Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targowica musi stać się wizytówką Nowego Targu

Redakcja
Panie Burmistrzu, co zamierza Pan zrobić w sprawie straszącej w samym centrum miasta targowicy?

Rozmowa z MARKIEM FRYŹLEWICZEM, obecnym burmistrzem, starającym się o reelekcję

- Przeniesienie targowicy jest jednym z najważniejszych punktów mojego programu na najbliższą kadencję, ale nie zapominajmy, że wśród handlujących tam jest wielu mieszkańców Nowego Targu, którzy nie mogą zostać pozbawieni miejsc pracy. Rozwiążę to przy okazji rozwikłania jednego z najpoważniejszych problemów komunikacyjnych miasta poprzez dokończenie wschodniej obwodnicy z mostem na Czarnym Dunajcu i i połączeniem z Alejami Tysiąclecia. Jednocześnie zostanie wtedy utworzona specjalna strefa aktywności gospodarczej w naszym mieście, a także Centrum Produktu Regionalnego w postaci giełdy towarowej w sąsiedztwie obecnego targu zwierzęcego. Targowica musi stać się dobrą wizytówką Nowego Targu.

- A jakie widzi Pan możliwość uporania się ze smogiem nad miastem, który, jak zresztą każdej zimy, znowu przekracza dopuszczalne stężenie?

- Problem dotyczy nie tylko Nowego Targu, ale całego regionu Podhala, czy wręcz całej Polski i jako taki powinien zostać rozwiązany odgórnie przez władze centralne. Rozwiązanie widzę po pierwsze w tzw. podatku śmieciowym, dzięki któremu to samorząd będzie odpowiedzialny za odbiór odpadów stałych od mieszkańców, którzy nie będą już szukać pozornych oszczędności paląc śmieci w piecach. Potrzeba tu także rozsądnej polityki cenowej, jeżeli chodzi o ekologiczne paliwa. Mieszkańcy muszą widzieć korzyści nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne w stosowaniu na przykład gazu. Tymczasem władze centralne prowadzą politykę niejako w przeciwnym kierunku. Właśnie na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że nie możemy w żaden sposób dotować osób prywatnych, a robiliśmy to w ramach programu dofinansowywania wymiany kotłowni w nowotarskich domach. Dopłacaliśmy mieszkańcom do ekologicznych pieców i musieliśmy to przerwać. Na szczęście przepisy mają ulec zmianie i w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do programu dopłat. Dodam, że dzięki temu programowi udało się już zamienić sto dymiących kominów na przyjazne środowisku kotłownie. Przypomnę, że we wszystkich miejskich budynkach włącznie ze szkołami, funkcjonują też właśnie takie kotłownie,

- Jakie podjął Pan działania zmierzające ku budowie nowego basenu, a jakie, aby w końcu została zlikwidowana niebezpieczna ruina starego obiektu?

- Zacznę od starego basenu, który jest własnością prywatną. Udało się jednak uzyskać decyzję o nakazie jego rozbiórki z koniecznością zabezpieczenia terenu. Teraz ruch należy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który musi tę decyzję wyegzekwować od właściciela starego basenu. Natomiast jeśli chodzi o budowę nowego, to zakończyliśmy już prace projektowe i szukamy w drodze przetargu wykonawcy tej inwestycji. Nie ukrywam, że interesują się tym przetargiem duże i renomowane firmy, które realizowały już tego rodzaju przedsięwzięcia i zależy nam, by właśnie one wzięły udział w tym przetargu, złożyły jak najkorzystniejsze dla miasta oferty i wybudowały nam ten basen. I to w tym miejscu, gdzie jest planowany. Nie chcę przenosić, jak proponował mój kontrkandydat, basenu pod lodowisko. Ma powstać tam, gdzie został zaprojektowany. Jest to bardzo ważna dla Nowego Targu inwestycja. Nowotarskie dzieci muszą mieć gdzie się uczyć pływać, tak by miały proste kręgosłupy. Zadbam o to.
- Czy ma Pan sposób na rozwiązanie problemu komunikacyjnego związanego z zatłoczeniem centrum miasta i brakiem odpowiedniej ilości parkingów?

- O jednym z rozwiązań wspomniałem - jest to budowa wschodniej obwodnicy miasta, która już ruszyła pełną parą. Proszę zobaczyć, na jakim etapie jest już most na Czarnym Dunajcu, mimo że jego budowa rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem wynikającym z kilku fal powodziowych, które nie ominęły niestety także Nowego Targu. Dzięki tej inwestycji odciążony zostanie nie tylko ruch w centrum miasta ze starym mostem na ulicy Kościuszki, ale poprawi się również dojazd do Kowańca, gdzie chcemy rozwijać infrastrukturę turystyczną. Nowe miejsca parkingowe powstaną także dzięki programowi rewitalizacji centrum miasta, na który udało się pozyskać 12,5 mln złotych ze środków unijnych. Nie bez znaczenia jest także dobra współpraca z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki której wkrótce rozpocznie się budowa odcinka zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu.

- Dziękuję za rozmowę.

Pytała: BEATA SZKARADZIŃSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski