Tarnowianka jedzie podbić Petersburg

Tarnowianka jedzie podbić Petersburg

Paulina Marcinek

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Tarnów, Warszawa. Magda Studzińska rozpocznie naukę tańca w słynnej na całym świecie akademii. Na sukces pracowała przez 9 lat. Zaczynała w Ognisku Baletowym w Mościcach
15-letnia Magda Studzińska błyskawicznie pnie się po szczeblach baletowej kariery. Zaczynała w Ognisku Baletowym w Mościcach

15-letnia Magda Studzińska błyskawicznie pnie się po szczeblach baletowej kariery. Zaczynała w Ognisku Baletowym w Mościcach ©Jarosław Cieślikowski

Ma dopiero 15 lat i na koncie mnóstwo sukcesów tanecznych. Ten najważniejszy i najbardziej prestiżowy osiągnęła kilkanaście dni temu. To zaproszenie na roczną naukę w słynnej na całym świecie Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Sankt Petersburgu w Rosji. Nauka w tej szkole dla wielu tancerzy jest nieosiągalnym marzeniem.

Swoją przygodę z tańcem Magda rozpoczęła jako mała dziewczynka. - Jako dziecko oglądałam dużo bajek i filmów, w których balet odgrywał pierwszoplanową rolę - wyjaśnia. - Mierzyłam tiulowe spódniczki i marzyłam o profesjonalnym stroju baletnicy - dodaje.

Marzenie spełniło się, gdy skończyła sześć lat i rodzice zapisali ją do Ogniska Baletowego w Tarnowie przy Centrum Sztuki Mościce. - Już po pierwszych tygodniach zauważyliśmy predyspozycje dziewczynki do tańca klasycznego - wspomina Edyta Korus prowadząca ognisko.

- Widać było u niej fascynację tańcem, światłami i magią sceny - dodaje. Edukacja Magdy w Mościcach trwała pięć lat. W tym czasie występowała w przedstawieniach i na koncertach, wykonując wariacje klasyczne albo tańcząc w układach zespołowych. Nauczyciele Edyta Korus i Adam Kawa, obserwując jej postępy, uznali, że powinna pójść o krok dalej. Wybór padł na Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Warszawie. Zanim jednak Magda tam się znalazła, musiała przekonać swoich rodziców.

- Z dystansem podeszliśmy do propozycji córki. Zastanawialiśmy się z mężem, na ile 10-letnie dziecko może wiedzieć, co chce robić w przyszłości - mówi Renata Studzińska, mama dziewczyny. Mimo tych wątpliwości, rok później rodzice postanowili dać Magdzie szansę.

- Dla nas nie ma nic ważniejszego niż realizacja marzeń własnego dziecka, zwłaszcza jeśli ma do tego predyspozycje - wyjaśnia. Decyzja o wyborze szkoły baletowej w Warszawie okazała się strzałem w dziesiątkę. - Magda zaskakuje mnie każdego dnia. Oprócz dużych zdolności jest bardzo pracowita i dokładna, a to w naszym zawodzie jest kluczem do sukcesu - zachwala Elżbieta Raczyńska-Warzec, profesor tańca klasycznego z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turynowicza w Warszawie.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 2014 r. zdobyła m.in. wyróżnienie na VI Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Tancerzy w Bytomiu, rok później zajęła drugie miejsce w grupie młodszej dziewcząt w technice tańca klasycznego na XIX Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku. Kilkanaście dni temu wzięła udział w The First European Semi Finale VKIBC w Brukseli. Była tam jedyną uczestniczką z Polski. Kiedy przed wejściem na scenę usłyszała swoje nazwisko, wiedziała, że musi dać z siebie wszystko.

- Chciałam zaprezentować się z jak najlepszej strony, nie zawieść szkoły, pani profesor i siebie - wyjaśnia nastolatka. Zdobyła brązowy medal w kategorii juniorów (15-17 lat). Została zaproszona do udziału w finałach VKIBC w 2016 r. w Nowym Jorku oraz na letnie warsztaty Summer Intensiva i Summer Exlusive VKDC w Nowym Jorku. Szczególnym wyróżnieniem było zaproszenie na roczną naukę w Akademii Rosyjskiego Baletu im. A. Waganowej w Sankt Petersburgu. Takiego sukcesu jakiejkolwiek tancerki z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie nie pamięta nawet pracująca tam od 30 lat profesorka.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybraliście najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybraliście najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]