Te witaminy są niezbędne do życia. Gdzie je znaleźć i co...

Te witaminy są niezbędne do życia. Gdzie je znaleźć i co powoduje ich niedobór?

JB

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

W warzywach i owocach znajdziemy mnóstwo witamin. Wystarczy odpowiednio je przyrządzić

W warzywach i owocach znajdziemy mnóstwo witamin. Wystarczy odpowiednio je przyrządzić ©pixabay.com

Różnią się składem chemicznym i właściwościami. Aby dostarczyć ich do organizmu, warto dobrze jeść, ale również odpowiednio przyrządzać posiłki. Czy wiesz, jak to robić?
W warzywach i owocach znajdziemy mnóstwo witamin. Wystarczy odpowiednio je przyrządzić

W warzywach i owocach znajdziemy mnóstwo witamin. Wystarczy odpowiednio je przyrządzić ©pixabay.com

Potrzebujemy ich w niewielkich ilościach, ale witaminy stanowią czynniki absolutnie niezbędne do tego, aby proces przemiany materii mógł przebiegać normalnie. Warto wzbogacić dietę, by dostarczać ich wystarczającą ilość.

Organizm przypomina ogromną chemiczną fabrykę, w której odbywa się produkcja energii i materiału budulcowego (czyli białka). Rolę kontrolerów pełnią w niej enzymy, specjalne białka, które występują u wszystkich żywych organizmów i są niezbędne do przebiegu istotnych do życia reakcji chemicznych. Enzymy i ich pomocnicy, witaminy, pełnią bardzo ważną funkcję w milionach reakcji zachodzących w organizmie.

Witamina A to jedna z najważniejszych witamin. Do objawów jej niedoboru zaliczamy między innymi problemy ze wzrokiem (tak zwana kurza ślepota) wypadanie włosów - w przypadku bardzo dużych niedoborów pojawia się łysienie plackowate - kruchość paznokci. Gdy brak nam witaminy A, skóra staje się bardziej narażona na infekcje, trądzik, łuszczy się i jest przesuszona. Małe dzieci, które nie otrzymują odpowiednich dawek tej witaminy w pożywieniu, wolniej rosną.

Niedobór witaminy B1 wywołuje chorobę beri -beri, objawiającą się uszkodzeniami nerwów i porażeniami mięśni. Sto lat temu z powodu tej choroby masowo umierali mieszkańcy Azji, których podstawą diety był biały, łuskany ryż. Jeśli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana, nie ma powodu do niepokoju. W jadłospisie nie powinno zabraknąć ciemnego pieczywa, fasoli, grochu, mięsa - są to bardzo dobre źródła witaminy B1. Problem pojawia się u osób nieracjonalnie odchudzających się. Jeśli podczas stosowania diety, odczuwamy zmęczenie, mamy problemy z koncentracją, łatwo zapominamy o najprostszych czynnościach - powodem może być niedobór witaminy B1. Na jej deficyt narażone są osoby spożywające dużo alkoholu.Do przedawkowania witaminy B1 dochodzi bardzo rzadko. Objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca, drżeniem mięśni. W aptekach dostępne są zestawy z najważniejszymi witaminami z grupy B. Zaleca się łączyć je z suplementami magnezu.

Witamina B2 jest bardzo ważna dla oczu. Jeśli pojawia się jej niedobór, pogarsza się widzenie, odczuwamy światłowstręt i nasze oczy łzawią. Nie mniej istotna jest dla układu nerwowego, oddechowego i krwionośnego. Bardzo charakterystycznym objawem niedoboru witaminy B2 są zajady i owrzodzenia w kącikach ust, a także osłabienie i wypadanie włosów.

Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy B2, warto w codziennej diecie uwzględnić kefir, maślankę, mleko, sery twarogowe i żółte. Jej źródłem jest także mięso, groch, fasola. Witaminę B2 trudno przedawkować. Jeżeli już do tego dojdzie, występują nudności i wymioty.

Witamina B3 reguluje poziom cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Rozszerza naczynia krwionośne i jest pomocna u osób z migrenami. Wpływa na poprawną pracę układu nerwowego, łagodzi objawy stresu. Korzystnie oddziałuje na skórę (poprawia jej ukrwienie) i włosy. Co ciekawe coraz częściej witamina B3 dodawana jest do kremów, balsamów, szamponów przeciwłupieżowych.

Z witaminami nie należy również przesadzić. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego, jeśli stosujesz odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce, zanim zdecydujesz się na suplementowanie pewnych grup witamin - porozmawiaj z lekarzem i zrób badania.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski


Źródło:vivi24


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »