Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowski Budżet Obywatelski ma już ponad pięć lat i siedem edycji głosowań za sobą

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Autorzy projektu remontu muszli koncertowej i przebudowy amfiteatru letniego
Autorzy projektu remontu muszli koncertowej i przebudowy amfiteatru letniego Paweł Chwał
Tarnów to pierwsze małopolskie miasto, które oddało w ręce swoich mieszkańców możliwość decydowania o podziale części publicznych pieniędzy. Ci, najpierw sami zgłaszają pomysły w ramach kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego, a następnie sami, za pomocą głosowania, decydują o tym, które z nich, są najpotrzebniejsze.

Od 2013 roku w Tarnowie zrealizowano blisko 70 projektów za kwotę ponad 16 milionów złotych. Kilka kolejnych czeka na realizację w przyszłym roku.

Środki w pierwszych edycjach tarnowskiego Budżetu Obywatelskiego dzielone były na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe, a od kilku lat głosowanie odbywa się już wyłącznie na projekty wspólne dla całego miasta.

Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego w mieście aktywnie działają i wciąż rozwijają się Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej, integrujące szerokie grono tarnowskich seniorów. Obecnie z oferowanych przez nie różnorodnych zajęć i warsztatów korzysta ponad 600 osób.

Dzięki środkom z BO udało się wyremontować lub wykonać wiele nowych placów zabaw, siłowni plenerowych oraz miejsc aktywności dla dzieci i dorosłych – m. in. na osiedlu Westerplatte i Jasna, w Mościcach oraz w Krzyżu. Wyremontowano wiele dróg i chodników, głównie na osiedlach, a staraniem społeczników odrestaurowana została również muszla koncertowa w amfiteatrze letnim.

Z innych ciekawszych pomysłów, które udało się zrealizować w Tarnowie wymienić można m.in. powstanie Parku Biegowego. Na zboczu Góry św. Marcina powstały nie tylko trasy do biegania, ale także do jazdy na rowerach, rolkach i nartorolkach, uprawiania narciarstwa biegowego oraz nordic walking. Obok znajduje się duża siłownia plenerowa z różnego rodzaju urządzeniami do ćwiczeń.

Na placu obok Pałacu Młodzieży powstał skate park wyposażony w szereg specjalistycznych przyrządów do wykonywania ewolucji na deskorolkach i rolkach, a w Mościcach obok Centrum Sztuki Mościce Strefa Aktywności Tarnowian ze zjeżdżalnią linową. Z kolei w miejscu trawiastego, zaniedbanego boiska przy ul. Wojska Polskiego powstał nowoczesny obiekt ze sztuczną trawą, znacznie poszerzony, ogrodzony i wyposażony w trybuny. Przebudowano również znajdujące się wyżej boiska do siatkówki i koszykówki (asfaltowa nawierzchnia została zastąpiona poliuretanową), a obok utworzono plac zabaw dla najmłodszych.

Dzięki środkom z BO wypiękniał Park Sanguszków. Pojawiły się w nim nowe alejki, odnowiono schody, a w kolejce czekają już kolejne prace w parku, które skutkować mają przywróceniem do dawnej świetności dużej fontanny po stronie południowej zabytkowego pałacu.

Z ciekawych zadań, które tarnowianie już wybrali w głosowaniu i wskazali do realizacji wymienić można również wykonanie piaszczystej plaży nad Wątokiem oraz budowę tężni solankowej na zboczu Góry św. Marcina. Mają one powstać w przyszłym roku.

Budżet alert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnowski Budżet Obywatelski ma już ponad pięć lat i siedem edycji głosowań za sobą - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski