Taśma z łapówką

GEG
(INF. WŁ.) Do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Armenii i współdziałającemu z nimi mieszkańcowi Skawiny, którym prokuratura zarzuca wręczenie łapówki funkcjonariuszom Straży Granicznej. Oskarżonym grożą kary od roku do 10 lat więzienia.

Obywatele Armenii na ławie oskarżonych

   Postępowanie wszczęte zostało w sierpniu tego roku w związku z zawiadomieniem złożonym przez funkcjonariusza Straży Granicznej, któremu zaproponowano łapówkę. Prokuratura ustaliła wówczas, że sprawa dotyczy małżeństwa armeńskiego czasowo przebywającego w Polsce i wynajmującego mieszkanie w Krakowie. Jak powiedziała "Dziennikowi" prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak, rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej, w związku z kończącym się okresem obowiązywania karty pobytu wydanej Ormiance, jej mąż osobiście zajął się załatwianiem formalności związanych z przedłużeniem prawa pobytu w Polsce i złożył w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie stosowne dokumenty. Wśród nich były umowy najmu mieszkania i odpowiednie zaświadczenie z ambasady Armenii.
   Jakiś czas później mężczyzna uzyskał informacje, że teczka z dokumentami została zabezpieczona przez policję, w związku z podejrzeniem fałszerstwa, m.in. umowy najmu mieszkania. Wówczas interesant wspólnie ze swoim bratem oraz właścicielem wynajmowanego mieszkania postanowili zaproponować łapówkę w kwocie 3 tys. zł funkcjonariuszowi Straży Granicznej, m.in. w zamian za usunięcie teczki zawierającej sfałszowaną dokumentację. Funkcjonariusz nagrał rozmowę, w trakcie której mężczyźni wręczyli mu kwotę 800 zł, a następnie przekazał taśmę policji, składając zawiadomienie o przestępstwie. Sprawcom grozi kara od roku do 10 lat więzienia.
   W toku postępowania przygotowawczego prokurator stosował wobec podejrzanych poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.
   Prokuratura prowadzi odrębne śledztwo związane z nieprawidłowościami w toku postępowań administracyjnych prowadzonych w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W sprawie podejrzana jest m.in. urzędniczka, której postawiono 8 zarzutów dotyczących przyjęcie korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną oraz fałszowanie dokumentów. (STRZ)
Kontrola wszystkich akt cudzoziemców w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego potrwa jeszcze kilka miesięcy. Do tej pory sprawdzono połowę z około 8 tys. akt i oprócz nieprawidłowości wykrytych w lipcu (braku dokumentów i dowodów wpłat w przypadku 17 spraw), nie stwierdzono żadnych nowych poważnych uchybień.
Jak powiedziała nam Lucyna Gajda, dyrektor tego wydziału, po wykryciu nieprawidłowości wydział doposażono w komputery, sprawnie działa komputerowy system "Pobyt" (rejestrujący wszystkie etapy wydawania cudzoziemcom pozwoleń na pobyt w Polsce), w wydziale powstała kasa, gdzie każdy cudzoziemiec może uiścić wymagane opłaty . (GEG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie