Tarnów. Decyzja prezesa Kaczyńskiego, czyli czystka wśród...

Tarnów. Decyzja prezesa Kaczyńskiego, czyli czystka wśród radnych

Łukasz Winczura

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Od lewej Jacek Łabno, Grzegorz Kądzielawski i Tadeusz Gancarz - muszą teraz rozstrzygnąć: zarabiać, czy startować w wyborach?

Od lewej Jacek Łabno, Grzegorz Kądzielawski i Tadeusz Gancarz - muszą teraz rozstrzygnąć: zarabiać, czy startować w wyborach? ©Łukasz Winczura

Trzech tarnowskich samorządowców nie będzie najlepiej wspominało piątkowego popołudnia. Prezes PiS dał szlaban na start w wyborach Tadeuszowi Gancarzowi, Jackowi Łabnie i Grzegorzowi Kądzielawskiemu, czyli lokalnym tarnowskim beneficjentom „dobrej zmiany”.
Od lewej Jacek Łabno, Grzegorz Kądzielawski i Tadeusz Gancarz - muszą teraz rozstrzygnąć: zarabiać, czy startować w wyborach?

Od lewej Jacek Łabno, Grzegorz Kądzielawski i Tadeusz Gancarz - muszą teraz rozstrzygnąć: zarabiać, czy startować w wyborach? ©Łukasz Winczura

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż wymienieni swoją aktywność w samorządach łączą z lukratywnymi posadami w państwowych firmach. A tego władze PiS od jesieni dłużej nie będą tolerować.

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Ci, którzy są w spółkach, są przez nas szanowani, ale nie będą kandydowali - oświadczył Kaczyński.

Te słowa wywołały wewnętrzne rozdarcie u Jacka Łabny (wiceprezes Jednostki Ratownictwa Chemicznego, kontrolowanej przez Grupę Azoty), który jest jednym z tarnowskich radnych o najdłuższym stażu. Mandat sprawuje bez przerwy od 1998 r. Był też wiceprezydentem Tarnowa w latach 1998-2002.

- Tu trzeba poważnego namysłu, bo z jednej strony praca w Grupie Azoty mnie pochłonęła, ale z drugiej chciałbym kontynuować pracę dla miasta, skoro mam opinię radnego inspiratora - nie kryje dumy.

Jacek Łabno przekonuje, że trzyma w szufladach wiele interesujących dla miasta przemyśleń. Gdyby jednak chciał wcielać je w życie, musiałby zrezygnować z posady wiceprezesa spółki, w której pracuje od 1 września 2016 r. No i oczywiście z poborów, które w samym 2017 roku wyniosły 225 075 zł brutto.

Wszystko wskazuje na to, że o miejsce w Sali Lustrzanej bić nie będzie się mógł również Tadeusz Gancarz, kolejny radny (mandat sprawował też w latach 2006-2010), a jednocześnie wiceprezes ds. technicznych w Koltarze - innej spółce córce Azotów. Chociaż nie stracił resztek nadziei na możliwość łączenia pracy w spółce Skarbu Państwa z „harówką” na rzecz mieszkańców.

- Na razie to tylko słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Jako człowiek konkretny i poukładany, czekam na dokumenty i wytyczne - mówi w rozmowie telefonicznej.

Gdyby słowa szefa PiS zmaterializowały się jednak w postaci uchwały Komitetu Politycznego PiS, Gancarz raczej nie będzie miał dylematów. Wybierze pracę w spółce, w której w ubiegłym roku zarobił ponad 205 tys. zł brutto.

- Z Koltarem jestem związany przez całe zawodowe życie. Poza tym jestem mocno zaangażowany w duży projekt konsolidacji transportu kolejowego w spółce. Nie wysiada się z pociągu w połowie drogi - przekonuje.

Wyraźnie zwolni też bieg samorządowa kariera radnego wojewódzkiego Grzegorza Kądzielawskiego, który mandat objął w 2015 r., po Józefie Szczurek-Żelazko, mianowanej na wiceministra zdrowia.

Kądzielawski został z końcem czerwca zeszłego roku wiceprezesem Grupy Azoty ds. badania i rozwoju oraz infrastruktury. Teraz powołany został też do władz chemicznego giganta na kolejną kadencję. W pół roku zarobił w spółce ponad 97 tys. zł brutto.

Spać spokojnie mogą na razie inni beneficjenci „dobrej zmiany”. W szranki wyborcze do sejmiku może stawać Ryszard Pagacz - szef miejskich struktur PiS, a zarazem szef oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podobnie rzecz się ma z Piotrem Wójcikiem - radnym miejskim i szefem KRUS w Tarnowie. Zakaz startu w wyborach nie dotyczy bowiem ludzi pracujących w administracji.


Wybrać radę czy spółkę?

Na tyle wyceniono pracę radnego

Jacek Łabno jako radny oraz szef Komisji Rozwoju Miasta i Spraw Komunalnych pobiera 1968,36 zł miesięcznej nieopodatkowanej diety. Tyle samo inkasuje Tadeusz Gancarz, który kieruje Komisją Sportu, Rekreacji i Turystyki. Z kolei Grzegorz Kądzielawski, radny wojewódzki, a także przewodniczący Komisji Innowacji, otrzymuje 2549 złotych.

Takie wypłaty dają „na państwowym”

Najwięcej w kraju zarabia prezes PKO BP, który miesięcznie inkasuje 264,8 tys. zł brutto. Szef PGNiG otrzymuje 149,8 tys. zł. Dla kierującego Orlenem przygotowana jest pensja w wysokości 142,9 tys. zł. Miesięczne pobory prezesa PZU to 114,8 zł. W naszym regionie w ubiegłym roku najwięcej zarobił dyrektor generalny Grupy Azoty, na którego konto wpłynęło ponad 1,2 mln zł. Prezes Zakładów Mechanicznych dostaje 26 tys. zł brutto.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5. „Borówka czy jagoda?”

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tarnowianin

Tomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

I b.dobrze, jak w wielu kwestiach bie popieram piss to tu brawo.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Debile

Hunter (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Kraj ginie a wy sie podniecacie tą sieką polityków

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Super

Fur (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

I bardzo dobrze takich darmozjadów powinno się teraz osądzić i sprawdzić ile nakradli.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Burmistrz Zakliczyna też nie wystartuje?

Z okolicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Czy burmistrza Zakliczyna obejmie zakaz Prezesa Kaczyńskiego? Dawid Chrobak widnieje w składzie rady nadzorczej Chemobudowy Kraków. Chyba że to inny Dawid Chrobak?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kasa czy służba?

Tarnus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

No to teraz panowie mogą pokazać klasę, koryto z kasą, czy praca (a właściwie służba) dla ludzi którzy ich wybrali...myślę ze to retoryczne pytanie. Brawo dla p.Kaczyńskiego

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to tylko słowa prezesa...

ajatollah88 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

zawiesić dodatkowo w prawach członka partii za tą zniewagę!!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo