MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te fotoradary w Małopolsce zrobiły najwięcej zdjęć. Po kilka tysięcy wykroczeń na jeden fotoradar. W tych miejscach lepiej uważać

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Te fotoradary w Małopolsce zrobiły najwięcej zdjęć. Po kilka tysięcy wykroczeń na jeden fotoradar. W tych miejscach lepiej uważać
Te fotoradary w Małopolsce zrobiły najwięcej zdjęć. Po kilka tysięcy wykroczeń na jeden fotoradar. W tych miejscach lepiej uważać PPG
Według statystyk Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że na małopolskich drogach są miejsca, gdzie fotoradary miesięcznie rejestrują po kilkaset przekroczeń prędkości. W ubiegłym roku rekordzistą okazał się fotoradar w miejscowości Prandocin, który udokumentował ponad 5,4 tys. przewinień drogowych. W tym roku z kolei, w ciągu czterech minionych miesięcy, najwięcej zdjęć zrobił fotoradar w Krzyszkowicach. Wiemy też, jakie w tym roku były największe przekroczenia prędkości i jakie kary ponieśli kierowcy, którzy nie przestrzegali przepisów.

Te fotoradary w Małopolsce mają najwięcej pracy

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podaje trzech "rekordzistów" minionego roku. Mianowicie najwięcej zdjęć zrobił fotoradar, który znajduje się w miejscowości Prandocin - 5 421. Zaraz za nim znajduje się fotoradar w miejscowości Pogórska Wola - 4 384. Ostatni na podium z kolei jest fotoradar w Jaworniku - 3 689.

Spoglądając na dane z roku bieżącego już widać, gdzie kierowcy mają "ciężką nogę". Póki co najwięcej zdjęć zrobił fotoradar w Krzyszkowicach - łącznie od stycznia do kwietnia - włącznie - udokumentował 2 931 naruszeń (najwięcej w marcu - 837). Drugi na liście jest fotoradar w Liszkach - 2 337 zdjęć (najwięcej w lutym - 650), i w Krośnicy - 1 464 (najwięcej w kwietniu - 520).

O ile średnio kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość w tych miejscach?

Jak udało nam się dowiedzieć, średnie przekroczenie dozwolonej prędkości w Krzyszkowicach to 21 km/h. Z kolei największe wykroczenie w tym roku zostało tam odnotowane 6 stycznia. Wówczas kierujący fordem przy ograniczeniu do 70km/h, jechał 129 km/h. Kierujący został ukarany mandatem w wysokości 3 tys. zł i 13 punktów karnych.

Z kolei w Liszkach średnie przekroczenie dozwolonej prędkości to 16 km/h. W tym miejscu 29 stycznia br. kierujący audi przy ograniczeniu do 50km/h jechał o 42km/h zbyt szybko. Za to, że jego licznik w momencie zrobienia zdjęcia pokazywał 92 km/h - kierujący został ukarany mandatem w wysokości tysiąca zł i 11 punktów karnych.

Średnie przekroczenie dozwolonej prędkości w Krośnicy to również 21 km/h. To właśnie tutaj 9 lutego br. kierujący oplem przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h miał na swoim liczniku 100 km/h. Kierujący został ukarany mandatem w wysokości tysiąca zł i 11 punktów karnych.

Kary są surowe

Przypominamy, że taryfikator mandatów w 2024 roku to duży wzrost ich wysokości. Wcześniej najwyższa kara za przewinienie drogowe to mandat w wysokości 500 zł. Teraz z kolei jest to kwota dziesięciokrotnie większa - czyli 5 tys. zł. Jeśli zaś sprawa trafi do sądu to grzywna może wynieść aż 30 tys. zł.

Poniżej stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

  • za przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł, 1 punkt karny
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł, 2 punkty karne
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł, 3 punkty karne
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł, 5 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł, 7 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł / 1600 zł ((w przypadku recydywy), 9 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł / 2000 zł (recydywa), 11 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł / 3000 zł (recydywa), 13 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł / 4000 zł (recydywa), 14 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł / 5000 zł (recydywa), 15 punktów karnych

Ponadto, kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o przynajmniej 51 km/h musi liczyć się z utratą prawa jazdy i jest to kara niezależna od pozostałych obciążeń.

Z kolei jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może skutkować mandatem w wysokości 100 zł, taki sam mandat grozi w sytuacji gdy pasażerowie podróżują bez zapiętych pasów. Za korzystanie z telefonu podczas jazdy przewidziano mandat w wysokości 500 zł.

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski