Tarnów. Są miliony na budowę Centrum Chorób Serca w...

Tarnów. Są miliony na budowę Centrum Chorób Serca w „Szczekliku”

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Centrum Chorób Serca powstanie w sąsiedztwie II LO i będzie połączone z główną częścią szpitala przeszkloną przewiązką
1/3
przejdź do galerii

Centrum Chorób Serca powstanie w sąsiedztwie II LO i będzie połączone z główną częścią szpitala przeszkloną przewiązką ©archiwum/ wizualizacja

Miasto przekaże 2,5 miliona złotych z budżetu na rozbudowę Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. W ramach inwestycji na terenie lecznicy stanie nowy, trzykondygnacyjny pawilon Centrum Chorób Serca.
Będzie to nowoczesna placówka, w której połączone w jedną strukturę zostaną dwa funkcjonujące obecnie w szpitalu oddziały kardiologiczne.

- Takie działanie pozwoli nam w lepszym stopniu wykorzystać posiadany przez nas sprzęt oraz kadrę lekarzy i pielęgniarek, o których obecnie coraz trudniej w kraju - podkreśla Marcin Kuta, dyrektor szpitala.

Ma aspiracje, by planowane Centrum Chorób Serca stało się placówką kliniczną, która świadczyć będzie opiekę kardiologiczną na najwyższym poziomie.

Temu służyć ma m.in. zakup nowoczesnego sprzętu, który pomagać będzie w jak najlepszej diagnostyce chorych - w tym nowego echokardiografu czy urządzenia do monitorowania rytmu serca i oddychania.

- Po połączeniu oddziałów ilość łóżek dla sercowców wprawdzie nieznacznie się zmniejszy, z 80 do 71, ale proces leczenia będzie bardziej kompleksowy i efektywny. Dzięki temu pobyt chorych w szpitalu się skróci, a tym samym ich rotacja będzie większa niż obecnie, więc będziemy w stanie obsłużyć większą liczbę pacjentów - dodaje Marcin Kuta.

Nowy pawilon stanąć ma na przygotowanej już działce, w rejonie skrzyżowania ulic Starodąbrowskiej i Mickiewicza.

Odbyły się już dwa przetargi, ale wykonawcy nie udało się w nich wyłonić. Do pierwszego nie przystąpił nikt, w drugim oferta znacznie przekraczała sumę, którą na budowę zarezerwował szpital.

Całość inwestycji szacowana była na 15 mln zł. Szpital zdobył na ten cel już 12 mln zł dofinansowania z urzędu marszałkowskiego, kolejne 2 mln zł to dotacja z urzędu miasta.Brakującą kwotę pokryć ma z własnego budżetu i wiele wskazuje na to, że będzie to większa kwota, niż pierwotnie planowano.

- Szpital jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Nie ma długów i zaciągniętych kredytów. Osiągnął zysk za ubiegły rok, który w całości będzie przeznaczony na inwestycje. Placówka jest bardzo dobrze zarządzana, a to jest ważne w kontekście tego, że tych pieniędzy na rozbudowę może zabraknąć i trzeba będzie sięgnąć w większym stopniu po własne fundusze - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Miasto przekaże również szpitalowi dodatkową kwotę 500 tysięcy zł, która przeznaczona zostanie na przebudowę byłej kotłowni w nowoczesną serwerownię.

Zwolnione przez oddziały kardiologiczne pomieszczenia nie pozostaną puste. Szpital chce w nich zwiększyć ilość łóżek dla starszych pacjentów.

Chodzi przede wszystkim o geriatrię, choroby wewnętrzne, być może w części nich powstanie też ZOL.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?