Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taneczny modlitewnik

Redakcja
- Wydaje mi się, że tańce dworskie swoją popularność zawdzięczają uniwersalizmowi. Podobnie jak w dawnych wiekach, tak i dziś, sztuka tańca jednoczy kraje, narody i kultury. Okazuje się, że te same tańce - ukryte pod różnymi nazwami - wykonywano w różnych krajach. Odkrywamy, że wszyscy w Europie mamy te same taneczne korzenie. Tańce dworskie mogą stać się też znakomitą inspiracją dla sztuki współczesnej. Przeżyliśmy fascynację sztuką Indii, Afryki, a niedawno kulturą celtycką. Teraz czas na nowo odkrywaną sztukę dworską, a w tym także na taniec.

Rozmowa z Romaną Agnel, tancerką, choreografem, dyrektorem artystycznym rozpoczynającego się jutro w Krakowie Festiwalu Tańców Dworskich

 - Wciąż powstają, także w Polsce, nowe zespoły tańca dworskiego. Dawne tańce mają też coraz większą rzeszę wielbicieli. Skąd ta popularność?
 - Czym był taniec dla ludzi renesansu lub baroku? Dlaczego wtedy tańczono?
 - Tańczono wtedy nie tylko dla własnej przyjemności. Na dworach urządzano przecież wielkie przedstawienia baletowe, poruszające tematy historyczne czy mitologiczne. W tych spektaklach chodziło przede wszystkim o to, aby głowy koronowane mogły pokazać się z jak najlepszej, nieprzeciętnej strony. Występując na scenie, królowie i królowe mieli okazję pokazać się widzom jako postaci niezwykłe, np. Ludwik XIV tańczył w roli Apolla lub Marsa, a także wcielił się w postać słońca. W ten sposób władca budował swój wizerunek. Wynika z tego jednak, że panujący, oprócz wielu przymiotów i umiejętności, musiał być także dobrym tancerzem.
 - Królowa Bona także była dobrą tancerką?
 - Wiemy, że tańczyła bardzo dobrze, miała dużo gracji i na pewno bardzo się podobała swoim współczesnym. Do dzisiejszych czasów przetrwały dwa zbiory choreografii z zapisem muzyki, w których znajdują się także tańce z układem choreograficznym przygotowanym specjalnie dla królowej Bony. W tamtych
latach, panie kolekcjonowały zapisy choreografii, przygotowanej dla nich przez różnych mistrzów tańca. Zachowany do dziś manuskrypt Małgorzaty z Burgundii jest książeczką pisaną złoconymi literami, niczym modlitewnik. Zawiera on zapis tańców z XV wieku, stworzonych specjalnie dla Małgorzaty.
 - W jaki sposób zapisywano taniec?
 - Na ogół za pomocą słów. W niektórych źródłach jednak zdarza się, że słowom towarzyszą jeszcze rysunki, będące komentarzem do konkretnego zapisu muzycznego. To jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie powiedzieć, jak długo trwał jeden krok.
 - Czy na podstawie zachowanych zbiorów możemy powiedzieć, co lubiła tańczyć królowa Bona?
 - Najbardziej lubiła tańczyć balletto
- taniec będący pewnego rodzaju popisem tanecznym. To też świadczy o tym, że była świetną tancerką. Wiemy, że tańcem na swoim weselu podbiła serce Zygmunta Starego.
 - Na rozpoczynającym się jutro Festiwalu Tańców Dworskich, wraz z zespołem Ardente Sole, zaprezentuje Pani tańce królowej Bony.
 - Przedstawimy spektakl "Maskarada królowej Bony". W spektaklu tym - stworzonym współcześnie - znajdą się tańce królowej Bony, a więc te choreografie, które mogła ona wykonywać. Oprócz tańców, w spektaklu pokażemy także maski renesansowe. A wszystko dlatego, że tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest karnawałowi.
 - Czym tegoroczna edycja festiwalu
będzie się różniła od poprzedniej?
 - Tym razem, oprócz występów zespołów młodzieżowych i zespołów zawodowych z Polski i Francji, pokazów mody karnawałowej i pochodu tancerzy przez miasto, odbędą się także warsztaty taneczne. Przeznaczone będą przede wszystkim dla tych zespołów młodzieżowych, które zechcą doskonalić umiejętności pod okiem najlepszych tancerzy: Joanny Fituch i Philippe’a Lemoine. Festiwal zakończy wielki bal dla publiczności, który jak wszystkie nasze występy odbędzie się na Rynku Głównym.
 - Czy to znaczy, że każdy z nas będzie mógł zatańczyć?
 - Oczywiście, tancerze nauczą publiczność podstawowych kroków i na koniec festiwalu zatańczymy wszyscy razem.
Rozmawiała: AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski