Teatr KTO rozpoczął działalność w nowej siedzibie. "Od teraz możemy grać regularnie" [ZDJĘCIA]

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Spektaklem "Teatr Otwarty" KTO zainaugurowało działalność przy ul. Zamoyskiego w Podgórzu. - Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom - mówi jego dyrektor Jerzy Zoń i zapowiada nowy sezon, który w siedzibie teatru ruszy z początkiem października.

FLESZ - Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

Po 44 latach działalności Teatr KTO doczekał się swojej siedziby. Nowoczesna scena i zagospodarowany na potrzeby teatru ogród powstały przy ulicy Zamoyskiego 50 w Krakowie. Działalność w Podgórzu zespół pod dyrekcją Jerzego Zonia zainaugurował spektaklem przygotowanym specjalnie na tę okazję pt. "Teatr Otwarty".

Pokazujemy w tym spektaklu, że tylko wielkie marzenia człowieka mogą doprowadzić do zbudowania czegoś wielkiego, pięknego i oryginalnego. Mam tu na myśli naszą bryłę. Przedstawiamy, jak to powstawało. Przy użyciu różnych elementów pokazujemy, jakim językiem teatru się posługujemy. To język ciała, tekstu prawie tutaj nie ma

- mówi Jerzy Zoń, reżyser spektaklu.

Sztuka została podzielona ze względu na miejsce akcji na dwie części, z których jedną zagrano w ogrodzie, a drugą w budynku teatru. W spektaklu pojawiły się fragmenty sztuki "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać", wystąpili również zagraniczni artyści uliczni, których mogliśmy zobaczyć na Rynku podczas trwającego w ostatni weekend festiwalu teatrów ulicznych - sceny przygotowali na tę m.in okazję Paul Morocco z Wielkiej Brytanii, francuski zespół Le G. Bistaki, Leo Bassi z Hiszpanii czy belgijski TNT Shows. Wybraną formą spektaklu zespół nawiązał do charakterystycznej dla KTO dwutorowej działalności - plenerowej i scenicznej.

Siedziba KTO powstała na miejscu dawnego kina Wrzos.

Kraków. Teatr KTO zagrał pierwszy spektakl w swojej nowej siedzibie

Jesteśmy teatrem wędrującym. Ale fajnie jest, kiedy z tymi walizkami wracamy nie do następnej przechowalni, tylko do domu. Rozpakowujemy się, gramy na scenie, jedziemy dalej. Nowa siedziba daje nam możliwość regularnej gry, stworzenia regularnej widowni, prowadzenia dialogu, działalności edukacyjnej. W tej siedzibie będziemy grać pięć razy w tygodniu - zapowiada Jerzy Zoń.

Do tej specyfiki KTO nawiązuje również otwierany okrągły dach, który, jak podkreśla dyrektor teatru, "ma pokazywać niebo, przypominać i akcentować związki teatru z plenerem, a podczas prób umożliwić pracę przy dziennym świetle". Pomysłodawca projektu, Aleksander Janicki, wskazuje także jego inne praktyczne cele, m.in. możliwość wystawienia sztuk wymagających specjalnych instalacji.

Do nowej przestrzeni w Podgórzu zespół przeprowadził się po niemal trzech latach budowy i pięciu od czasu opuszczenia charakterystycznego domu przy ul. Gzymsików 8. Właściciel tamtego budynku wypowiedział teatrowi najem w 2016 roku. Wtedy miasto zgodziło się przekazać działkę, na której znajdowało się dawne kino Wrzos. Jak podkreślają realizatorzy projektu, jednym z kluczowych założeń było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego á Paulo. Bazą nowego obiektu KTO jest natomiast czarny prostopadłościan sali teatralnej.

Budynek jest nowoczesny, ale odnosi się do tradycji miejsca - podkreśla Aleksander Janicki. - Białą historyzującą przestrzeń od nowoczesnej czarnej oddziela przeszklony sufit. Także te niewielkie przeszklenia w podłodze, za którymi widać piaskowiec, odnoszą się do rodzaju gry między teatrem, historią miejsca i tym wszystkim, co składa się na jego genius loci.

Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami zagospodarowano również przestrzeń otwartą dla wszystkich, a także dostępny dla odwiedzających w ciągu dnia ogród z plenerową sceną. Tam też będą odbywać się letnie wydarzenia edukacyjne dla rodzin oraz plenerowe kino. Całość inwestycji pochłonęła blisko 30 mln złotych.

Pierwszy sezon w siedzibie Teatru KTO rozpocznie się 1 października gościnnym występem Rafała Rutkowskiego ze spektaklem „Ojciec Polski”. Następnie na deski wróci klasyk KTO - "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Teatr KTO rozpoczął działalność w nowej siedzibie. "Od teraz możemy grać regularnie" [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie