Tarnowianin dał popis w najbardziej prestiżowych zawodach balonowych globu

AG
25-letni Mateusz Rękas znakomicie spisał się w najstarszych i najbardziej renomowanych zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Tarnowianin w stawce najlepszych balonowych załóg świata zajął 6. miejsce w roku setnej edycji tych międzynarodowych zawodów balonów wolnych.

Najmłodszego pilota w historii imprezy nie zjadła trema. Rękas wraz z Jackiem Bogdańskim z Warszawy, jako załoga Gass Balloon Orzeł Biały, pokonali w 42 godziny ponad 811 km. Do lądowania zmusiły ich trudne warunki (wygrywa ten, kto bez lądowania pokona najdłuższy dystans). Skończyli lot w Dolinie Rodanu na północ od Avignon.

Wyścig 24 balonów z całego świata rozpoczął się w niedzielę z Gladbeck w Niemczech. Pilotom nie było wolno przekroczyć granic kontynentu ani Ukrainy i Rosji.

Na sukces polskiej ekipa pracowała bardzo liczna ekipa, łącznie z panią meteorolog.

Tegoroczne zawody wygrali zwycięzcy ubiegłorocznych wyścigów ze Szwajcarii Kurt Frieden i Pascal Witprachtiger. Wylądowali w Grecji po pokonaniu 1803,48 km.

Druga polska załoga (Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk) zajęła 9. miejsce pokonując 748 km.

Materiał oryginalny: Tarnowianin dał popis w najbardziej prestiżowych zawodach balonowych globu - Gazeta Krakowska