Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Wielkanocne. Zaproszenie do stołu wielkanocnego w Rynku Głównym dla krakowian i turystów

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Zdjęcia: Janusz Michalczak
Kraków należy do tych miast, które konsekwentnie kultywują najstarsze tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

Krakowskie Targi Wielkanocne są jedną z największych wiosennych atrakcji. Dla turystów stanowią świetną okazję do zapoznania się z polskimi tradycyjnymi i krakowskimi zwyczajami, a także przysmakami.

Pucheroki towarzyszą Panu Jezusowi i Maryi

Kraków jest dzisiaj jednym z nielicznych miast, w którym odbywa się korowód palmowy, symbolizujący wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podąża w nim Święta Rodzina, krakowianie i przedstawiciele grup obrzędowych z okolic Krakowa, między innymi kolorowe pucheroki, czyli młodzi chłopcy ozdobieni wstęgami kolorowej bibuły, którzy nawiązują do dawnych kwest studenckich, zakazanych w Krakowie w roku 1780 (nie bez powodu, gdyż żacy, wywołując burdy, dość mocno dawali się we znaki ówczesnym mieszczanom).

- Przygarnijmy do siebie osiołka, gdyż jest jednym ze znaków wydarzeń sprzed ponad 2 tysięcy lat, niezwykle ważnych dla każdego chrześcijanina - mówił podczas uroczystości święcenia palm ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Tegoroczna Niedziela Palmowa, również za sprawą pięknej pogody, stanowiła wielką atrakcję dla turystów krajowych i zagranicznych. Mieli oni między innymi okazję podziwiać palmy wielkanocne przygotowane na konkurs organizowany przez firmę Artim, która jest współgospodarzem Targów wraz z Krakowską Kongregacją Kupiecką. - Palmy z Rynku Głównego w Krakowie, może poza tymi, które zdobią wejście na Targi Wielkanocne, nie są tak wysokie jak te, które możemy podziwiać w Lipnicy Murowanej, ale zwracają uwagę dbałością o detal, użyciem świeżych ziół i kwiatów - podkreśla Dariusz Michalak, prezes Artimu.

Równie duże wrażenie na turystach, zwłaszcza tych z Dalekiego Wschodu, wywarli młodzi wykonawcy w strojach regionalnych, którzy występowali na targowej estradzie.

Tylko w Niedzielę Plamową wystąpiło na niej aż 29 amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych, m.in.: „Sami Swoi” z Przytkowic, „Mali Ligocianie” z Katowic, „Jawiszowianki” z gminy Brzeszcze, ,,Okocanki” z Okocimia, „Kryspinianki” z gminy Liszki, „Grojczanie” z Grojca, „Sami Swoi” z Zabierzowa, Kapela z Zasola i wiele innych. Wcześniej, gdyż w dniu otwarcia Targów, tj. 24 marca, prezentował się zespół pieśni i tańca „Krakowiacy”, „Małe Słowianki” oraz Ludowy Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”.

Nie zapomniano o najmłodszych. Dzieci zostały zaproszone w dniach 26-28 marca na wielkanocne warsztaty plastyczne Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, podczas których wykonywały m.in. pisanki i ozdabiały koszyczki.

Wielkanocnych atrakcji nie zabraknie

W Wielką Sobotę o godz. 10 rozpocznie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. - Stoiska oceniane będą pod względem wrażeń wizualnych oraz pomysłu na ciekawe powitanie gości, np. przyśpiewkami - dodaje Dariusz Michalak. - Imprezę organizujemy wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Wszyscy biorący w niej udział krakowianie oraz turyści będą zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne. Jednym ze sponsorów stołu wielkanocnego jest „Restauracja Sukiennice”. W godzinę później koszyczki poświęcone zostaną przed Bazyliką Mariacką przez metroppolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego i prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Na Targach można będzie kupić m.in. tradycyjny wielkanocny żurek, zupę chrzanową, jaja serwowane na różne sposoby, a także smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie ciast wielkanocnych, a więc mazurków i piaskowych bab. Ponadto na straganach znajdziemy wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw.

W Lany Poniedziałek, 2 kwietnia o godz. 14, pojawi się na krakowskim Rynku „Siuda Baba” - umorusana postać kobieca, wywodząca się z najstarszych małopolskich tradycji. Będzie szukać dla siebie następczyni oraz datków.

Przez cały okres Targów odbywać się będą pokazy twórczości i rękodzieła ludowego.

POLECAMY NA WIELKANOC 2018:

Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski