i makijaż oraz ubiór) kosztuje 150 PLN. Czasowa konserwacja to koszt rzędu 250 PLN. Zaawansowana tanatokosmetyka to dodatkowe 50 PLN.  Zdecydowanie droższe są usługi związane z tanatoplastyką. Koszty wahają się od 200 PLN przy zamaskowaniu drobnych zadrapań twarzy, do kilku tysięcy PLN przy pełnej rekonstrukcji. Balsamację ciała wycenia się na około 500 PLN. Przy kilkunastu zleceniach miesięcznie zarobki tanatopraktora wydają się być wysokie. Należy jednak pamiętać, że w cenę usług wlicza się materiały i narzędzia konieczne do wykonania zabiegu. Wynagrodzenie jest też związane ze specyfiką pracy, którą nie każdy może i chce podejmować.

Redakcja portalu

__** **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski