Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Targi Książki w pandemii: maseczki, mierzenie temperatur i specjalna Strefa Autora

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tegoroczne Targi Książki będą zupełnie inne od dotychczasowych edycji
Tegoroczne Targi Książki będą zupełnie inne od dotychczasowych edycji materiały prasowe
24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 22-25 października w dotychczasowej formule, choć z pewnością będzie to edycja specjalna. Jak zapewniają organizatorzy, miłośnicy literatury, autorzy i wydawcy będą mogli czuć się bezpiecznie, ale konieczne będą restrykcje.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Wejścia na teren targów w turach, specjalne ankiety „epidemiologiczne”, obowiązkowe maseczki i rękawiczki, pomiar temperatury, a także wyznaczona Strefa Autora – to tylko niektóre zmiany w funkcjonowaniu targów, które będą obowiązywały w tym roku.

- Z całą pewnością wszystkie targi, nie tylko Targi Książki w Krakowie będą mniejsze. Nie oznacza to, że wydarzenia branżowe będą mniej opłacalne dla wystawców i mniej atrakcyjne dla gości. Będzie inaczej, ale zadbamy o to, żeby każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo. Stale monitorujemy sytuację i działamy zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego - zapewnia prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

Specjalne zasady

- Mając na uwadze obowiązujące na ten moment ograniczenia liczby osób w przestrzeni targowej, liczba zwiedzających musi być kontrolowana. Uczestnicy będą wchodzić na teren targów w turach, na które będą sprzedawane bilety. Taki system wejść umożliwi wcześniejsze rozłożenie liczby przybywających osób na określone godziny – informuje Katarzyna Gościańska, PR Manager Targów.

Najlepsze miejsca na wyprawy na rolkach w Krakowie

Gdzie na rolki w Krakowie? Lista miejsc dla miłośników jazdy...

W tym roku targowe hale będą otwarte dla zwiedzających dłużej niż dotychczas, a amatorzy literatury będą mogli dostać się na terem targów w trzech turach: 9.00-12.00, 12.00-15.00 oraz 15.00-19.00. Bilet na daną turę będzie upoważniał do wejścia na teren targów wyłącznie w tym czasie.

Wszyscy będą musieli zarejestrować swój udział w targach oraz wypełnić ankietę epidemiologiczną. Obowiązkowy będzie także pomiar temperatury podczas przechodzenia przez bramki.

Wśród specjalnych zabezpieczeń organizatorzy wymieniają poszerzenie korytarzy zapewniające z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Elementy często dotykane, czyli poręcze, klamki, a także elementy stoisk będą poddawane dokładnej i częstej dezynfekcji. Podajniki z płynem dezynfekującym będą dostępne w kilkunastu punktach wewnątrz budynku do dyspozycji każdego uczestnika w trakcie trwania wydarzenia.

Strefa Autora

Zmianie ulegnie także funkcjonowanie jednej z największych atrakcji targów, czyli spotkań z autorami. Długie kolejki po autograf, spotkania i pogawędki w tym roku przybiorą inną formę. Powstanie Strefa Autora, czyli specjalnie wydzielone miejsce w hali, w którym każdy wystawca może zarezerwować czas dla swojego pisarza.

- Wszystko to z zachowaniem odpowiednich odległości oraz dodatkowych środków ostrożności: pisarz otrzyma własne stanowisko chronione osłoną z plexi, a kolejka zwiedzających będzie regulowana przez ochronę, czuwającą nad przestrzeganiem wymogów sanitarnych – informuje Katarzyna Gościańska. - Dzięki temu zwiedzający będą mogli poczuć się pewnie i skorzystać z okazji do spotkania autora na żywo.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

Krakowskie Targi Książki to pierwsze tego rodzaju wydarzenie podczas pandemii, które nie zostało przeniesione do internetu. Kilka dni wcześniej odbędą się także na żywo targi we Frankfurcie, pozostałe książkowe targi zostały odwołane w tym roku albo odbywają się online.

Dotychczas kolejne edycje Targów Książki w Krakowie przynosiły coraz nowe rekordy. Ubiegłoroczną edycję odwiedziło 68 tys. zwiedzających i przeszło 570 wystawców. W tym roku i to się zmieni.

- Rekordy nie są najważniejsze, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dzięki miesiącom pracy możemy powiedzieć, że jesteśmy przygotowani i gotowi na przyjęcie gości – zapewnia Grażyna Grabowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Targi Książki w pandemii: maseczki, mierzenie temperatur i specjalna Strefa Autora - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski