Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te koperty ratują życie

Barbara Ciryt
Zdrowie. Gminy Zielonki i Wielka Wieś przygotowały dla swoich seniorów akcję medyczną

"Koperty życia" to informacje o przebytych i aktualnych chorobach, na które starsze osoby się leczą, o zażywanych lekach, a także numery telefonów do najbliższej rodziny oraz osób zaufanych. To wszystko zgromadzone w jednym miejscu może uratować życie lub zdrowie człowieka, który nagle zachoruje lub zasłabnie.

Wszystkie dane na specjalnym formularzu trafiają do kopert i każdy je przechowuje we własnym domu. Najlepiej ...w lodówce. Na niej dodatkowo jest umieszczany magnes z informacją: "Tu jest Koperta życia"

- Lodówka, która jest raczej w każdym domu, wydaje się najlepszym miejscem do przechowywania tak ważnych informacji.

Lekarz czy ratownik z karetki, która przyjeżdża do pacjenta, widzi na lodówce informację o kopercie życia, nie musi długo szukać. Ważne informacje na temat chorób i leków ma niemal natychmiast - mówi Eleonora Roszkowska, pracownik socjalny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach.

Propagowaniem i rozdawaniem tych wyjątkowych kopert zajęły się właśnie ośrodki pomocy społecznej. Akcja jest wymyślona w jednej z gmin, a znana w całym kraju. Gminy zamawiają standardowe formularze lub je opracowują.

Przygotowują jasno opisane koperty, a do nich magnesy na lodówkę, żeby ratownicy medyczni po spojrzeniu na nią wiedzieli, czy znajdą tam informacje o chorobach i lekach.

- Przygotowaliśmy 150 takich kopert - mówi Eleonora Roszkowska z Zielonek. W tej gminie akcja była rozpropagowywana przed kilkoma miesiącami na wielkanocnych spotkaniach seniorów.

Wówczas rozdano około 100 kopert. Po kolejne, osoby zainteresowane akcją przychodzą do GOPS lub biorą je z ośrodków zdrowia, bo tam również trafiły "Koperty życia" z formularzami do wypełnienia.

- Inicjatywa jest warta propagowania - mówi Andrzej Zając, lekarz rodzinny i kierownik ośrodka zdrowia w Batowicach w gminie Zielonki.

- Taka informacja może naprawdę uratować życie. Lekarz rodzinny zna pacjenta i jego choroby, ale takiej wiedzy nie ma lekarz wezwany nagle z ośrodka opieki całodobowej lub pogotowia. Wówczas wiedza o tym, na co leczy się pacjent i jakie leki można mu podać jest niezbędna. Pozwala na szybszą i skuteczniejszą pomoc - stwierdza.

Pacjenci wypełniają druki sami, a jeśli trzeba to z pomocą lekarzy lub pielęgniarek.

- Personel naszych przychodni, ośrodków zdrowia bardzo przychylnie podchodzi to tej inicjatywy. Rozwiozłam koperty do trzech placówek medycznych na naszym terenie - zaznacza Aneta Solarz, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi. W tej gminie akcja dopiero się rozpoczęła.

- Zamówiliśmy 200 kopert z formularzami i magnesami do przypięcia na lodówce. Informujemy o nich kluby seniora oraz osoby indywidualne nie zrzeszone w organizacjach - dodaje Aneta Solarz.

***
"Koperty życia" są plastikowe, z wyraźnym opisem. Wewnątrz znajduje się karta informacyjna. Wraz z nią otrzymuje się magnes na lodówkę.

Formularz: kartę informacyjną należy wypełnić dokładnie i czytelnie. Włożyć do koperty. Całość umieścić w lodówce, na której przykleja się magnes z napisem: "Tu jest Koperta życia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski