Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Taniec śmierci" i Michałowski

Redakcja
(INF. WŁ.) W Muzeum Narodowym w Krakowie trwają przygotowania do wystawy tyleż trudnej, co fascynującej; "Taniec śmierci", to pierwsza organizowana w Polsce na taką skalę prezentacja dzieł sztuki ilustrującej szeroko pojmowany temat sygnalizowany w tytule.

Wrzesień w Muzeum Narodowym

 Temat śmierci obecny jest w kulturze, w sztuce od jej prapoczątków. Ekspozycja krakowska skupia się na okresie od schyłku wieku XVIII po czasy nam współczesne i ogranicza wyłącznie do sztuki polskiej. Rozegrana zostanie wokół trzech wątków: tradycyjnego - ukazującego śmierć jako niszczącą siłę, egzystencjalnego - traktującego śmierć jako indywidualne doświadczenie każdego człowieka oraz metaforycznego - traktującego motyw śmierci i zmartwychwstania jako swoisty klucz do odczytania losów Polski i Polaków w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Uzupełni to opozycyjna poniekąd ekspozycja odnosząca się do życia, a przede wszystkim - ponadczasowego trwania.
 Na wystawie znajdzie się około 600 obiektów (obrazy, rzeźby, rysunki, instalacje), wśród nich wiele o wyjątkowej wartości artystycznej. Będą to dzieła m.in. Artura Grottgera, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora. Część pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, inne wypożyczono z niemal wszystkich większych kolekcji państwowych w Polsce i z Lwowskiej Galerii Sztuki.
 Otwarcie wystawy w Gmachu Głównym planowane jest na 12 września. Również na wrzesień, ale w nieco późniejszym terminie (od 29) planowana jest wystawa monograficzna Piotra Michałowskiego. Przygotowywana w 200-lecie urodzin artysty będzie pierwszą od 1955 roku, tak kompletną prezentacją jego dzieł.
 Obie wystawy są wpisane w program Festiwalu Kraków 2000.

(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski