Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Barakah po remoncie w złocie, miedzi i turkusie

Łukasz Gazur
Ana Nowicka i Monika Kufel zapraszają do wyremontowanego teatru Barakah
Ana Nowicka i Monika Kufel zapraszają do wyremontowanego teatru Barakah fot. Andrzej Banaś
Scena przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie ma nowy wystrój. Dziś wieczorem znów otworzy drzwi dla teatromanów. Przy okazji zdradzamy, co nas czeka na początek sezonu

Dobiegł końca wakacyjny remont w siedzibie teatru przy ul. Paulińskiej 28. - Przede wszystkim dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury chciałyśmy odnowić i odświeżyć przestrzeń, ale też sprawić, by otworzyła się ona na nowego widza - mówią prowadzące od początku tę scenę Ana Nowicka i Monika Kufel.

Barakah (w języku arabskim: błogosławieństwo) podzielone zostało na trzy strefy. Pierwsza to teatr, czyli scena i foyer - jaśniejsze, z dodatkiem złota oraz miedzi oraz fototapetą ze zdjęcia jednego z najlepszych fotografów świata, Ryszarda Horowitza. Ma zachęcić do wizyty osoby, dla których „liczy się elegancja”. - Naszych stałych bywalców z pewnością ucieszy fakt, że strefa klubowa nie zmieniła wyglądu, poza odświeżeniem wciąż pozostaje słynną Wieżą Ciśnień, w której wieczorami rozbrzmiewa muzyka i literatura. Dodałyśmy do niej elementy wyciszające, by zapewnić komfort sąsiadom - zaznaczają prowadzące teatr.

W pomieszczeniu „Twarze Teatru” z portretami aktorów pojawił się turkus kontrastujący z miedzią.

Trzecią strefą jest tzw. zaplecze: nowe biuro z kasą teatralną oraz nowo wygospodarowany magazyn. Przestrzeń zachowała swój industrialny charakter.

Ale w teatrze najważniejszy jest program. Już dziś swoją powakacyjną działalność teatr rozpocznie kolejnym odcinkiem „Divas Night”, czyli... jedyną w Polsce rewią drag queen (z mężczyznami występującymi na scenie w kobiecych strojach). Start: godz. 20.

W planach są trzy premiery teatralne. 9 października zaplanowano 9. odcinek bardzo popularnego teatralno-kabaretowego cyklu Noce Waniliowych Myszy pt. „Tęcza Śmierci” w reż. Any Nowickiej. 9 grudnia odbędzie się premiera „Jednoaktówek Janusza Głowackiego” w reż. prof. Józefa Opalskiego. Będzie to także okazja do obchodów jubileuszu urodzin profesora. W repertuarze Teatru Barakah pojawi się także spektakl „My, dzieci z dworca Zoo” w reż. Sebastiana Oberca, z Dawidem Ogrodnikiem w jednej z głównych ról.

Teatr Barakah ma w planach także wspólne projekty z innymi instytucjami kultury. Na scenie pojawią się spektakle gościnne. Z Teatru Västerås w Szwecji przyjedzie spektakl „Billy Boom” w reż. Viveki Thalin. Z kolei Wrocławska Fundacja Zarzewie zaprezentuje „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm” w reż. Przemysława Błaszczaka na podstawie książki Kōbō Abe, co będzie też okazją do szerszego zaprezentowania kultury japońskiej. 19 października odbędzie się organizowane z Korporacją Ha!art Dramatorium, podczas którego aktorzy zaprezentują fragmenty książki Konrada Janczury „Przemytnicy”, zaplanowano też spotkanie z autorem.

Do stałych imprez organizowanych przez teatr (Folk Session, Rytmiczna Barakah, Chochla Literacka, Dramatorium, Akademia Filmowa Barakah) dołączy Fonomatograf, prezentujący stare nieme filmy opatrzone muzyką na żywo.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski