Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanieją mieszkania – to dobra okazja do zakupu

Maciej Kubiczek
Tymczasem Kraków trzyma się zaskakująco mocno
Tymczasem Kraków trzyma się zaskakująco mocno fot. Andrzej Banaś
Rynek pierwotny. Dziś statystyczny mieszkaniec dużego miasta, szukając mieszkania, celuje w powierzchnię ok. 40-50 mkw.

Mieszkania nieco staniały – wynika z raportu Home Broker i Open Finance. Chodzi o ceny transakcyjne, a nie wywoławcze. W Krakowie trzymają się mocno. Okazuje się, że te pierwsze w dużych miastach spadły średnio o prawie 1 proc., co ciekawe – najbardziej w Katowicach i Toruniu.

A w dużych miastach niewielkie obniżki cen
– W poszczególnych ośrodkach miejskich na ceny nieruchomości wpływają inne czynniki niż na rynek ogólnokrajowy. W grę wchodzą m.in. specyfika danego rynku oraz działanie programu Mieszkanie dla Młodych – twierdzi Marcin Krasoń z Home Brokera. – _W miastach, gdzie program jest łatwo dostępny, może on prowadzić do wzrostu cen na rynku pierwotnym, z kolei tam gdzie o mieszkania w MdM jest trudno, można liczyć na obniżki cen u deweloperów.
Od lipca w życie mają wejść zmiany w __MdM, który będzie jeszcze bardziej wspierał rodziny wielodzietne, oferując im nawet 30-proc. dopłatę – _dodaje. Z raportu Home Brokera i Open Finance wynika, że w skali roku najbardziej znacząco ceny zmieniły się w Bydgoszczy (wzrost o 5,5 proc.) i Lublinie (spadek o 4,6 proc.).

Na pięciu najwyższych rynkach (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław) w ciągu ostatnich 12 mies. doszło do obniżki cen w zakresie 1-2 proc. – Z kolei przez ostatni miesiąc, z szesnastu badanych w ramach obliczania Indeksu rynków, ceny obniżyły się na jedenastu a wzrosły tylko na pięciu. 4-proc. obniżki zanotowaliśmy w Katowicach i Toruniu, z kolei w Bydgoszczy, Gdańsku i Szczecinie spadek przekroczył 2 proc. Do najbardziej znaczącego wzrostu (o 3,1 proc.) doszło w __Krakowie, gdzie przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania wynosi 6265 zł – informuje Marcin Krasoń.

Najpopularniejsze są małe mieszkania

Kraków jest drugim w Polsce (po Warszawie – średnio 7096 zł za mkw. mieszkania) najdroższym z dużych miast Polski. Najpopularniejsze są mieszkania o niezbyt wielkim metrażu. Dlatego od prawie 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania. Od 2011 roku ,,kurczą się” też domy budowane przez osoby fizyczne – wynika z danych GUS, opracowanych przez Lion’s Bank. _– W przypadku deweloperów poprawa przyjść może już za kilkanaście miesięcy, kiedy zobaczymy realne efekty rekordowo tanich kredytów (niskich stóp procentowych), które skłoniły firmy budujące mieszkania do __rozpoczynania śmielszych projektów _– twierdzi Bartosz Turek, ekspert Lion’s Banku.

Dziś statystyczny mieszkaniec dużego miasta, szukając mieszkania celuje w powierzchnię ok. 40-50 mkw. Zupełnie inaczej jest jednak na terenach mniej zurbanizowanych. Tam prym wiodą domy, których powierzchnia rzadko jest mniejsza niż 100 mkw. – Trend do __budowania coraz mniejszych mieszkań nie jest nowością – twierdzi Bartosz Turek.

Wszystko zaczęło się wraz z pierwszymi oznakami kryzysu. Już w 2007 roku deweloperzy, obawiając się nastania lat chudych, przeprojektowywali swoje budynki dążąc do obniżenia całkowitych cen swoich lokali. Coraz częściej pojawiały się kawalerki o powierzchni 25-30 mkw., czy dwupokojowe mieszkania na __35-40 metrach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski