Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Bagatela zaprasza na premierę "Alei Zasłużonych". Tym razem nie będzie śmiesznie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Aleja Zasłużonych" w Teatrze Bagatela
"Aleja Zasłużonych" w Teatrze Bagatela Wojciech Matusik
„Pomyśl: zbliżasz się do 70. i jesteś - owszem nagradzaną, ale wyłącznie honorowo - poetką. Pewnego dnia orientujesz się, że jak nadejdzie „ten moment”, to ty nawet nie masz pieniędzy na własny pogrzeb. I choć do tej pory, przez całą swą „dorosłość”, byłaś zupełnie niezaradna, tę kwestię: kwestię pogrzebu postanawiasz załatwić osobiście. Jeszcze za życia” - tak swój najnowszy spektakl zapowiada Teatr Bagatela. „Aleja Zasłużonych” w reżyserii Dariusza Starczewskiego, według sztuki Jarosława Mikołajewskiego. Premiera 14 października na Scenie na Sarego. Tym razem nie będzie lekko, łatwo i przyjemnie, jak bywa w Bagateli. Będzie do myślenia.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

- Tematem jest śmierć, jako coś nieuchronnego. W naszej przestrzeni śmierć została wypchnięta, a skoro jest nieuchronna to nie powinniśmy udawać, że ona nie nastąpi – mówi Dariusz Starczewski, w spektaklu roli podwójnej, reżysera i aktora. - Kiedy my się zastanawiamy nad życiem ludzkim? Kiedy, jak mówi bohaterka, przeglądamy stare zdjęcia, kasety, mamy przeczucie, że coś się wydarzy – to są szczególne momenty, kiedy się zastanawiamy, co będzie, jak ja umrę, gdzie będę leżeć, kto mnie pochowa, co po mnie pozostanie.

„Aleja Zasłużonych” według tekstu poety, tłumacza i dziennikarza Jarosława Mikołajewskiego wyreżyserował w Bagateli Dariusz Starczewski, jak przyznaje zainspirowany przez Krzysztofa Maternę, dyrektora teatru.

Na scenie Ona – nagradzana, wyłącznie honorowo, poetka, która orientuje się, że po latach pracy nie stać jej na własny pogrzeb. Inteligentna i rozgoryczona, nie przebiera w słowach. W tę postać wciela się, gościnnie na deskach Bagateli, Monika Niemczyk. Partnerują jej Paweł Sankiewicz jako Urzędnik, Lidia Olszak – Urzędniczka i Anna Rokita w roli matki głównej bohaterki.

- Bohaterka jest poetką, tłumaczką – tak jak autor. Myślę, że gdzieś tam w tle jest postać Jarosława Mikołajewskiego, zresztą pierwotnie ta postać była napisana dla mężczyzny, więc można przypuszczać, ze to jakieś jego alter ego – mówi Monika Niemczyk. - Aleja Zasłużonych to dla niej wyjście praktyczne, bo ona i mąż nie mają pieniędzy. To jedyna możliwość, żeby mieć grób i pogrzeb za darmo. Ona chce z tego skorzystać.

Choć w „Alei Zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego wybrzmiewają zmagania inteligentki ze światem, czy głos mówiący, że inteligencja to klasa społeczna odchodząca w niebyt i tym tropem poszła Krystyna Janda, której przedstawienie można zobaczyć właśnie w warszawskim Teatrze Polonia. W interpretacji Dariusza Starczewskiego główny nacisk został położony na konfrontację ze śmiercią i to jak sobie z nią radzimy.

- To jest sztuka o zapamiętywaniu, wyciąganiu z rzeczywistości jakichś śladów po ludziach, którzy żyli, ale już nie żyją – dodaje reżyser. - Nasze życie to jest przecież jakieś zostawianie śladów.

Premiera 14 października, kolejne spektakle 15 i 16 października oraz 4 i 5 listopada na Scenie przy ul. Sarego 7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Teatr Bagatela zaprasza na premierę "Alei Zasłużonych". Tym razem nie będzie śmiesznie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski