Tatry. To będzie burzowy tydzień. Uwaga na pioruny na...

Tatry. To będzie burzowy tydzień. Uwaga na pioruny na szlakach

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piorun uderzający w Giewont

Piorun uderzający w Giewont ©Archiwum

Zapowiada się wyjątkowo niepewny tydzień w górach. To za sprawą pogody. Według bowiem prognoz do końca tygodnia w Tatrach mogą wystąpić burze.
Piorun uderzający w Giewont

Piorun uderzający w Giewont ©Archiwum

- Prognozy nie są najlepsze dla tych co zamierzają w najbliższych dniach wędrować po górach. Burze w górach zazwyczaj pojawiają się popołudniami. Dlatego ważne jest, by wycieczki zaczynać jak najwcześniej - mówi Andrzej Mikler, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Tak by do godz. 10 być już na szczycie i zaczynać schodzić w dół - dodaje.

Ratownicy przestrzegają wybierających się w góry, by - gdy zauważą, że nadciąga burza - nie próbowali za wszelką cenę zdobyć szczyt. Burze w górach - zwłaszcza dla osób przebywających na graniach - mogą być śmiertelnym zagrożeniem.

- Gdy jednak dopadnie nas już burza, powinniśmy unikać metalowych ułatwień w górach: łańcuchów, czy drabinek, a także krzyża na szczycie Giewontu. Najlepiej wtedy zejść jak najszybciej w dół i uniknąć cieków wodnych - mówi ratownik Mikler.

Kilka dni temu porażonych piorunem zostało czterech turystów z Litwy. Piorun uderzył w grupę, która przebywała w rejonie Herbacianej Przełęczy. Cała czwórka przeżyła uderzenie pioruna. Trafiła do szpitala w Zakopanem.

ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo